belfitigi.org https://www.belfitigi.org Bel Fıtığı, Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, belfitigi.org Wed, 30 Nov 2016 00:00:00 +0000 Sat, 17 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Bel Fıtığı Kremi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 03:04:30 +0000 Bel fıtığı kremi, Kimi zaman hiç farkında olmadan cereyana maruz kalmak sırt, omuzlar, dizler ve vücudun birçok yerinde oluşan ağrılar oluşur ki dayanılmaz acılar halinde kendini gösterebilir. Bel fıtığı ağrısı Bel fıtığı kremi, Kimi zaman hiç farkında olmadan cereyana maruz kalmak sırt, omuzlar, dizler ve vücudun birçok yerinde oluşan ağrılar oluşur ki dayanılmaz acılar halinde kendini gösterebilir. Bel fıtığı ağrısı sebebi ile tedavi olmuş veya olmamış hastalar ağır yük kaldırmaktan ve ani oluşacak hareketlerden kendilerini korumalıdır. Çünkü bel fıtığı ağrısı bu nedenlerden dolayı tekrarlayabilir. Hastaların özel yataklarda yatması, ağır yük taşımaması ve soğuk almamak için bunlara çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Tıbben yapılacak bütün her şey yapıldıktan sonra bel ağrısını gidermek için kendine has güçlü ve etkin içeriğe sahip olan bu krem yardımıyla kasları rahatlatıp, gerilimi giderip, ağrılı olan bölgeye sürüldüğü andan itibaren etki ederek ağrıyı önler. Öncelikle şunu belirtelim ki; Bel fıtığı ağrısı sıkıntılarına karşı her akşam sert bir yerde yatmayı tercih etmeliyiz. Hatta mümkünse yer yatağı tercih edilmeli ve asla yumuşak olan yerde yatmayın, bu güne kadar yüzlerce kişinin ağrılarını bu şekilde uygulama yaparak ömür boyu ağrısız bir yaşam sürmeleri tamamen uygulanan yöntem ve kremle olmuştur.

Bel fıtığı ağrıları için krem; 

Bel fıtığı ağrılarını önleyen ve hareket kısıtlamalarına en tesirli uygulama yöntemi  ile kan dolaşımını hızlandırarak tamamen ortadan kaldırır.Labalık  yağı 100 gr. 5*.gr bal karışımından elde edeceğimiz kremi günlük üç kez uyguladığımızda, Bu gelip geçici bir ağrı kaldırma yöntemi değildir, tamamen kalıcıdır. Bel fıtığı ağrılarında birden fazla tedavi yöntemini bir arada uygulamak çok daha etkili olacaktır. Kremle derinlemesine 10 dakika kadar süren masaj yapılarak ağrı olan yeri şiddetli ısıtarak soğuktan ve nemden oluşan tahribatı da tedavi edecektir. Kendi kendine masaj yapıldığında kasları, sinirleri ve damarları yumuşatır. Bel ağrısına sebep olan birikmiş toksinleri dışarı atar. Ayrıca bel fıtığı ağrısı, kireçlenme ve beli üşütmek nedeniyle oluşan ağrılar için de belinizin güçlendirmesini destek olacak. Normal olan bel ağrısına cevizin yarısı kadardır. Şayet ayakta durmaktan kaynaklı oluşan kasılmalara da 2 ceviz büyüklüğünde bel kısmına ve kasılan bölgeye derinlemesine 20 dakika masaj yaparak sürülmelidir. Söz konusu olan bel ağrısı kremi bel bölgesindeki ağrılarda iki ay düzenli olarak sabah ve akşam olmak kaydıyla günde iki defa sürülmesi önerilir. Alerjik rahatsızlıkları olan hastalar doktor denetimi altında kullanmalıdır. 15 yaş altı hastaların kullanımı aile denetimi altında olmalıdır. Bel ağrısı kremi kesinlikle açık yara ve yanık olan  bölgelerde kullanılmamalıdır. Geçmiş olsun

]]>
Bel Fıtığı Patlaması https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-patlamasi.html Thu, 15 Nov 2018 10:17:54 +0000 Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde omurlar arasında bulunan disklerin  dışında bulunan sert tabakanın  yırtılması olayından dolayı ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Diskin sert tabakayı yırtması ile dışarıya Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde omurlar arasında bulunan disklerin  dışında bulunan sert tabakanın  yırtılması olayından dolayı ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Diskin sert tabakayı yırtması ile dışarıya çıkan disk içerisindeki yumuşak madde omurilik ve ya sinir köklerine baskı yaparak bu bölgede ağrıya sebep olur. Bel fıtığı patlaması bazı hastalarda çok şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Fıtık rahatsızlığı MR çekimi sonucunda 4 farklı şekilde sonuçlandırılır. Birinci derece olan fıtıklar başlangıç seviyesinde yer alan çok az ağrılı olan fıtıklardır. İkinci seviye ağrının biraz daha fazla artmış olduğu zorlamaların yaşanmaya başladığı derecedir. üçüncü ve dördüncü seviyelerde hasta artık zorlayıcı hareketlerden ve ağır işlerden uzak durması gerekmektedir. Dördüncü seviyede fıtık artık yerinden koparak omuriliğin içerisine düşmüştür. Fıtığın bu seviyeler kadar ulaşması hastanın rahatsızlığını ve ağrılarını ihmal etmiş olması anlamına gelmektedir. Sonuç olarak bel fıtığı patlaması olayı bu derecede ortaya çıkmış olur. 

Bel Fıtığı Patlamasına Nasıl Engel Olunabilir

Her şeyden önce kişinin rahatsızlığını bilmesi, ihmalkar davranmaması ve doktora başvurması gerekmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin hareketlerine diğer  kişilerden daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Yerden bir şeyi kaldırırken eğilip kalkarken yapılan hareketlerin rastgele olmaması çok önemlidir. Yere eğilip bir şey alınacak ise dizler kırılarak eğilmelidir. Bir eşyayı çekerken ya da iterken dizleri kırarak yapmak gerekir. Omuzlar üzerinde çok ağır yükler taşınmamalıdır. Yukarı doğru fazla uzanmak sakıncalıdır. Masada oturuken bele destek verilmelidir. Bir yük taşınıyor ise fazla ağır olmamalı ve fazla uzun süreli taşınmamalıdır. En önemlisi ise düzenli olarak doktorun da tavsiye etmiş olduğu egzersizleri yapmak gerekmektedir. 

Bel Fıtığı Patlaması Belirtileri,

En önemli ve en çok  görülen belirti görülen ağrılardır. Bu ağrılar bel ve bacak bölgesinde kendini göstermektedir. Daha doğrusu ağrılar aslında bel bölgesinde oluşmakta ve şiddetine göre bacaklara da vurmaktadır. Buna bağlı olarak bacaklarda uyuşma ve güçsüzleşme görülebilmektedir. İlerleyen aşamalarda cinsel yaşamda bozukluklar,  idrar tutamamak, büyük abdesti yaparken zorluk çekmek ve bacaklarda felç şeklinde görülebilir. 
 
Bel Fıtığı Patlaması Tedavi Süreci Nasıldır

Hastaya öncelikle ilaçlar ile tedavi uygulanmaktadır.İlaç tedavisinde kas gevşetici ve ağrı kesiciler ile tedavi uygulanmaktadır. Bu şekilde bir düzelme gerçekleşmez ise tedavinin diğer aşamalarına geçilir. Bu aşamaların hepsinde hasta alması gereken önlemlere dikkat etmelidir. Sert yatak tercih etmelidir. Fizik tedavi bel fıtığının en önemli tedavisidir. Bazen uzunca bir süre gerektirebilmektedir. Hiç bir şekilde düzelme görülmez ise ameliyata başvurulur. Ameliyat sonucunda önemli bir oranda başarı sağlanmaktadır. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı https://www.belfitigi.org/ibrahim-saracoglu-bel-fitigi.html Thu, 15 Nov 2018 19:27:59 +0000 İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı, Bel ağrıları genel olarak fıtık teşhisi  ile  sonuçlanmaktadır. Bel ağrısı her beş kişiden dördünde olan ve oldukça sık görülen bir belirtidir. Bel ağrısı 35, 60 yaş a İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı, Bel ağrıları genel olarak fıtık teşhisi  ile  sonuçlanmaktadır. Bel ağrısı her beş kişiden dördünde olan ve oldukça sık görülen bir belirtidir. Bel ağrısı 35, 60 yaş aralığında sık görüldüğü gibi, her yaşta da görülebilir. İnsanın beli, birbiri ile sıkı ilişki içinde olan kemikler, kaslar, eklemler, sinirler ile bağlardan oluşur. Boyunda yedi, belde beş, sırtta on iki tane omur kemiği bulunur. Omurganın ana yapısını, her biri omur olarak isimlendirilen yirmi dört ayrı kemik ve kuyruk sokumundan oluşur. Bel fıtığı teşhisi konulmuş hastaya ilk olarak, ilaç tedavisi uygulanır, eğer tedaviye cevap vermezse fizik tedaviye başlanır. Eğer ağrılarınız bu tür tedavilerden fayda görmediği takdirde cerrahi operasyon gerekir. Hiç bir hasta ameliyat  olmak istemez, bundan dolayı, bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı için geliştirdiği bitkisel kürleri bizimle paylaşıyor. Bel fıtığı için bir çok değişik kürler vardır. Bunlardan bir kaçını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu şekilde tarif ediyor.

İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Kürü Tarifi: Bir bardak su içine 4-5 gr taze kozalak atılır ve 10 dk.süreyle kaynatılır. Bu karışım tatlandırılarak, günde 1 bardak içilir.

Fıtık için yararlı olan şifalı bitkilerden bir diğeri ise defne yaprağıdır. 

Defne Yapraklı Bel Fıtığı Kürü: 10 gr defneyaprağı 3-5 dakika kaynatıldıktan sonra demlenmesi için bir süre beklenir, bu karışımdan her gün 2-3 bardak içilir.

Rezene Bel Fıtığı Kürü: Bir bardak sıcak suyun içerisine 5 gr. rezene tohumu konur, 3 dakika demlenmesinden sonra günde 2-3 bardak içilebilir.

İbrahim Saraçoğlu  Bel fıtığının tedavisi için daha faklı bitkisel önerilerde de bulunuyor, fakat en çok önerdiği kür, aşağıda yazılı olan tariftir. Kullanan birçok hastadan olumlu olan sonuçlar alınmıştır.

İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Kürü: bir bardak klorsuz su içine, 2-3 Kırkkilitotu koyarak kaynamaya bırakın. 5-6 dakika kadar kaynasın, ılınmasını bekleyin, ılık olarak lapasını bel bölgesine sürün. Bu uygulamayı 2 ile 4 hafta içinde uygulayın. Lapa dan kalan su da günde 1-2 bardak içilebilir, banyodan sonra bu suyu bel bölgesine en son durulama suyu olarak dökülüp vücudun emmesini sağlayın.

]]>
Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm https://www.belfitigi.org/bel-fitigina-bitkisel-cozum.html Fri, 16 Nov 2018 02:33:54 +0000 Bel fıtığına bitkisel çözüm, hepimizin hayatı boyunca istediğimiz şey sağlıklı olmaktır. Fakat sağlıklı olabilirsek hayat bizim için çok anlamlı olacaktır. Çünkü sağlık her şeyin başıdır. Eğer sağlığımız ye Bel fıtığına bitkisel çözüm, hepimizin hayatı boyunca istediğimiz şey sağlıklı olmaktır. Fakat sağlıklı olabilirsek hayat bizim için çok anlamlı olacaktır. Çünkü sağlık her şeyin başıdır. Eğer sağlığımız yerindeyse her şey elimizde her şey yapabiliriz. Çoğu zaman istenmeyen durumlarda sağlığımızı yitirebiliriz. O zaman da hayat bizim için anlamsız olabilir. Bundan dolayı her an kendimize dikkat etmek zorundayız. Sağlıklıyken her şeyi yapabileceğimizi umuyoruz ve kendimizi çok güçlü hissedebiliriz. Biz bunu hastalandığımız zaman kıymetini anlıyoruz. Daha rahat hareket etmemizi sağlayan ve bizim için önem taşıyan bel konusunda dikkatli olmamız gerekir. Belimize zarar geldiği zaman hayatımızın yarısı gitmiş demektir. Bel fıtıkları son yıllarda artış göstermekte ve bunun için alternatif tıbbın ardından bizim için önem taşıyan doğanın kaynaklarından faydalanmak gerekir. Bitkisel çözümler için kendi başımıza hareket etmemeli ve gerektiğinde doktora danışmak gerekir. Sağlıklı olabilmek için öncelikli olarak kendimizin doktoru olmak zorundayız. Çünkü kendimizi bizden daha iyi bilecek kimse yoktur. Her hastalıkların herkeste meydana gelen etkisi veya tedavisi değişebilir. Zira herkes kendine özgü bir yapısı vardır. Örnek olarak,  insanlarda çok sık rastlanan bel ağrısı açısından bel ağrısına neden olan faktörler, bel ağrısı tedavisinin çeşidi, tedavinin sonuçları kişiden kişiye çok değişkenlik gösterebilir. 

Bel fıtığı ağrıları için bitkisel çözüm
 • Amberbaris: Bu bitkinin gövdesi, kökleri ve meyveleri uzmanlar tarafından bel fıtığından kaynakların ağrıların hafifletilmesinde çok etkili olabileceğini ifade ediyorlar.
 • Çarkıfelek: Bu bitkide bel fıtığından kaynaklanan batma hissinin ve spazm azaltılmasında etkili olmaktadır.
 • Aksöğüt: Bu bitkinin gövdesi bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrıları dindirmekte etkili olmaktadır. İçeriğindeki salisin maddesinin sahip olduğu yatıştırıcı ve büzücü etkisiyle ağrıların neden olduğu huzursuzluğu hafifletmektedir.
 • Binbirdelik, biberiye, kurbağa otu: Bu bitkilerde bel fıtığından kaynaklanan sinir ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Keçi sakalı, zerdeçal, öküz gözü, hint yer elması, kava gibi bitkilerde ağrı kesici etkilere sahip olduğu için, ağrıların dindirilesi maksadıyla kullanılabilir. Bundan dolayı vücudun beslenmeyle desteklenmesi, iyileşme sürecinde önemli faydalar sağlanmış olacaktır. Meyve ve sebzelerin zengin olduğu, yağlı balıkların tüketildiği, kuru yemişleri, tam tahıllı gıdaları içeren bir diyet programı hastalar için yararlı olacaktır. Bu gibi tedbirler vücudun enflamasyonunu düzenlemek amacıyla savaşmasına destek olacak, bedenin kendi kendini tamir etmesini sağlamış olacaktır.
]]>
Bel Fıtığı Başlangıcı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-baslangici.html Fri, 16 Nov 2018 03:39:38 +0000 Bel fıtığı başlangıcı, birçok kişinin korktuğu bir durumdur. Çünkü belimiz eğilme, kalkma gibi hareketlerimizi kolaylaştırır ve günlük ihtiyaçlarımızı rahat görmemizi sağlar. Halk arasında ileri yaşlarda görülen bi Bel fıtığı başlangıcı, birçok kişinin korktuğu bir durumdur. Çünkü belimiz eğilme, kalkma gibi hareketlerimizi kolaylaştırır ve günlük ihtiyaçlarımızı rahat görmemizi sağlar. Halk arasında ileri yaşlarda görülen bir hastalık olarak bilinse de bel fıtığı orta yaşlı kişilerde ve bazende yetişkinlerde görülebilir. Bel fıtığı başlangıcının olmaması için belin korunması ağır ve ters hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Sert düşme sonucunda karşılaşılan bel ağrıları hafife alınmamalıdır. Bel fıtığı başlangıcı olma ihtimali dikkate alınarak doktora başvurulmalıdır. Bel fıtığı başlangıcında vücut tarafından mutlaka etkiler görülmektedir. Fakat hiç bir belirti olmadan da bel fıtığı hastalığıyla karşılaşılabilir. Herhangi bir sebepten dolayı belinizle ilgili doktora gittiğinizde aniden bel fıtığı başlangıcında olduğunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bel Fıtığı Başlangıcı Nasıl Önlenir

Bel fıtığı başlangıcını önlemek için eklemlerinizi ve vücudunuzu doğru şekilde kullanmalısınız. Yere eğilip kalkarken dizler kırılmalıdır. Yerden alınacak yükler kaldırabilme düzeyinize uygun ağırlıkta olmalıdır. Omuz boyun gibi hassas bölgelerde ağır yükler taşınmamalı, omurgaya zarar gelecek durumlardan kaçınılmalıdır. Sırta sert darbeler alınmamalı kişinin yapacağı sporlar yaşına ve fiziğine uygun olmalıdır.

Bel Fıtığı Başlangıcı Ve Belirtileri

Bel fıtığı başlangıcı omurdaki disklerin sinire uyguladığı baskı sonucunda ortaya çıkar. Birçok kişi bel fıtığı başlangıcında olduğunu aniden öğrenir. Bu durumun sebebi disklerin hafif derecede kayması ve sinirlere tam olarak baskı uygulamamasından dolayıdır. Böyle durumlarda vücutta bel fıtığı başlangıcı olduğuna dair belirtiler gözükmeyebilir. 
 • Bel fıtığı başlangıcı ve ileri seviyelerde gözüken belirtiler ise;
 • İki bacakta uyuşma ve uyuşukluk hissi varsa
 • Kalça bölgesinden aşağı doğru bacağın tamamına yayılan uyuşukluk varsa
 • Bağırsak hareketleriniz düzensiz ve rahatsız ediciyse
 • Baş bölgenizde sürekli ve geçmeyen ağrılar oluşuyorsa
 • Sırt bölgesine yayılan ve saplantı halinde giren ağrılar mevcutsa, kendinizi halsiz bitkin ve yorgun hissediyorsanız bel fıtığı başlangıcı sebebinden dolayı mutlaka uzman kişilerden yardım almalısınız. Bel fıtığı başlangıcındaki en önemli belirtiler ellerde, ayakta, el ve ayak parmaklarının uçlarında beliren karıncalanma ve uyutmadır. Uzun süreli oturmaktan veya telefon gibi aşırı radyasyon yayan cihazlardan dolayı kaynaklanan uyuşma ve karıncalanmalarla sık sık karıştırılan bel fıtığı başlangıcının ayırt edilmesi önemli bir husustur. Bel fıtığı başlangıcında ve ileri evrelerde oluşan ağrılar dayanılmayacak kadar çok ve şiddetli olduğundan dolayı mutlaka fizik tedavi uzamnı tarafından vücudunuza uygun egzersizler belirlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi.html Fri, 16 Nov 2018 10:29:17 +0000 Bel fıtığı ameliyatı sonrası: Bel vücudun en hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bir bölgesidir. O yüzden bel de oluşan ağrılar hafife alınmamalıdır. Ağrı başladığı zaman hemen uzman doktora başvurulmalıdır. Bel ağrıl Bel fıtığı ameliyatı sonrası: Bel vücudun en hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bir bölgesidir. O yüzden bel de oluşan ağrılar hafife alınmamalıdır. Ağrı başladığı zaman hemen uzman doktora başvurulmalıdır. Bel ağrıları genel de vücudun kaldırma kapasitesinden fazla yük taşınmasından dolayı meydana gelir. Vücut için önemli damarlar bel kısmında geçtiği içine vücudun omurilik kısmı  bele bağlı olduğundan dolayı çok dikkat edilmelidir. 
Bel insan yaşı büyüdükçe daha hassas olmaya başlar. O yüzden yük kaldırma kuvveti daha düşük olur ve ağır kaldırılması önerilmez. Beş fıtığı zaten genel de yaşlılarda veya orta yaşlı insanlarda görülür. Yaşlı insanların vücudu dirençsiz kaldığı için vücutta olan herhangi bir ağrıyı uzun zaman boyunca çeker.  

Bel fıtığı belin en dengesiz olduğu zaman da bir yük kaldırması veya ağır bir yük kaldırmasından dolayı meydana gelir. Bel fıtığı vücutta devamlı olarak meydana gelen ağrılarda oluşur. Ve bel fıtığı bir ömür boyunca devam eden bir rahatsızlıktır. O yüzden bakımına çok dikkat edilmelidir. 
Kimi insanlar bel ağrıları ameliyat olarak geçeceğini düşünür fakat öyle değildir. Kimi ameliyatlar hastalığın derecesinin daha çok büyümesine neden olur. Bel fıtığı ameliyatıda bu ameliyatlardan biridir. 

Bel fıtığı ameliyatından sonra bakımı oldukça önemlidir ve çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası 2 kg dan fazla ağır kaldırılmamalıdır. Eğer bel fıtığı ameliyatı sonrasında bel zorlanırsa ağrı kalıcı olarak vücutta kalır. Ve bir daha ameliyat olsa bile ağrı geçmez. 

Bel fıtığı ameliyatından sonra başlıca yapılması gerekenler;
 • Bel fıtığı ameliyatından sonra hasta bir gün sonra taburcu edilir ve koltukta çok uzun süre oturulması önerilmez.
 • Bel fıtığı ameliyatta sonra bir kaç ay kadar merdiven inilip çıkılması önerilmez. Mecburi durumlarda çok yavaş olacak şekilde inilip çıkılmalıdır.
 • Yemek yerken belin arka kısmına yastık ile destek verilmeli ve ani hareket edilmemelidir. 
 • Yataktan kalkarken birden kalkılmamalıdır. İlk olarak ayaklar   yere konulmalı ve sonra eller ile bel kaldırılmaya çalışılır. 
 • Zaman zaman bel kısmında ağrı ve şişkinlik olabilir. Bu gibi durumlarda yatarak beli dinlendirilmesi önerilir.
 • Bel fıtığı ameliyat sonrasında doktorun verdiği ilaçlar gününde ve saatinde yutularak içilmeli ve ilaçlar bittikten sonra doktor kontrolüne gidilmelidir.
 • Bel fıtığı ameliyatından  sonra  ayakkabı giyerken ayakta giymeyiniz bel kısmında ağrı oluşabilir. Çok yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı giyinilmemelidir. Orta yükseklikte ve ortapedik ayakkabılar tercih edilmelidir. 
 • Yüksek bir yerden bir şey alırken zıplamadan sandalye yardımı ile alınmalıdır. 
 • Günlük 25-30 dakika arası  yavaş adımlar olacak şekilde yürüyüşlere çıkınız. 
 • Bel fıtığı ameliyat sonrası yaklaşık bir ay kadar araba kullanılması önerilmez. Özellikle de uzun yola çıkılması tavsiye edilmez. 
 • Bel fıtığı ameliyat sonrası bel ağrıları geçene kadar klozet şeklinde olan tuvaletler tercih edilmelidir. Aksi takdir de ameliyat yeri zorlandığı zaman hastanın hayati tehlikesi olabilir. 
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hastaneden çıkmadan önce doktorun gösterdiği egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
]]>
Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 17 Nov 2018 05:39:41 +0000 Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir, her şeyin başında istirahat ve fizik tedavi gelmektedir. Ağır yüklerin taşınması yada ağır egzersiz hareketlerinin yapılarak omuriliğin zedelenmesine yol açan başlıca faktörlerdir. Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir, her şeyin başında istirahat ve fizik tedavi gelmektedir. Ağır yüklerin taşınması yada ağır egzersiz hareketlerinin yapılarak omuriliğin zedelenmesine yol açan başlıca faktörlerdir. Vücutta bulunan 33 adet omurun birbirine bağlanmasını sağlayan yumuşak doku bağlarının zedelenerek sinir köklerine baskı yapması ile şiddetli bel ağrıları görülür. Günümüzde genç yaşlı birçok kişide sıkça görülen bel fıtığı ağrıları özellikle geceleri çok daha şiddetli hissedilebilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçların yanı sıra fizik tedavinin uygulanması mutlaka gereklidir. Kişinin bolca istirahat etmesi, ağır ve ani hareketlerden kaçınması önemlidir. Bel fıtığı ağrısı çekenler için doktorlar sade 1-2 gün yatak istirahati vermektedir. Bir haftayı bulan hareketsiz yaşam hem kasların daha fazla zayıflamasına hem de bel ağrılarının daha da şiddetlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle her gün 20 dakika kadar yavaş hareketlerle tempolu yürüyüş yapılması ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır.

Bel Fıtığı Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

İçerdiği salisilin maddesi sayesinde ağrıyı yatıştırıcı özelliği bulunan aksöğüt bitkisi bel ağrılarını anında keser. Ayrıca spazm, batma ve ağrı gibi sorunları ortadan kaldıran bitkiler arasında biberiye, çarkıfelek, kurbağa otu, bin bir delik otu, keçi sakalı, zerdeçal, öküz gözü, Hint yer elması, amberbais ve kava bitkisi yer almaktadır. Bu bitkilerin bazılarının çayı yapılarak içilmesi bazılarının ise bel bölgesine sürülerek masaj yapılması şeklinde uygulanır. Bel fıtığı ağrılarını gidermede bitkilerden yadım almak için doktorunuza danışmanız gereklidir.

Bel Fıtığı Ağrılarına Sıcak ve Soğuk Kompres Uygulanmalı

Özellikle 48 saatten uzun süren ve bir türlü geçmek bilmeyen ağrıların hafifletilmesinde etkili olan sıcak ve soğuk kompres uygulaması kısa sürede etkisini gösterecektir. Bel bölgenizde iltihaplı bir ağrınız varsa genellikle soğuk buz torbasının koyulması ağrıyı kesecektir. Kas spazmı veya batma şeklinde görülen ağrılarınız varsa yastığı ısıtarak belinize koyduğunuzda bel ağrınız geçecektir. Ayrıca sıcak br duş almak ve sıcak bitki çayları tüketmek de faydalı olacaktır.

Bel Fıtığı Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Bel bölgesini sıkan lastikli ya da kemerli giysiler giyilmemelidir. Topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabı tercih edilmeli ve uzun süre ayakta çalışan kişilerin ise ayakkabı içlerine tabanlık yerleştirmeleri de ağrı oluşumunu engelleyecektir. Uzun süre masa başında çalışan kişiler ise yaslanabileceği rahat bir sandalyede ve ayaklarını hafif yüksekte tutacak şekilde oturmalıdır. Bel fıtığı olan kişilerin gece ağrısı çekmemesi için doğru yatış pozisyonunda uyumaları önemlidir. Sırt üstü yatarken ayaklarının altına yastık koymaları, yan yatarken ise yastığı bacaklarının arasına koymaları rahat bir uyku çekmelerini sağlayacaktır.

]]>
Bel Fıtığı Aşamaları https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-asamalari.html Sat, 17 Nov 2018 08:08:02 +0000 Bel Fıtığı Aşamaları, birici derece, ikinci derece, üçüncü derece ve dördüncü derece olarak görülmektedir. Bel bölgesinde beş adet omur kemiği bulunmaktadır. Bu omurların arasında ise disk adı verilen kıkırdak yapılar Bel Fıtığı Aşamaları, birici derece, ikinci derece, üçüncü derece ve dördüncü derece olarak görülmektedir. Bel bölgesinde beş adet omur kemiği bulunmaktadır. Bu omurların arasında ise disk adı verilen kıkırdak yapılar bulunmaktadır.  Diskin içinde yumuşak dışında ise sert yapılar bulunmaktadır. İçerde bulunan yumuşak doku dışarı doğru çıktığı zaman dışarıda bulunan omurilik ve sinirleri sıkıştırmaya başlar. Sonucunda ağrılar oluşturarak bel fıtığı tanısını ortaya çıkarır. Hastada bel ağrısı, bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma, bacaklarda güçsüzlük gibi şikayetler gözlemlenir. Bel fıtığı budur. Ve ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalıktır. 

Bel fıtığı aşamaları dört derece şeklinde görülmektedir. Birinci aşamada herhangi zorlayıcı durumlar olmamak ile birlikte çok az denilecek kadar hafif bel ağrıları şeklinde görülmektedir. Asıl dikkat edilmesi gereken aşama budur aslında çünkü bu aşama ihmal edildiği zaman ağrısı artar ve hastalık diğer aşamalara doğru ilerler. İkinci aşamada zorlayıcı durumlar ve ağrılar artmaya başlar ve bu durum ilerleyerek üçüncü ve dördüncü aşamalarda da kendini fazlasıyla göstermeye başlar. 

Bel Fıtığı Aşamalarının İncelenmesi:

Birinci Aşama: (Esmer Disk, Dejenere Disk) Diskin yapısının bozulmaya başlaması ile bel fıtığı da görülmeye başlar. Diskin dışarısında bulunan kabuk zayıflamaya başlar. Kabuk içinde zedelenme ile minik yırtıklar oluşmaya başlar. Esneme, bükülme, darbeleri emme kabiliyetinin kaybı görülmeye başlar. Bu aşama bel fıtığının habercisi olarak bilinir.  Ve disk yıpranması olarak da adlandırılır. Bazen hiç bir belirti vermeyebilir. Bazen bazı zorlamalar ile ağrılar oluşabilir.

İkinci Aşama: Disk içindeki kabuk da yırtıklar artmaya başlar. Bu kabuklar (annulus) bombeleşmeye başlar. Bu bombelik çok küçük olarak görülür. Belli belirsizdir. Buna bulging adı verilir. Bu aşamada da hiç bir belirti gözlenmeme durumu normaldir. Belirti varsa sadece ağrı şeklinde görülür. Teşhisi ise sadece MR ile ortaya çıkar. 

Üçüncü Aşama: Yırtıklar bu aşamada daha fazla artmaya başlar. Annulus iyice zayıflar. Annulus üzerinde görülen bombeleşme belirginleşmeye başlar. Bu bombeliğe protrüzyon adı verilir. Bombeleşen yere göre şiddetli ağrı görülür. Bu ağrı bel ya da bacaklarda görülebilir. 

Dördüncü Aşama: Bel fıtığı aşamalarının son derecesidir. Dışta bulunan kabuk üzerindeki yırtıklar çok aşırı dereceye gelmiştir. Kabuğun bu bölgesi tamamen yırtılır.  İçerideki yumuşak doku omurilik ve sinire doğru dışarıya fırlar. Bu duruma ekstrüzyon denilmektedir. Bel ağrıları annulus yırtılması ile azalır ama dışarıya fırlayan içerideki yumuşak kısım omurilik ve sinirlere baskı uyguladığı için bacakta şiddetli  ağrılara sebep olmaktadır. Tedavisinin bir tek seçeneği vardır Ameliyat. Ameliyatada geç kalınırsa felç gelişme ihtimali çok yüksektir.
]]>
Bel Fıtığı İlaçları https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ilaclari.html Sat, 17 Nov 2018 10:32:06 +0000 Bel Fıtığı İlaçları, bel fıtığı hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılıyor olsa da, hastaların belinde oluşan ağrıların giderilmesinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların etkisi bel fıtığını Bel Fıtığı İlaçları, bel fıtığı hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılıyor olsa da, hastaların belinde oluşan ağrıların giderilmesinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların etkisi bel fıtığının belirtileri içindir. Bu ilaçlar ise genel olarak kas gevşeticiler, spreyler, kremler ve iğnelerden oluşur. Bel ağrısının giderilmesi için naproksen sodyum, ibuprofen gibi anti inflamatuar NSAID ilaçlar kullanılmaktadır. Mide'de rahatsızlığı olan kişiler içinse parasetamol kullanılmasa daha uygundur.

Bel Fıtığı İlaçlarının Etkisi Ve Yan Etkileri : 

NSAID ilaçların etki mekanizması iki farklı türde meydana gelir. Birisi beyinde ağrı engelleme, diğeri ise ağrıdan etkilenen bölgede bulunan eklemler, kaslar ve tendonlardaki inflamasyonu azaltmaktadır. Bu nedenden dolayı inflamasyonu azaltmadan yalnız olarak ağrıyı engelleyici parasetamol ilaçlardan daha etkilidirler. Bu etkilerin tam olarak görülmesi için, 10-14 gün devamlı olarak kullanılması gerekmektedir. NSAID ilaçların tavsiye edilen süre içinde, ağrı kesici özelliğinden faydalanmak mümkündür. Yan etkileri olmadığı süre içinde 2-3 hafta arasında kullanılması gerekmektedir. Parasetamol ise ağrı algısını engellemektedir. Sadece kullanıldığı sürede etkisini devam ettirebilme özelliğindedir. İlaçların zaman ile artan etkisi bulunmaz. Bu ilaçların kabızlık, uyuşukluk, depresyon gibi yan etkileri bulunabilmektedir. Bel bölgesi için hareket önemli olduğundan dolayı bu etkiler bel fıtığı için olumsuz yönde etki eder.

Anti inflamatuar ilaçların kanda trambositleri (Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücre parçası) etkilemesi yüzünden kanama ve çürükler daha kolay oluşabilmektedir. Ayrıca mide rahatsızlığı, gastrit ve ülser etkisi de gösterebilirler. Uzun süre yüksek dozlarda kullanıldıklarında ise karaciğer ve böbrek işlevlerini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenden dolayı ilacı kullanan kişiler böbrek ve karaciğer tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir.

NSAID ilaçlar hem kalbi etkilediği gibi kan basıncı üzerinde de olumsuz etkiler yapabilmektedir. Bu nedenden dolayı kalp  yetmezliği, gizli kalp yetmezliği rahatsızlıkları olan kişilerin devamlı kontrolden geçmeleri ve ilaçları için doktora başvurmaları gerekir. Bu ilaçlar her insanda aynı etkiyi göstermediğinden dolayı hastalar için en uygun ilaç tespit edilmesi gerekir.

Kas gevşetici ilaçlarda ise kas spazmları azaltmakta olup hastaların daha hareketli olmalarını sağlamaktadırlar. Fakat bel ağrısına neden olan etken üzerinde ise herhangi bir etkisi yoktur. Ayriyeten bu ilacın yan etkisi bulunmaktadır. Hastalara uyku hali veren etkileri bulunan ilaçların, aynı zamanda kişilerin aktivitelerini engelleyici unsurları vardır. Fakat belde olan kas spazmlarını azaltır. Uyku verici etkisi ile de kas gevşetici ilaçların  geceleri alınması daha uygun olur.
]]>
Bel Fıtığı İğnesi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ignesi.html Sun, 18 Nov 2018 00:20:22 +0000 Bel Fıtığı İğnesi, son dönemlerde gündeme gelmiş olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ameliyatsız olarak gerçekleştiği için risk almak istemeyen hastaların ilk tercihi durumundadır. İğne ile yapılacak olan tedavi yöntemi Bel Fıtığı İğnesi, son dönemlerde gündeme gelmiş olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ameliyatsız olarak gerçekleştiği için risk almak istemeyen hastaların ilk tercihi durumundadır. İğne ile yapılacak olan tedavi yönteminin uygulanabilmesi için bel fıtığı olan hastada kanal daralması oluşmaması ve kopmamış durumdaki fıtıkların olması gerekir. Bu tedavi metodu uygulandığı zaman 5 dakikalık bir süre içinde hastalığın tedavi edilebileceği konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir. Bel veya boyunda oluşabilen fıtıkların neden olduğu ağrılar ise hastanın gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle uzun süren araştırmalar sonucunda RF teknolojisi ile hastalığa neden olan sorun ameliyata gerek kalmadan kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi özellikle yaşı fazla ilerlememiş genç hastalardan olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bel Fıtığı İğnesi Tedavisi Kimlere Ve Nasıl Uygulanır

Önemli olan bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için  hastada kanal daralması yaşamamış ve bel fıtığının patlamamış olması gerekmektedir. Eğer ki bu iki durum yaşanmamış ise iğne ile fıtık bölgesine girilerek radyofrekans nükloplasti denilen yöntem ile taşarak sinirleri sıkıştıran yakılmakta ve sonuçta sinir kökünün baskıdan kurtularak rahatlaması sağlanmaktadır. Yaklaşık 5 dakika süren bu tedavi yöntemi ilaçlardan ve fizik tedavisinden yeterli ölçüde olumlu sonuç alamayan ve henüz fıtıkları ilerleyerek ameliyat edilmesi gereken duruma gelmeyen hastalarca sıkça tercih edilmektedir. Tedavi uygulamasının üzerinden 30 dakika geçtikten sonra hasta ağrılarından kurtulmaktadır. İlaçla uygulanan tedavilerden yada fizik tedavisinden bekledikleri ölçüde fayda göremeyen ve duydukları ağrıları dinmek bir yana hafiflemeyen hastalar yaşları çok fazla ilerlememiş ise, fıtıkları patlayarak mutlak olarak ameliyat edilmesi seviyeye gelmemiş ise bu tedavi yöntemi çok olumlu sonuçlar verebilmektedir.
 
]]>
Bel Fıtığı Ağrısı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 00:42:59 +0000 Bel fıtığı ağrısı, genellikle belde oluşan bir hastalık olan veya spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan sürekli rastlanan bir durumdur. bir haftada uzun süren bel ağırları ataklarının çok büyük bir kısmı bir ay için Bel fıtığı ağrısı, genellikle belde oluşan bir hastalık olan veya spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan sürekli rastlanan bir durumdur. bir haftada uzun süren bel ağırları ataklarının çok büyük bir kısmı bir ay içinde kendiliğin azalır ya da geçmektedir. Bel fıtığı ağrısından kurtulmak için bel bölgesinde ağrıya hafifletme için muhtelif yöntemler uygulamalar yapılmalıdır. 

Bel fıtığı ağrısının nedenleri
 • Ani dönüşleri olması
 • Sürekli bükülmek
 • Yatak istirahatinde aşırıya kaçmak
 • Olduğundan daha fazla ağırlık kaldırmak
 • Ağrı oluştuğunda yardım istemekten aciz kalmak
Bel fıtığı ağrısına karşı yapılması gereken uygulamalar

Bel fıtığı ağrısı sırasında egzersiz: Bel fıtığı ağrısı çeken kişilerin egzersiz yapmaları sonucunda kendilerin iyi hissetmesini sağlar. Yapılan bu egzersizler bel fıtığı ağrısının daha şiddetli olmasını engellemektedir. Çok fazla şiddetli ya da hafif şiddetinde bel ağrısı varsa fazla yüklenmeden bazı egzersizler hareketler yapılabilir. İlk başlarda yapılan bu egzersizler bel ağrıların daha kötü olması durumlarıyla karşıya kalınabilir. Kötüleşen bu durum kaygı oluşturacak bir hale dönüşmesi söz konusu değildir. Eğer ağrılar aşırı bir vaziyet alırsa doktora danışmak gerekir. 

Yatak istirahati: Bel ağrılarının ciddiyetin ve önemine binaen doktor yatak istirahati verebilir. Bununla beraber verilen bu istirahat genellikle 1-2 günü geçmemesi gerekir. Bundan dolayı uzun süre olacak yatak istirahati, rahatlatmayı sağlamadığı gibi bel bölgesinde oluşan ağrılarının azalmasından çok fazla olmasına sebep olabilir. Eğer kas fonksiyonları kötüleşirse bel bölgesinde oluşan ağrılar kronik hale gelebilir. Sürekli olarak yatılmaması gerekir bunun yerine gün içerisinde bir kaç saat ayağa kalkarak yürünmesi gerekir.

Soğuk kompres uygulanması: Bel bölgesinde meydana gelen ağrılara karşı soğuk kompres yapılması sonucunda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yapılacak olan soğuk kompres uygulaması bel bölgesinde meydana gelen ağrıların başlamasından 2 gün içinde uygulanması gerekir. Yapılan bu uygulama yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında uygulanması gerekir. 

Sıcak kompres uygulaması: Sıcak uygulama tek başına yapıldığı zaman ağrı kesici özelliği taşımaktadır. Ağrıların giderilmesi ya da azaltılması için genellikle etkili olmaktadır. Sıcak suyla alınacak duş ağrılarını hafiflemesine ve giderilmesine yardımcı olacaktır. 

Bel fıtığı ağrısı önleme için alınması gereken tedbirler:
 • Eğer uzun süre ayakta çalışılmak zorunda kalınırsa, ayak düşük bir yükseklikte dinlendirilmesi gerekir.
 • Rahat kıyafetler giyilmelidir.
 • Eğer uzun zaman oturarak çalışılmak zorunda kalınırsa, ayaklar döşeme üzerinde veya düşük bir yükseklikte dinlendirilmesi uygun olacaktır.
 • Ayakkabı olarak kısa topuğu olan ayakkabılar giyilmesi gerekir.
 • Hafif bir şekilde geriye yatan sağlam bel desteği olan bir sandalyenin seçilmesi oluşacak bel fıtığı ağrılarını önlemiş olacaktır. 
 • Gerekli olduğu takdirde ayakkabıların içerisine ortopedik tabanlık yerleştirilmelidir.
 • Çalışma alanlarını kendinize göre düzenlememiz gerekir. 
]]>
Bel Fıtığı Yüzme https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-yuzme.html Sun, 18 Nov 2018 16:56:41 +0000 Bel Fıtığı Yüzme, Bel fıtığı rahatsızlıkları modern yaşam tarzı ile birlikte maalesef artmaktadır. Aşırı kilo yüzünden ağırlaşmış olan bedeni taşımaya çalışan omurga zorlanmaktadır. Eğilerek iş yapanlar Bel Fıtığı Yüzme, Bel fıtığı rahatsızlıkları modern yaşam tarzı ile birlikte maalesef artmaktadır. Aşırı kilo yüzünden ağırlaşmış olan bedeni taşımaya çalışan omurga zorlanmaktadır. Eğilerek iş yapanlar özellikle masa başı çalışanların omurgalarında eğilmeler olabilmektedir. Omurga dik tutmaya ve taşımaya yarayan kas gruplarının zamanla kuvvetini kaybetmesi ve yanlış duruş alışkanlıklar yüzünden bir takım kalıcı sağlık problemlerinin yaşanması olabilmektedir. Vücudu ayakta tutmaya yarayan tüm kas gruplarının zaman içinde kuvvetini kaybetmesi; hareketsiz bir yaşam tarzından bahsetmeye çalışıyor olmaktadır. Kalıtsal ya da davranışsal olarak omurgadaki eğilmeleri yüzme sayesinde yavaşlatabilir, durdurabilir hatta düzeltilebilir. Son yıllarda doktor tavsiye ise skolyoz, kifoz, bel ve boyun fıtığı tedavisi için oldukça fazla hastaların yüzme sporu ile tedavileri başlatılmıştır. 

Bel fıtığı yüzme faydaları

Yüzme sırasında vücudun yatay pozisyonda olduğundan omurgaya binen yük de oldukça azalmaktadır. Gün boyunca dikey olarak yaşanılan dakikalarda omurgaya binen yük sebebi ile omurga üzerindeki her bir disk üzerindeki baskı yer çekimi sebebi ile artmaktadır. Yüzerken yer çekiminin bu olumsuz etkisini bertaraf etmiş olunmaktadır. Böylece sinirler üzerindeki stres de hemen hemen yok olmaktadır. Egzersiz yapan kaslar ortalama 4 hafta sonunda spora cevap vermeye başlamaktadır. Yani çalışan kas hipertrofi denilen büyüme ve gelişmeye başlamaktadır. Buda kası kuvvetlendiren ve bağlı olduğu kemik yapıyı daha rahat taşıyabilen bir yapıya dönüştürmektedir. Yüzmeye başladıktan bir ay sonra sabahları daha dinç kalkmalar ve gün içinde daha dik durulmaya sebep olmaktadır. Yüzme sporu bırakıldığında da yaklaşık bir ay içinde ağrılar geri oluşacaktır. Bunun sebebi de büyük ölçüde atrofi yani ilgili kasın küçülmesi, zayıflanmasından kaynaklanmaktadır.  

]]>
Bel Fıtığı Mr https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-mr.html Mon, 19 Nov 2018 16:55:50 +0000 Bel Fıtığı Mr, bel fıtığı gibi hastalıklarda kullanılan tetkiklerin en başında gelir. Mr görüntüleme tekniği bir çok hastalıklarda kullanılan bir yöntemdir. Bel fıstığının tespitinde önemli bir yere sahiptir. Bel Bel Fıtığı Mr, bel fıtığı gibi hastalıklarda kullanılan tetkiklerin en başında gelir. Mr görüntüleme tekniği bir çok hastalıklarda kullanılan bir yöntemdir. Bel fıstığının tespitinde önemli bir yere sahiptir. Bel fıtığı ile ilgili klinik muayene ve ağrının özelliği önemlidir. Ancak görüntüleme yöntemi daha etkili ve önemli tespitler yapmamızı sağlar.

Bel Fıtığı Mr Hangi Durumlarda İstenir

Bel fıtığı Mr, hastanın tedaviye yanıt vermediği zamanlarda ve tekrar eden rahatsızlıklarda istenmektedir. Bunun dışında omuriliğin sinire baskı yapması gibi bir neden varsa istenmektedir.  Doktor ciddi bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsa veya cerrahi müdahale için karar verilmesi gerekiyorsa yine Mr istenmektedir. Mr bazen gereksiz yere istenebilmektedir. Bazende hastalar doktora muayene bile olmadan Mr çektirmekte  ya da doktorlar sadece Mr sonucuyla ameliyata karar verebilmektedir. Yalnız dikkat edilmelidirki gereksiz yere Mr çektirmekte zararlıdır. Bu görüntüleme yöntemi X ışını gibi zararlı ışınların kullanılmadığı bir yöntemdir. Bu yöntemle bel kısmındaki ağrıları kısımlar incelenmektedir. Fiziki muayene yapılır, röntgen gibi teşhis yöntemleri kullanılır. Herek görüldüğü takdirde Mr , bilgisayarlı tomografi tetkiklerde istenebilir. Mr doktorun koyduğu tanıyı destekleyici bir yöntemdir. Tek başına tanı koymak için yeterli değildir. Mr sonucunda bel fıtığı görülse bile eğer fiziki muayene sonucu bel fıtığı belirlenemiyorsa hastaya bel fıtığı olduğu söylenemez. Mr sonucunda bel fıtığı tespit edilse de ağrısı olmayan kişiler bile görülmektedir. Bel ağrılarının tek nedeni bel fıtığı olmayabilir. Bir hastanın bir defa Mr çektirdikten sonra tekrar Mr çektirmelerine gerek olmaz. Çünkü bir defa bel fıtığı izleri görülen hastada bu izlerin kaybolması ömür boyu mümkün değildir. Hasta ameliyat olsa da fizik tedavi görse de bel fıtığına dair izler hep kalıcı olacaktır.

Bel Fıtığı Mr Nasıl Çekilmektedir

Bel Fıtığı Mr, çekilirken hasta olan kişi elektromanyet yapıya sahip olan bir silindirin içine yatırılır. İşlem başladıktan sonra vücuda hidrojen atomlarının enerji salgılamasına neden olan radyo dalgaları gönderilerek işlem tamamlanmış olur. Mıknatıs yardımıyla alınan bilgiler bilgisayara gönderilir. Böylece iyi bir görüntü elde edilir. Bunu uzman doktorlar inceler ve bel fıtığı yada bölgede bulunan rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bel Fıtığı Mr Ne Kadar Sürmektedir

Bel fıtığı Mr, yaklaşık olarak 20 ile 40 dakika arasında değişen bir süre arasında bitmektedir. Bu sürenin değişmesinde etkili olan unsurlar ise ağrının yeri ve yeteri kadar bilgi toplanmak istenmesidir.  Mr çekimi her hangi bir yan etkisi olmayan bir tetkik yöntemidir. Bu nedenle tekrar çekilmesinde bir sakınca görülmez. Ancak bir defa çekilmesi de yeterli olur.

]]>
Bel Fıtığı Fizik Tedavi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-fizik-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 19:29:01 +0000 Bel fıtığı fizik tedavisi, bu rahatsızlığı çözmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde uygulanan fizik tedavi yöntemleri bel fıtığı olan kişilerde önemli etkiler sağlayarak bu sorunu çözümünü kolaylaştırm Bel fıtığı fizik tedavisi, bu rahatsızlığı çözmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde uygulanan fizik tedavi yöntemleri bel fıtığı olan kişilerde önemli etkiler sağlayarak bu sorunu çözümünü kolaylaştırmaktadır. Genellikle bu sorunu yaşayan insanların ilk önce aklına ameliyat gelmektedir. Bu tarz rahatsızlığı olan hastalar ilk önce ameliyatı düşünmemelidir. Ameliyat olmadan da insanlar fizik tedaviyle bu sorundan çok rahatlıkla kurtulmaktadır. Bu durum dediğimiz gibi fizik tedavi ile sağlanmaktadır. Hasta için ameliyat olması zorunlu değil ise bunu sonraki plana atılması daha iyi olacaktır. Fizik tedavi yöntemi bel fıtığında ilk sırada yer almalıdır. Ameliyat kadar ne zorlu nede riskli olmamaktadır. Ayrıca fizik tedavi yöntemleri de oldukça olumlu sonuçlanmaktadır. Hasta doktorunun tavsiyelerine ve uygulamalarına çok dikkat etmeli ve kulak vererek uygulamalıdır. Bel fıtığı yaşayan hasta bu şekilde bu rahatsızlıktan çok kolay kurtulabilir.

Bel fıtığı fizik tedavisi uygulanan yöntemler

Bel fıtığı fizik tedavisi farklı çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hastaların vücut özellikleri baz alınarak uygulanan ve bel fıtığına ilişkin günümüzdeki gelişmeler sayesinde hastalara oldukça kolaylık sağlayarak sorunların çözümü oldukça kolaylaştırmıştır. Bu sebepten dolayı bel fıtığı sorunu yaşayan kişilerin ameliyat olmayı düşünmeden evvel fizik tedavi uygulanması önemlidir. Fıtık sorunu yaşayan birçok kişi bu rahatsızlıktan bu yöntem sayesinde kurtulabilir. Bel fıtığı ilerlememiş ise %80 olarak iyileşme ihtimali söz konusudur.  Fizik tedavi uygulandığı zaman hastaya ayrıca bazı tıbbi ilaçlarda verilir. Böylece rahatsızlığın çözümü daha da kolaylaşır. Çözüm süresi de kısalır. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında hastaya bolca istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde rahatsızlık olan hastanın bel fıtığında azalma sağlanmış olur. Bununla beraber hastalığın etkileri de azaltılmış olur. En önemli unsur hastanın doktorunun tavsiyesine ve söylediklerini dinleyip uymasıdır. Hastaya uygulanan  fizik tedavi uygulamasının yanı sıra kişinin kendisine günde iki saatte bir olarak soğuk uygulama yapması gerekir. Yani hasta evde kendine de fizik tedavi uygulaması yapmış olur. Eğer uygulanan bu bel fıtığı fizik tedavisi yeterli gelmediyse daha detaylı olan yöntemlere başvurulur. Hastada bu yöntemler daha etkili olacağından problemin çözüm ihtimali artar. Fizik tedavide uygulanan yöntemler;
 • Soğuk ve sıcak terapi
 • Derin doku masajı
 • Hidroterapi
 • Çekme
 • Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS)
 • Ozon tedavisi
 • Egzersiz
 • Dikey traksiyon cihazı
 • Dekompresyon cihazı kullanımıdır.
Bu tedaviler uygulandığında genellikle hastalar en başta ağrı ve biraz sancı gibi şikayetler yaşayabilir. Hastanın yaşamış olduğu ağrıların bazıları kas ve diğeri ise fıtıktan kaynaklı ağrılardır. Kişinin bu ağrıları yavaş yavaş uygulamaları yaptıkça azalacaktır. Kişide oluşan bu ağrılara biraz dayanması gerekir. Tedavi süreci aslında hasta için biraz sabır süreci olarak değerlendirilebilir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında uygulanan yöntemler etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlar. Hastaya bu aşamada tedavinin olumlu meyvelerini yemeye başlayarak rahatlayacaktır. Kişi iyi gelen bu yöntemler sayesinde fizik tedaviyi devamlı olarak uygular. Bel fıtığı fizik tedavi özellikle günümüzde gelişen teknoloji sayesinde insanlar tarafından çok istenen bir durum olmuştur. Bu yöntemlerin ameliyat ve cerrahi yöntem gerektirmemesinden kaynaklı olarak insanlar fizik tedavi yöntemlerini daha çok benimsemiştir.
]]>
Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ayak-uyusmasi-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 08:17:47 +0000 Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer; Bel fıtığı hastalığı, omurgalar arsında kıkırdakların aşırı zorlanması neticesinde yerinden kayarak omurilik kanalı içerisine doğru girmesi ile meydana gelir. Bu durumun sonucunda Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer; Bel fıtığı hastalığı, omurgalar arsında kıkırdakların aşırı zorlanması neticesinde yerinden kayarak omurilik kanalı içerisine doğru girmesi ile meydana gelir. Bu durumun sonucunda bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bel fıtığı hangi omurgalar arasında meydana gelmiş ise o isimle anılarak isimlendirilir. Örneğin 2 veya 3. omurlar arasında bir kayma meydana gelmiş ise bu L2-3 herni diskal adı alır. Eğer ki ağrı sağ bacağa ağrı yapıyor ise sağ L2-3 sol bacağa ağrı yapıyor ise sol L2-3 şeklinde isimlendirilir. Bel fıtığı ayak uyuşması genellikle iki şekilde oluşan hastalardan ilerlemiş safhadakiler de görülen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı ayak uyuşması belirtilerin en bilinenlerinin başında gelir. Zaman içerisinde kendisinde bel fıtığı tanısı henüz kesinleşmemiş kişilerde öncelikli olarak belde yaşanan kaymadan ötürü sinirlere giden baskıdan dolayı ayaklarda uyuşma meydana gelir. Bu uyuşma kendiliğinden geçecek veya ameliyat gibi cerrahi işlemler ile giderilebilecek bir rahatsızlık değildir. O nedenle bu tür bel fıtığı ayak uyuşmalarının iyileşebilmesi için gereken tıbbi işlemlerin hastaya uygulanması vede takip edilmesi gerekir. 

Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer;

Öncelikli olarak hastada belde yaşanan hastalığın kalıcı olarak iyileştirilebilmesi için hastada öncelikli olarak bel fıtığına sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve temelden çözüm üretilmesi gerekir. Bu tür oluşumlarda etkilenen ilk bölge belin omurga sistemidir. Omurga sisteminde bulunan bağların kemiğe yapışma yerleri de sağlamlaştırma yapılarak meydana gelen bel fıtığının giderilmesi ile ayakta oluşan uyuşma gibi problemler giderilmeye çalışır. 

Ayak bölgelerinde meydana gelen uyuşmalar genellikle iki tarafta birden meydana gelmeyebilir. Sadece sağ veya sadece sola vurma gibi durumlar görülebilir. Ayaklarda meydana gelen uyuşmalar genellikle bel fıtığının habercisi gibi gözlemlense de buna ek olarak kişilerde ayakta yanma, iğne gibi batma, ani giren şiddetli ağrılar veya karıncalanma belirtileri de gözlemlenebilir. Omurgadaki diskler içerisinde oluşan problemler sonucunda sinirlere giden baskıdan dolayı ayak bölgesinde uyuşma meydana gelir. 

Bel fıtığından kaynaklı ayak uyuşmalarının tedavi şekilleri,

Öncelikli olarak bel fıtığı hastalarının bu hastalığın tanısını kesinlikle belirlemesi gerekir daha sonraki aşamalarda ise kişinin gerekli fizik tedavi işlemlerini görmesi gerekir. Bel fıtığı ameliyatı olmadan yapılacak tek uygulama fizik tedavi uygulamasıdır. Ameliyat olan hastaların bazılarında yine de ayaklarda uyuşma meydana geliyor ise yine uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fıtığın oluşumu esnasında hastaya uygulanacak olan kalıcı ve başarılı yöntemler sayesinde belde bulunan fıtığın giderilmesi sağlanarak kalçada bacaklarda ve ayaklarda oluşan ağrılar ve uyuşmalar geçirilebilir. Bel fıtığı ayak uyuşması yaşayan kişilerin doktorun vereceği tedavi yöntemleri ve uygulanacak olan fizik tedaviler ile bu gibi sorunlardan kurtulma şansı yüksektir. Ayrıca bel fıtığı ayak uyuşması olan kişilerin iyileşme döneminden sonrada aynı egzersizlere devam etmesi ve belirtilen şekilde bedeni sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam etmesi gerekir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Bel Fıtığı Masajı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-masaji.html Tue, 20 Nov 2018 14:09:03 +0000 Bel Fıtığı Masajı, belin alt kısımlarına ve kalçanın üst kısımlarına uygulanmakta olan hafif baskılı bir masajdır. Bel fıtığı masajının asıl amacı bel bölgesindeki kan damarlarındaki kan akışının hızlanmasını Bel Fıtığı Masajı, belin alt kısımlarına ve kalçanın üst kısımlarına uygulanmakta olan hafif baskılı bir masajdır. Bel fıtığı masajının asıl amacı bel bölgesindeki kan damarlarındaki kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır. Bel fıtığı belli başlı masaj salonlarında yapılırken, aile ortamında da basit bir şekilde yapabilirsiniz. Fakat, Masaj salonlarında yapılan bel fıtığı masajları uzman kişiler tarafından yapıldığı için daha etkili olmaktadır. Aile ortamında yapılmış olan bel masajları çok etkili olmayabilir ve vücuda kısmen iyi gelmektedir. Masaj salonlarında yapılan bel masajlarının mali boyutu yüksek olabilmektedir. Ayrıca bel masajı yaptıracağınız kişinin masörlük belgesi olmasına ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Bel fıtığı masajı çok basit bir masajdır, fakat yanlış yapılması durumunda belli başlı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilmektedir. Bel fıtığı masajı, bel fıtığı hastalarına belli başlı aralıklarla uygulanması gerekir. Bel fıtığı masajında asıl önemli olan masajın sürekliliğidir. Belli aralıklarla uygulanan masajların vücuda daha çok etki ettiği anlaşılmıştır.

Bel Fıtığı Masajı Öncesinde Yapılması Gerekenler 

Masaj yapacak kişinin öncelikle ellerini iyice yıkaması gerekmektedir. Daha sonrasın da vücut losyonları ve masaj yağları ile bel fıtığı hastasına, kalçasının üst kısımlarına yavaş yavaş masaj yapması gerekmektedir. Masaj yapılan bölgenin de hijyenik olması yapılan masajı daha etkili yapacaktır. Masaj yapan kişi ağrılı ve tutulmalara neden olan bölgede, dairesel hareketlerle başlayarak, daha sonrasında ise aşağı, yukarı hareketlerle devam eder. Masaj yapacak kişi, genellikle bel masajı ve bel fıtığı masajları uzun sürebileceği için dikkatli olması gerekir.
Masaj yapacak kişi, hastaya kesinlikle darbeli, çektirme tarzında masajları uygulamamalıdır. 

Bel fıtığı ilerlemiş ve artık masajın dahi etkili olamayacağı ve alternatif tıbbın yetersiz kaldığı yerlerde tek çare ameliyat olmaktır. Unutulmamalıdır ki bel fıtığı kesinlikle masaj ile geçmez. Bel fıtığı masajı, bel fıtığının neden olduğu ağrıları, tutulmalar zaman ile en alt düzeye indirmesi sağlanmak amacıyla yapılır. Ayrıca masaj aletleri almayın ve kendinizi zorlayıp yıpratmayın. Çünkü masaj aletleri artık çok kalitesiz olmakla birlikte kanser yaptığı bilinmektedir. En güzel bir bel fıtığı masajı, yakı yapılmasıdır. Yakı bel bölgesindeki ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir diğer bel fıtığı masaj yöntemi ise fizik tedavi ile başlayan masajlardır. Fizik tedavi ile yapılan bel fıtığı masajları çok iyi işe yaramaktadır. Fizik tedavi ile bel bölgesine biraz elektrik şoku uygulanarak damarlar ve kaslar açılmaya çalışılmaktadır.

Bel fıtığına iyi gelebilen bir diğer masaj ise, sizin yapabileceğiniz, eğil kalk hareketidir. Başta denildiği gibi hastalık masaj ile geçirilmez. Eğer hastalık ilerlemiş ise tek çare ameliyat olacaktır.
]]>
Bel Fıtığı Geçer Mi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-gecer-mi.html Wed, 21 Nov 2018 13:40:15 +0000 Bel Fıtığı Geçer Mi, Tedavileri yerli yerinde yapıldığı zaman geçmeyecek bir fıtık yoktur. Bel fıtığı ihmal edilmediği sürece, uzman bir doktor yardımı ile tedavisi yapıldığı sürece geçmeyecek bir rahatsızlık deği Bel Fıtığı Geçer Mi, Tedavileri yerli yerinde yapıldığı zaman geçmeyecek bir fıtık yoktur. Bel fıtığı ihmal edilmediği sürece, uzman bir doktor yardımı ile tedavisi yapıldığı sürece geçmeyecek bir rahatsızlık değildir. Bel fıtığı, omurlar arasında bulunan kıkırdağın zorlanması sonucu yerinden oynayarak omurilik kanalına ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bel fıtığı tedavisinde  farklı yöntemler uygulanarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Fakat oluşan bel fıtığının tedavi tamamlanmasından sonra tekrar başlaması olasılığı bulunmaktadır. Yetişkin kişilerin çoğunluğunda bel fıtığı ağrıları görülmektedir. Özellikle 30-50 yaş arasında daha fazla  görülmektedir. Tedaviler düzenli yapılır ise hasta 1-1.5 ay içerisinde eski sağlığına kavuşabilir. Çok az sayıda kişi bel fıtığı ağrısından kurtulamayabilir. Bu duruma tıp dilinde akut bel ağrısı denilir. Bel fıtığı hastaları tedavileri sonucunda kesin olarak ağrılarından kurtulmaktadır. 

Bel fıtığı geçer mi

Bel fıtığı ağrıları ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Ayrıca fizik tedavi ve ozon tedavisi de hem bel fıtığı hastalığında hem de ağrıyı kesmesi açısından tedavi edici uygulamalardır. Aynı zamanda doktor tavsiyesi ile yapılan egzersizler de bel fıtığı tedavisinde oldukça önemli bir yeri kaplamaktadır.Bu işlemle ile her şekilde bel fıtığı geçer diyebiliriz. Son yapılan araştırmalara göre kimi hastalarda bel fıtığı kendi kendine geçebilen bir hastalıktır. Bel fıtığına maruz kalan hastaların %80 inin kendiliğinden iyileşmesi söz konusudur. Omurlar arasında kalan ve kayan diskler zamanla kendi kendine büzülerek eski haline gelir. Böyle bir durum hastalığın kendiliğinden iyileşme gösterdiği anlamına gelmektedir. Kimi hastalarda ise bu durum söz konusu değildir. Hastalıkları kendi kendine düzelmez. Bu kısım çok azdır. Bel fıtığına sahip insanların %10-15 kadarı cerrahi müdahaleye maruz kalırlar. Çünkü bu kişilerin bel fıtık problemleri ileri seviyelere ulaşmıştır. Artık son çare olarak cerrahi müdahale görülmektedir. Bu sonuçlara bakılarak bel fıtığı geçer mi sorusuna rahatlıkla cevabımızı verebiliriz. Bel fıtığının geçmemesi gibi bir ihtimal yoktur. Tedavilere başlanma konusunda geç kalınmaması bu sonuç için çok önemlidir. Yapılan tedavilerinde iyi bir şekilde devam ettirilmesi ile geçmeyecek bel fıtığı yoktur diyebiliriz. 
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Egzersizler https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-egzersizler.html Thu, 22 Nov 2018 06:21:13 +0000 Bel fıtığı ameliyatı sonrası egzersizler, bel fıtığı ameliyatı eskiden olduğu gibi herhangi bir risk taşımamaktadır, mikro cerrahi yöntemlerle yapıldığından çok başarılı sonuçlar verebilmektedir. Mikro cerrahi yö Bel fıtığı ameliyatı sonrası egzersizler, bel fıtığı ameliyatı eskiden olduğu gibi herhangi bir risk taşımamaktadır, mikro cerrahi yöntemlerle yapıldığından çok başarılı sonuçlar verebilmektedir. Mikro cerrahi yöntem mikroskop eşliğinde yapıldığından en ufak sinirleri bile 45 kat büyük görebilmek mümkündür. Bu sayede hastanın bel omurgasında oluşan fıtıklar tamamen tedavi edilebilmektedir. Bel fıtığı çok ilerlemeden doktora giderilerek tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Aksi halde hastanın felç geçirip sakat kalma gibi riskleri vardır. Ameliyat başarılı geçtikten sonra hastaya dünya sağlık örgütü tarafından yapılması gereken bazı egzersiz hareketlerini doktorunuz size ameliyatınızın ağırlığına göre önerecektir. Ameliyat sonrasında bu hareketlere hemen başlanılmaz yaranızın kapanmasından sonra hafif hafif başlanır veya doktorunuzun söylediği zaman başlamanız gerekmektedir. Genellikle ameliyattan sonra 2-4. haftalarda egzersize başlamanıza müsaade edilir. Ayrıca bu hareketleri çok fazla yapmak da sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Egzersiz hareketlerini yaparken aşırı bir ağrınız olması halinde doktorunuza başvurunuz.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası egzersizler nelerdir

 • Hastanın sert bir zeminde sırtüstü yatarak düz uzanması gerekir. İlk önce sol ayağını kendine doğru çekerek 90 derecelik bir açı oluşturulmalı. Hasta içinden yediye kadar sayıp, sol bacağını da aynı şekilde kaldırmalı. Bu hareketi yaparken belinizden güç aldığınızda ağrı oluyorsa harekete devam etmeyin. Bu hareket bittikten sonra 1-2 dakika boyunca dinlenerek diğer harekete geçiniz.
 • Sert bir zemine uzanarak sol ayağınızı göğsünüze doğru çekiniz. Bu hareketi uygularken 45 derece sırtınızı yerden kaldırınız. Sağ ayağınızın tamamen yerde olması gerekir. Ayağınız göğsünüzdeyken 5-7 kadar sayıp, ayağınızı yere bırakıp 5-7 kadar sayıp dinlenin. Sonra diğer ayağınızı kaldırınız.
 • Sırt üstü uzanırken dizlerinizi kırın. Ellerinizle dizlerinizden güç alarak başınızı dizlerinize değdirmeye çalışın. Bu hareketi ilk başlarda yapamayabilirsiniz. Kendinizi çok zorlamamanız lazım.
 • Sırt üstü düz uzanın. Bacaklarınızı ellerinizden güç alarak kendinize doğru çekiniz. Omuzlarınızı yerden kaldırmadan, içinizden 5-7 kadar sayıp ayaklarınızı tekrar uzatınız.
 • Ayakta dik durunuz. Elinizi masaya dayayıp, yere doğru çömeliniz. Ellerinizi masadan kaldırmadan içinizden ona kadar sayıp tekrar doğrulunuz.
 • Dizlerinizin üzerinde dururken, elinizi yere koyup kedi gibi durmaya çalışın. Belinizi önce çukurlaştırıp beşe ya da ona kadar sayınız. Daha sonra belinizi normalleştirip yine beşe ya da ona kadar sayınız.
 • Aynı biçimde kedi gibi yerde durunuz. Başınızı göğsünüze doğru çekerek beşe kadar sayıp bırakınız.  

Egzersizleri temiz havada yapmaya özen gösterin

Hava şartları müsait olduğu sürece dışarıda ya da pencerelerinizi açarak yapacağınız egzersizler temiz havada yapmış olacaksınız. Egzersizler yumuşak bir zemin üzerinde yapılması uygun olmayacağından sert bir zemine bir battaniye serip yapmanız yerinde olacaktır.

]]>
Ozon Tedavisi Bel Fıtığı https://www.belfitigi.org/ozon-tedavisi-bel-fitigi.html Thu, 22 Nov 2018 11:47:54 +0000 Ozon Tedavisi Bel Fıtığı, Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık probleminden oluşmaktadır. Bel fıtığı iki omur arasında omurgaya binen yükü emen ve eşit dağılmasına Ozon Tedavisi Bel Fıtığı, Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık probleminden oluşmaktadır. Bel fıtığı iki omur arasında omurgaya binen yükü emen ve eşit dağılmasına yardımcı olan disk olarak tanımlanan yapının omuriliğe veya sinir köklerine doğru fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktan ibarettir. Bu fibröz doku zorlanma ile yırtılabilir ve yumuşak disk materyali kanala doğru kayar ve disk hernisi, bel fıtığı, raptüre, disk, hernie nucleus pulpous veya prolabe disk olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında yaygın inanışa göre bel ağrısı olan hasta kendisinde bel fıtığı olduğunu düşünmektedir. Bu yanlış bir inanma biçimidir. 

Bel ağrısı bel fıtığına bağlı olabileceği gibi lomber spinal dar kanal denilen spinal kanalda daralmaya, omurilik tümörüne veya kas iskelet sistemini ilgilendiren çeşitli hastalıklara bağlı olabilmektedir. Bu yüzden hastanın uzman hekim yardımı alması daha uygun görülmektedir. Öncelikle hastalığın tanısı röntgen çekimi yapılarak, MR ve axial tomografi ile uzman hekimler tarafından konulmalıdır. Mevcut şikâyet, basit medikal tedaviyle düzelebilecek ya da ciddi cerrahi girişim gerektirecek bir problem olabilmektedir. Disk henisi sinir köküne baskı yaparsa ağrı oluşur ve ağrının devamı halinde siniri bozulabilmektedir. Bacaklara doğru gelişen ağrı ileri dönemlerde sinirlerdeki hasar ve baskı arttıkça hiç kusurları ve güçsüzlük olarak ortaya çıkmaktadır. Bu semptomların ortadan kaldırılması için öncelikle uzman hekimler tarafından muayene olunmalı ve tanı konulmalıdır. Cerrahi tedavi uygulanmadan önce öncelikle ozon tedavisi uygulanmalıdır.

Ozon Tedavisi Bel Fıtığı Nasıl Etki Eder

Ozon fıtığı oluşturan nucleus pulpususun yapısındaki muco-polysacharidleri okside etmektedir. Okside olan muco-polysacharidleri fıtık çevresindeki hücresel metabolizmayı arttırmaktadır. Artan metabolizma sayesinde fıtık hacmi küçülmektedir. Küçülen fıtık ile yırtık bölgesindeki skatrizayon engellenir ve bir süre sonra da görüntü normale dönmektedir. Ozon vertebral sinir lifleri üzerinde analjezik etki yapmaktadır.

Ozan Tedavisi Bel Fıtığı Uygulama Nasıldır

Herhangi bir yan etkisi veya riski olmadan uygulanan ozon tedavisi günlük yaşam tarzını etkilememektedir. Anestezi ya da sedasyon olmadan uygulanabilen ozon terapisi disk hernisi tedavisinde ozon enjeksiyonu, dozu önceden belirtilen ozonun para vertebral adelelere enjeksiyonu, sistemik ozon majör hemoterapi ve son olarak sistemik rektal uygulama uygulanmaktadır.  

]]>
Bel Fıtığı Testi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-testi.html Fri, 23 Nov 2018 09:39:42 +0000 Bel fıtığı testi, uygulaması kişinin uzman desteği almadan fikir sahibi olmasını sağlar. Sırtımızda aşağı yukarı boyun bölgesinden başlayan kalçadan daha aşağıya kadar uzanan ve omurilik kanalını meydana getiren 31 ta Bel fıtığı testi, uygulaması kişinin uzman desteği almadan fikir sahibi olmasını sağlar. Sırtımızda aşağı yukarı boyun bölgesinden başlayan kalçadan daha aşağıya kadar uzanan ve omurilik kanalını meydana getiren 31 tane omur bulunur. Bu omurlardan beş tanesi problem yaşanan bel bölgesinde yer alır. Bu omur kemiklerinin arasında hareketi basitleştiren, omurganın sağlam olmasını gerçekleştiren ve darbe karşıtı koruyucu vazifesi yapan disk biçiminde özel bir bağ dokusu yer alır. Bu disk iç ve dış tabaka olmak suretiyle iki kısımdan oluşmaktadır. Dıştaki tabakanın yapısı bozulunca içte belirleme edilen yumuşak tabaka dışarıya doğru taşar. Bu taşan kısım omurilik kanalındaki sinirlere baskı yapar ve bu sinirleri sıkıştırır. Arada bu fıtıklaşan bölümden kimyevi maddeler salgılanır ve ağrı hissedilir. Bu biçimde meydana gelen hastalığa bel fıtığı adı verilir.

Evde bel fıtığı testi nasıl yapılabilir

Evde kendinize ya da yakınlarınıza bel fıtığı testi yapabilirsiniz. Bunun birinci yolu, yalnızca topuklarınızın üstünde yürümektir. Bunun için parmak uçlarınızı yukarıya doğru kaldırarak topuklarınızın üstünde yürüyün. Eğer yürürken ayak parmaklarınızın ucu yukarıya doğru uyanmazsa ayağınızı düz basmak mecburiyetinde kalıyorsanız testin bu adımını geçemediniz demektir. İkinci olarak ayak parmaklarınızın ucunda yürüyün. Eğer topuklarınızı hiç yere değdirmeden yürüyebiliyorsanız problem yok demektir ancak şayet topuklarınız yere değiyorsa beyin ve sinir cerrahına görünmenizde yarar var. Dizlerinizde diğer bir sıhhat problemi yoksa çömeldiğinizde kalkamıyorsanız gene bel fıtığı olma tehlikeniz var demektir.

Bel fıtığı teşhisi ve tedavisi nasıldır

Hastanelerde bel fıtığı teşhisi çağdaş tanı teknikleri olan bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile rahatlıkla belirlenebilir, fıtığın gelişme durumu belirlenebilir. Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın, disk diye tanımladığımız esnek maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı baskının derecesine bağlıdır. Eğer yalnızca bel ve bacak ağrısı sahip olunan, rastgele bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu durumda hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması tavsiye edilir. Eğer bel fıtığı ileri civardaysa istirahate ve kas gevşetici ilaçlara karşın hastanın şikayetleri devam etmekteyse manuel ve kayroprakti tedavisi ile antalgictrak programı yarar sağlayabilir. Tedavi zamanı bireyin tedaviye verilen yanıta bağlı olarak 1-3 hafta arasında değişebilir. Fizik tedaviye karşın hastanın ağrıları devam etmekte ya da gerilemeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa ya da çekilen tomografi ya da MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu belirlenirse çözüm cerrahidir.
]]>
Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler https://www.belfitigi.org/bel-fitigina-iyi-gelen-egzersizler.html Sat, 24 Nov 2018 09:19:40 +0000 Bel fıtığına iyi gelen egzersizler özellikle de bel fıtığı hastalığının acısını ağrısını yıllarca çekmiş veya çekmeye başlamış kişiler tarafından çok hassas ve önem taşıyan bir konudur. Bel fıtığı hastalı Bel fıtığına iyi gelen egzersizler özellikle de bel fıtığı hastalığının acısını ağrısını yıllarca çekmiş veya çekmeye başlamış kişiler tarafından çok hassas ve önem taşıyan bir konudur. Bel fıtığı hastalığı tam olarak omurdaki disklerin kayarak yani yer değiştirerek sinirlere zarar vermesidir. Sinirlere zarar vererek baskı uygulayan disk bel fıtığına neden olur. Bel fıtığı baş bölgesinde şiddetli ve sık görülen ağrılara sebep olur. Bacağın tamamına yayılan kalçadan aşağı doğru olan uyuşma ve karıncalanma hissi bel fıtığı başlangıcının en önemli belirtilerinden biridir. Bel fıtığına iyi gelen egzersizlerin önemi de bu noktada başlamaktadır. Şimdide bel fıtığına iyi gelen egzersizlerden bahsedelim.

Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir

Bel fıtığına iyi gelen egzersizler vücutta oluşan uyuşmalar ve karıncalanmalar için birebirdir. Belin yanlış hareketlerle ağır yüklerle zorlanması, eğilip kalkarken dizlerin bükülmeden direkt olarak bele yükün verilmesi son derece bilinçsiz ve herkes tarafından yapılan yanlış bir harekettir. Bel fıtığına iyi gelen egzersizlerle bu durumun önüne geçilebilmektedir. El ve ayaklarda parmak uçlarına kadar varan uyuşukluk ve karıncalanma hissi ancak hareket ederek bilinçli egzersizler yaparak geçer. Bel fıtığı hastalığında oluşan artıların şiddet derecesi son derece büyük olduğundan evde kişinin kendi başına yaptığı egzersizler yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden doktorunuza başvurarak bel fıtığı tanısı belirlendiyse yaşınıza, kilonuza ve bel fıtığının kaçıncı aşamasında olduğunuza göre bir fizik tedavi uzamanı tarafından düzenli olarak egzersizler yaparak ağrılarınızdan kurtulmanız son derece mümkün. 

Bel fıtığından kurtulmak için sadece bel fıtığına iyi gelen egzersizler yapmak bazı aşamalarda yeterli olmayabilir. Bel fıtığından kurtulmak için yatış pozisyonlarına dikkat edilmeli yatılan yatağın konforlu ve rahat olarak seçilmesi vücutta oluşan ağrıların dinmesine yardımcı olur. İskelet sistemiyle ilgili olan duruş bozuklukları düzeltilmeli ve kambur oturmaya son verilmelidir. Bele omurgaya zarar gelmeyen koltuklar, çalışma masaları seçilmeli ve rahat bir ortam oluşturulmalıdır. Bel fıtığına iyi gelen egzersizler yapıldığı taktirde bel fıtığı aşamalarında ilerleme görülmesi en aza indirilmiş olacaktır. Bel fıtığı için;

Yüz üstü dirseklerin üzerinde 9-10 saniye kadar bekleyiniz. Vücudunuzda ağrı oluşmuyorsa hareketi 3 kez tekrarlayınız. Her 2 saatte bir bu işlemi yapmanızda sakınca yoktur.

Eller omuz hizasında gövde yerden yüksekte bel çukur şekilde birkaç saniye bekleyin. Yüzüstü yatarak dinlenin. Her harekette beli çukurlaştırarak egzersizi tekrarlayın.
]]>
Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-patlamasi-ameliyati.html Sat, 24 Nov 2018 23:28:04 +0000 Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı, Bel bölgesinde omurlar arasında bulunan diskin dışında olan sert tabakanın yırtılması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Tabakanın yırtılması sonucunda diskin içinde olan yumuşak madde Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı, Bel bölgesinde omurlar arasında bulunan diskin dışında olan sert tabakanın yırtılması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Tabakanın yırtılması sonucunda diskin içinde olan yumuşak madde dışarıya çıkarak, omurilik veya sinir köklerine baskı yapar ve ağrıya sebep olur. Ağrı bel ile birlikte bacaklara da yayılabilir. Oluşacak ağrının etkisi ile bağırsak ve mesane sorunları yaşanabilir. Bu durum gerçekleştiği vakit uyku ve dinlenme iyileşmeyi hızlandıran etkiler olacaktır. 

Yatmadan önce ise acının hafifletilmesi için soğuk ve sıcak kompresler uygulamak iyi gelebilir. Bunun için manyetik ısıtıcılardan yararlanmakta fayda olduğu gibi şişkinliklerin gidermesi için buz torbası ve soğuk uygulama yapmak da iyi gelecektir. Uygulanacak sıcak ve soğuk kompresler sırayla uygulanabilir. Yarım saatlik bir sürede beşer dakika arayla sıcak ve soğuk uygulama yapmak rahatlamaya yardımcı olacaktır. Bacakların yüksek yastıklar üzerinde tutulması da ağrıyı azaltmak için etkili olabilir. Diz kapaklarının arkasına konulmuş olan yüksek yastıklar, dizleri omurga ve belde oluşan baskıyı azaltacaktır. Yumuşak yastığın kalça ile diz arasında ki bölgeye konulması da rahatlatan yöntemler arasında yer alır. Bu şekilde yan tarafa doğru dönüp uyumak, omurgayı düzelteceği için belin üzerinde olan baskıyı azaltacaktır. Bacaklarda ağrıyla birlikte karıncalanma olması durumunda, mutlaka 1-2 gün yatak istirahati yapmak gerekmektir. Bel fıtığı patlaması ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlık olup, zorlayıcı hareketlerin yapılmasından kaçınmak gerekir.

Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı Riskleri:

Bel fıtığı patlaması ameliyatları bacaklar ve kalçalarda meydana gelen ağrılar ve uyuşma hissi, kuvvet kaybını gidermek maksadıyla yapılmaktadır. Fakat bel fıtığı ağrısı çeken hastaların öncelikle ilaç tedavi yöntemlerini, fizik tedavi yöntemlerini, bitkisel tedavi yöntemlerini ve  deneyerek iyileşmeyi hedeflemesi gerekir. Tüm bu tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan hasta için cerrahi işlem süreci başlamıştır.

Tedavi için ilk önce ilaç tedavisi ve hastanın alması gereken bazı önlemler uygulanır. Sert yatakta uyumak ve fizik tedavi uygulamak bunların başında yer almaktadır. İlaç tedavisinde ise önce kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahip ilaçlar kullanılabilir. Bu şekilde şayet bir düzelme kaydedilmez ise ameliyata karar verilir. Hastalığın ilerlemiş olması durumunda ise, hastanın vakit geçirilmeden ameliyat olması gerekecektir. Ameliyat sonucunda ise %90 oranında başarı sağlanmaktadır.

Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 
 • Ameliyat sonrası hastalar genelde herhangi bir ağrı sızı hissetmezler. Fakat herhangi bir kanama ya da farklı bir durum ihtimaline karşı hastalar ameliyat günü hastanede tutulmaktadır. Bu durum sadece bel fıtığı patlaması ameliyatı sonrası değil, pek çok ameliyattan sonra da yapılan durumlardandır. 
 • Ameliyat sonrası herkesin çok merak ettiği bir soru ameliyat sonrasında hemen oturabilir miyim Ameliyat olan kişilerin ameliyattan sonra yatması tavsiye edilir. Fakat hastalar evine araç içerisinde oturarak gidebilir. Bu durum sağlık açısından herhangi bir sakınca yoktur. 
 • Ameliyattan sonra merdiven inerken veya çıkarken son derece dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü hastalar basamakları çıkarken bacaklar kadar bel de bu durumdan etkilenmektedir. 
 • Bu operasyonlardan sonra  artık oturarak yemek yiyebilirsiniz. Fakat oturmanız için gerekli desteği mutlaka almak faydalı olacaktır. 
 • Bel fıtığı patlaması ameliyatı sonrası ortopedik yataklar olmalıdır. Bunun yanında yatılan yerin düz ve sert olmasına özel gösterilmelidir. Çünkü insan beli, yapısı sebebi ile sert zemini sever. 
]]>
Bel Fıtığı Felç Yaparmı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-felc-yaparmi.html Sun, 25 Nov 2018 19:15:29 +0000 Bel Fıtığı Felç Yaparmı, Felç omurilikten geçen sinirlerin hasar görmesi yada tamamen kopması durumunda vücudun herhangi bir bölümünün tamamen veya kısmen işlevini kaybetmesidir. Hasar gören sinirlerin iyileşmesi çok uzun Bel Fıtığı Felç Yaparmı, Felç omurilikten geçen sinirlerin hasar görmesi yada tamamen kopması durumunda vücudun herhangi bir bölümünün tamamen veya kısmen işlevini kaybetmesidir. Hasar gören sinirlerin iyileşmesi çok uzun zaman ister, kopan sinirlerin iyileştirilmesi ise neredeyse imkansızdır. Bel fıtığı günümüzde çok sık rastlanan bir hastalıktır ve bel fıtığı felç yaparmı sorusu bel fıtığı hastalarının en sık sorduğu sorular arasındadır. Bel fıtığı yapılan yanlış vücud hareketleri ve bir ağırlığın yalnış şekilde kaldırılması ile ortaya çıkan bir hastalıktır ve bu yapılan yanlışların devamı sonucunda maalesef geçici ve kalıcı felç de dahil olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilmektedir.

Bel Fıtığı Hastalığı Belirtileri: 

Genellikle tek veya her iki ayağa vuran ağrılar ile başlayan bu hastalık hemen hemen her yaş gurubunda görülür. Hastalığın tedavisine başlanmaz ise bel fıtığı ileriki safhalarda çabuk yorulma, iktidarsızlık, yürüyememe gibi problemlerin yanısıra kalıcı felçle sonuçlanabilecek derecede tehlikeli bir hâl alabilir. Diz arkalarında ve baldırlarda uyuşmalar olması her ne kadar normal gibi karşılansada felç riski taşıdığından mutlaka bir hekime muayene olmak gerekmektedir. Kuyruk sokumundan başlamak üzere 4, 5, 6, ve 7. omurlar arasında oluşan fıtık sinirlere baskı yapar ve bu baskı arttıkça sinirler hasar görmeye başlar. Bunun sonucunda ilk önce bacaklarda ağrılar ve uyuşmalar ortaya çıkar. Eğer tedaviye başlanmaz ise sinirler hasar gördüğü için geçici his kayıpları yaşanabilir hatta felç olma riski doğabilir.

Bel Fıtığı Felç Yapmadan Alınabilecek Önlemler: 

Bel fıtığı hastası bir birey tedavi sürecinde doktorun önermiş olduğu egzersizleri kesinlikle ihmal etmemesi gerekir. Ağır malzemeleri kaldırmamalıdır. Çoğu insan bir nesneyi yerden kaldırırken öne eğilerek bel bölgesine yük bindirir bu yanlış ve çok tehlikeli bir yöntemdir, bu şekilde bel fıtığı hastası olan çok sayıda insan vardır. Eğer bir malzeme yerden kaldırılacak ise dizler bükülerek çömelme pozisyonunda kaldırılmalıdır. Bel fıtığı hastası bir birey dik oturmalı, bel boşluğu bölgesini mutlaka bir yastık ile desteklemeli veya ergonomik bir koltuk tercih edilmelidir. Tedavi süreci bittikten sonrada mutlaka bu alışkanlıklar devam ettirilmelidir, çünkü bel fıtığı tekrar ortaya çıkabilen bir hastalıktır ve eğer dikkat edilmez ise bireyin belden aşağı kısmının felç olması da ihtimaller arasında yer almaktadır. 
]]>
Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigi.org/lazerle-bel-fitigi-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 15:10:24 +0000 Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı, Yeni teknikler ile geliştirilmiş ve son derece kolay ameliyatlar arasında yer almaktadır. Yakın bir zamana kadar bel fıtığı operasyonları klasik yöntemde açık cerrahi operasyonlar olarak yapıl Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı, Yeni teknikler ile geliştirilmiş ve son derece kolay ameliyatlar arasında yer almaktadır. Yakın bir zamana kadar bel fıtığı operasyonları klasik yöntemde açık cerrahi operasyonlar olarak yapılmaktaydı. Bu yöntemde iyileşme süreci daha uzun olmakla birlikte ameliyat izlerinin kalıcı olması gibi dezavantajlara sahipti. Lazerle bel fıtığı ameliyatları ise açık ameliyatlara nazaran daha kolay ve acısız yöntemlerdir. Bugüne kadar yapılan lazerle bel fıtığı operasyonlarında 10 hastadan 8'i iyileşme göstermiştir.  Türkiye'de yeni uygulanmaya başladığı için doktor sayısı şu an için çok fazla değildir. 

Lazerle bel fıtığı ameliyatları kimlere uygulanır Mikro cerrahi gerektirecek kadar ya da omurilik kanalına ulaşacak kadar büyük olmayan ama inatçı yapılı bel bacak ağrılarına neden olan bel fıtıklarında, başlangıç seviyesindeki bel fıtıklarında, omurga darlığı ve sinir sıkışması rahatsızlığı olanlarda, ilaçla tedavi, manüel tedavi ya da traksiyona cevap vermeyen hastalarda doktorun uygun görmesi halinde rahatlıkla uygulanır. Daha önce açık bel fıtığı ameliyatı görmüş ve netice alamamış hastalarda da durum ve şartlara bağlı olarak uygulanabilmektedir. Çoğu hasta günümüzde lazerle bel fıtığı ameliyatlarını tercih etmektedir fakat yapılacak testler ve doktorun görüşü dikkate alınmalıdır. 

Lazerle bel fıtığı ameliyatının avantajları nelerdir
 Operasyon sırasında bıçak kullanılmaz bu yüzden yara, dikiş ve pansuman gibi açık ameliyatın getirdiği bazı ameliyat sonrası durumlar lazerle bel fıtığı ameliyatında söz konusu değildir. Genel anestezi uygulanmaz, lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılır. Operasyon sırasında ağrı ya da sancı hissedilmez. İsteyen hastalar kendi ameliyatını ekrandan canlı olarak izleyebilirler. Kemik yapılar ve kas yapılar etkilenmez. Tek bir operasyonda bel bölgesindeki tüm fıtıklara müdahale edilebilir. Lazer ameliyatı sırasında kullanılan epidiroskopi sayesinde ayrıntılı görüntüleme sağlandığından tanı ile ilgili daha net bilgiler sağlanır. Sinir ve damarlarda yaralanma riski yok denecek kadar azdır. Yapışıklıklar tamamen temizlenir. Sinir sıkışmaları kolaylıkla düzeltilebilir ve ilaç enjeksiyonları ile fizyolojik olarak kişinin sağlığına tam olarak kavuşması sağlanır. Kısa süreli bir işlemdir yaklaşık 30 dakikada operasyon tamamlanır. Hasta lazerle bel fıtığı ameliyatından 4 saat sonra yürümeye başlar. Hastanede yatılı kalmak zorunda değildir, rahatlıkla evine gidebilir ve günlük yaşamına dönebilir.  

Lazerle bel fıtığı ameliyatının dezavantajları nelerdir Ameliyat sonrasında bazı hastaların bel fıtığı şikayetinin yeniden ortaya çıktığı görülmüştür. 

Lazer bel fıtığı ameliyatı türleri nelerdir Şu an uygulanmakta olan 2 türlü lazer ameliyatı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi dokular arasında oluşan ödeme bağlı fıtıklarda uygulanan MLS ve ağırlık kaldırma, spor yapma gibi etkinler sırasında gelişen kazalarla ortaya çıkan fıtıklarda uygulanan HILT lazer uygulamalarıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte lazer uygulamaları da gelişmeye devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-agrilar.html Mon, 26 Nov 2018 21:52:39 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Bel fıtığı ameliyatı olan kişilerin dikkat etmesi gerekli olan bir çok sebep vardır. Doktorlar çoğunlukla bunu yaşam standardını değiştirmek olduğunun söylerler. Bel Fıtığı am Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Bel fıtığı ameliyatı olan kişilerin dikkat etmesi gerekli olan bir çok sebep vardır. Doktorlar çoğunlukla bunu yaşam standardını değiştirmek olduğunun söylerler. Bel Fıtığı ameliyatı sonrası kişilerin önceki yaşantılarında yaptıkları hataları tekrar etmemeleri gereklidir. Fıtığın tekrarlamaması, yeni bölgelerde fıtık olmasın diye ve kişinin sağlıklı olması için yapması gereken bazı kurallar var. Bel fıtığı ameliyatından tahminen 1 hafta sonra hasta, günlük yaşamına dönmeye başlar. Fakat çalışmaya başlaması için en az bir ay geçmesi gereklidir. Kişi ağır aktiviteli bir iş yapıyorsa dinlenme zamanı 45 gün olmalıdır.
 
Hasta hastaneden taburcu olduktan bir günü sonra yavaş yavaş yürümeye başlar. Yürürken yardım eden biri ile yürünmesi iyi olur. Bel Fıtığı ameliyatından 1 hafta sonra kısa mesafe yürümelidir, her gün 5’er dakika yürüyüş sürenizi uzatın. Bel Fıtığı ameliyatı sonrası uzun bir dönem istirahat eden hasta kilosuna dikkat etmelidir. Ameliyattan 1-2 ay sonra doktorun önerdiği bel fıtığı hareketlerini yapmalıdır. Bu egzersizler hem omurlar hem de kasların güçlenmesi için çok önemlidir. Kasların gelişmesi vücudun yükünün hepsinin omurlara kalmasını önler, kaslar iyileştikçe yük omurlar ve adaleler arasında dağılır. Boyun kaslarını, sırt, bel ve karın kaslarını güçlendirici hareketler hayatınızda kalıcı olmalıdır. Böylece bel fıtığının yenilenmesi riskini de azaltmış olursunuz. Önce bir adım atmalı, sonra öbür ayağını ilk adım attığı ayağın yanına koymalı, basamaklarda birer birer ilerlemelidir. Ortopedik ayakkabı giymenin yararı vardır. Bel Fıtığı ameliyatı sonrası kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Bunun için lifli gıdalar yenmelidir ve bol su içilmelidir. Bel Fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme olmuyorsa, yüksek ateş varsa, hastada halsizlik ve güçsüzlük varsa mutlaka doktora gitmelidir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Ne zaman geçer Bel fıtığı ameliyatlarının başarı oranı oldukça çoktur. Yeni teknoloji ile kapalı ameliyatların uygulanması ile ameliyat sonrası ağrılarda çok fazla bir azalma vardır. Ameliyattan sonra ağrılar erken ve geç dönem ağrıları olarak genel manada ikiye ayrılır. Bel fıtığı ameliyatından sonra erken süre ağrıları. Ameliyatı yapan doktor hassas çalışıp çalışmamasına ve yapılan ameliyat tekniğine bağlı olarak görülen ağrılardır. Eğer doktor hassas çalışmışsa veya laparoskopik yöntem uygulaması bel ve bacak kısımda erken dönem ağrıları 3-4 gün devam edebilir. Hasta ameliyattan sonra az ağrı kesiciler kullanarak bu ağrıları durdurmaya çalışmamalıdır. Bel fıtığı ameliyatı sonrası geç dönem ağrıları. Ameliyat sonrası ağrı 1 haftadan çok sürüyorsa hastanın doktor gitmesi gereklidir. Ameliyat sırasında sinir dokularının hasar görmesiyle olan kronik ağrıları, başarısız bel ameliyatı olarak da tanımlanabilmektedir. Ameliyat kısmında bir çok sinir vardır ve bel fıtığı ameliyatı esnasında sinir dokularına baskı yapılırsa kronik ağrılar oluşabilir. Sinir sıkışmasından olan kronik ağrılarda hastada his azalması, duygu kaybı ve çok hassasiyet şikayetiyle doktora gider. Bu tür ağrılar kısa zamanda, gelir geçer ama bitmez ve oldukça güçlüdür. Eğer kronik ağrının nedeni sinir sıkışması değil, ameliyat esnasında yapılan yamaya bağlı ise, bu ağrılar devamlıdır fakat sinir sıkışmasındaki kadar güçlü değildir. Kronik ağrıların oluşamaması adına kapalı ameliyat yöntemin yapılması, kullanılan yamanın cinsi ve bölgeye nasıl konulduğu önem taşır.
]]>
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir https://www.belfitigi.org/bel-fitigina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 04:12:31 +0000 Bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığı omurlar arasındaki disklerin dışa doğru fıtıklaşma yapması sonucu ortaya çıkar. Sinir köklerine ve omuriliğe yaptığı bası nedeniyle hastalarda şiddetli ağrılara neden olur. Bel f Bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığı omurlar arasındaki disklerin dışa doğru fıtıklaşma yapması sonucu ortaya çıkar. Sinir köklerine ve omuriliğe yaptığı bası nedeniyle hastalarda şiddetli ağrılara neden olur. Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar dinlenmeyle, ağrı kesici ilaçların kullanılmasıyla biraz hafifletilebilir. Bunun yanında bel fıtığına iyi gelen bitkisel önerilerde vardır. Ancak bu yöntemler bel fıtığını tedavi etmez. Sadece bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bitkisel yöntemlerin bir kısmı topikal olarak kullanılırken, bir kısmı da oral yoldan alınabilir. Bu yöntemleri doktorunuza danışarak kullanmanızda yarar vardır.

Bel fıtığına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler nelerdir

Aksöğüt: Bu bitki bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrıların hafiflemesine ve hastanın yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur. İçeriğindeki salisin maddesi büzücü etkisiyle, yatıştırıcı özelliğiyle bel fıtığı ağrılarında önemli bir etki yapar.

Çarkıfelek: Bel fıtığı hastalarda batma hissinin oluşmasına, spazmlara neden olur. Çarkıfelek bitkisi bu etkileri azaltır.

Bu bitkisel önerilerin yanında öküz gözü, Hint yer elması, biberiye, zerdeçal, kava, keçi sakalı, kurbağa otu, binbirdelik otu gibi bitkilerde bel fıtığına iyi gelir. Bu bitkilerde bel fıtığı ağrısını dindirmede etkilidir.

Bel fıtığına ne iyi gelir, neler yapılmalıdır

Dinlenme ve masaj: Bel fıtığı hastalarında dayanılmaz, şiddetli ağrılar olabilir. Bel bölgesinde ve bacaklara vuran bu ağrıların hafiflemesi için öncelikle yatak istirahati yapılması gerekir. Ağrının olduğu bölgenin sıcak tutulması önerilir. Akupunktur bölgelerine masaj yapılması da faydalı olabilir. Ancak bunun bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde masajın zararı olabilir.

Beslenme: Bel fıtığı için beslenmeye de dikkat edilmelidir. Bu iyileşme sürecini hızlandırabilir. Vücuttaki enflamasyonu arttıran işlenmiş karbonhidratlar, doymuş yağlar, şekerler tüketilmemelidir. Meyve ve sebzeler, yağlı balıklar, yemişler, tam tahıllı besinler faydalı olanlardır. Bu türde beslenme vücudun kendini tamir etmesine yardımcı olur. İlerlememiş henüz başlangıç aşamasında olan bel fıtığı, vücudun bağışıklık sistemi tarafından yaklaşık 3-4 ayda kendini tamir edebilir. Bu süreçte vücudunuzu desteklerseniz, bel fıtığının ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Egzersiz yapmak: Bel fıtığına iyi gelen öneriler arasında egzersizlerde vardır. Bel fıtığı egzersizleri sayesinde vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Ancak ağır egzersizlerden kaçınmalı, mutlaka doktorunuzun önerdiği hareketleri yapmalısınız. Yoğun ağrınızın olduğu süreçte egzersiz yapmamalısınız. Hafiften başlayarak, hareketlerin sayısını arttırmalısınız. Belinize yüklenecek hareketleri yapmamalısınız. Uzmanlar yüzme, yürüyüş, kondisyon bisikleti, esneme ve germe hareketlerinin bel fıtığına iyi geldiğini belirtirler.

Bel fıtığına ne iyi gelir, bu öneriler bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak en önemli husus bel fıtığı tedavisinin yapılmasıdır. Bunlar geçici çözümlerdir. Tıbbi tedaviniz devam ederken, bunları uygulamanız elbette destekleyici olacaktır. Doktorunuzla işbirliği içinde tedavinizi tamamlamanızı ve bel fıtığından kısa sürede kurtulmanızı isteriz. Bel fıtığı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavinizi geciktirir, aksatırsanız beklemediğiniz ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-iyilesme-sureci.html Tue, 27 Nov 2018 19:45:23 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci, mikro cerrahi yöntem ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarından sonra hastalar ortalama 4 saat sonra yemeklerini yiyebilirler ve ardından ayağa kalkarak dolaşabilirler. Yenile Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci, mikro cerrahi yöntem ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarından sonra hastalar ortalama 4 saat sonra yemeklerini yiyebilirler ve ardından ayağa kalkarak dolaşabilirler. Yenilenen teknoloji sayesinde bel fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde eskisi kadar uzun dönemler yaşanmıyor. Aynı gün, hatta birkaç saat sonra ayağa kaldırılan hastalar günlük ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyorlar. Hastalar ameliyattan bir gün sonra taburcu oluyorlar ve normal günlük yaşamlarına dönebiliyorlar. İmkanı olan hastamızın bel fıtığı ameliyatı sonrası yaklaşık 3 ün süreyle istirahat etmeleri gerekmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Kişisel Bakım: Hastaneden çıktıktan sonra ilk bir hafta yaraya su değdirilmemelidir. Bunun için eczaneden temin edebileceğiniz su geçirmez bantları alarak banyo yapabilirsiniz yada sabunlu su ile vücudunuzu silebilirsiniz. Ameliyattan bir hafta sonra ayakta yada oturarak banyo yapabilirsiniz. Ancak yara yerinin keselenmesi sakıncalıdır. Yara kabuklarının kendiliğinden düşmesi beklenmelidir. Tabi her hastanın durumuna bağlı olarak doktoruna danışarak banyo olması gerekmektedir.
 • Yatma: Yatma şekliniz sırt üstü yada her iki yana olabilir. Yan yatış pozisyonunda kalçalar ve omuzlar birbirine paralel olmalıdır; sırt ve bel hiç bükülmeden yatılmalıdır. Bu sırada bacakların kalçadan yada dizden oynatılmasında hiçbir sakınca yoktur. Yatış için ortopedik yatak kullanılmalıdır. Eğer temini mümkün değil ise sert bir zemin üzerine konan herhangi bir yatak hazırlanmalıdır. Başınızı koyduğunuz yastık alçak olmalıdır. Ameliyat sonrası ilk günler zorunlu ihtiyaçlar hariç kalmamaya özen gösterilmelidir ve uzun süre ayakta durmaktan ve çok fazla oturmaktan kaçınılmalıdır.
 • Tuvalet: Tuvalet ihtiyacı alafranga tuvalet yani klozet tuvalete oturularak giderilmedir. Çünkü alaturka tuvalete oturmak yada çömelmek sakıncalıdır. Eğer klozet yok ise ortası delik sandalye kullanarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kabızlıktan kaçınılmalıdır. Bunun içinde diyetinizde bol lifli gıdalar kullanmaya önem gösteriniz. Günlük alınan sıvı miktarını arttırınız.
 • Beslenme: Bel fıtığı ameliyatı herhangi bir diyet gerektirmez. Fakat daha öncede bahsettiğim gibi kabız kalmaktan kaçınılmalıdır. Kilo alımını engellemelisiniz. Eğer fazla kiloluysanız bir uzman yardımıyla omurga sağlığınız açısından vermelisiniz. Dengeli beslenmeniz bel fıtığı ameliyat sonrası iyileşme sürecinde protein içeren gıdaları tüketmeniz hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de kas ve kemiklerin güçlenmesinde önemli oranda rol oynayacaktır. Diyabet hastalarının yara iyileşmeleri zor olacağı için kan şekerinin düzenli takibi de büyük önem taşımaktadır.
 • Günlük Yaşam: Bel fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde ilk 6 ay içerisinde ağır bir yükü kaldırmak, çekmek, itmek ve yüksek bir yere uzanmak gibi hareketler yapılmamalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. İbadetlerinizi ilk 6 ay eğilmeyecek bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yüzme, sauna, kum banyosu ve kaplıca gibi vb. etkinlikleri ameliyattan 6 hafta sonrasında yapabilirsiniz.
]]>
Bel Fıtığına İyi Gelen Hareketler https://www.belfitigi.org/bel-fitigina-iyi-gelen-hareketler.html Wed, 28 Nov 2018 10:42:04 +0000 Bel fıtığına iyi gelen hareketler, arasında en faydalı olanları yürüyüş, gerinme ve esneme hareketleridir. Bel fıtığı şikayetinize göre doktorunuzun önerdiği şekilde egzersiz yapılması gereklidir. Uzun süre Bel fıtığına iyi gelen hareketler, arasında en faydalı olanları yürüyüş, gerinme ve esneme hareketleridir. Bel fıtığı şikayetinize göre doktorunuzun önerdiği şekilde egzersiz yapılması gereklidir. Uzun süre yatmak ve hareketsiz kalmak nasıl ki bel fıtığı ağrılarınızı arttırdığı gibi ağır spor ve egzersiz hareketleri de şikayetlerinizin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle günde belli aralıklarla ve yavaş bir şekilde egzersiz yapılması faydalıdır. Ayrıca spor eğitmeninizin eşliğinde kondisyon bisikleti kullanabilir ya da yüzebilirsiniz.

Kedi ve Deve Hareketi: Özellikle uzun süre masa başında çalışan kişilerin yaşadığı sırt ve bel ağrılarının giderilmesini sağlayan bu hareket omurganızı güçlendirecektir. Ellerinizi ve dizinizi yere koyup önce belinizi yukarı doğru iterek kamburunuzu çıkarın. Bu hareket esnasında omurganızın gergin durması ve başınızı öne doğru serbest bırakmanız gereklidir. Sonra belinizi içeri çekip başınızı yukarı doğru kaldırın. Yavaşça günde 8-10 defa bu hareketin tekrarlanması kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Oturarak Bel Germe Hareketi: Rahat bir sandalyede sırtınızı geriye yaslayarak oturun. Sonra vücudunuzu öne doğru bırakarak ayaklarınıza doğru yavaşça eğilip doğrulun. Bu egzersizi yapmaya 10 tekrar yaparak başlayabilir ve her geçen gün bu sayıyı arttırabilirsiniz.

Ayak Baldırı Germe: Ayak uçlarına basarak yükselerek yukarı doğru gerinme şeklinde yapılan bu hareket vücudun kondisyonunu sağlar. Günde 20 kez yapacağınız bu hareket sayesinde hem bel ağrılarınızdan kurtulacak hem de dik bir duruşa sahip olacaksınız.

Yüzüstü Bel Kasma Hareketi: Yere yüzüstü bir şekilde uzanın. Kollarınızı öne doğru uzattıktan sonra ayaklarınızı yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Bu şekilde 2-3 saniye durduktan sonra hareketi tekrarlayın. Belin gerilerek esnemesini sağladığından ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Plank Hareketi: Bel çevresindeki kasları güçlendirmesi ve bel bölgesini sıkılaştırması bakımından tüm egzersiz programlarında sıkça uygulanan bir harekettir. Aynı anda vücuttaki birçok kası gerilmesini sağlayan bu hareket aynı zamanda bel bölgesinin zayıflayarak sıkılaşmasını isteyen bayanlar tarafından uygulanmaktadır. Omurganın düzgün bir duruşa sahip olmasını sağlayan bu hareket özellikle bel fıtığı ağrısı olanların uygulaması önerilir. Uygulandığı anda bel ve sırt ağrıların hafiflediğini hissedeceğiniz plank hareketini günde 30 defa yapabilirsiniz.

Ellerinizi gergin şekilde yere koyarak tıpkı şınav çekmede olduğu gibi ayaklarınızı gerin. Bu pozisyonda 30'a kadar sayın ve dinlendikten sonra aynı hareketi tekrarlayın.  

Öne Eğilme Hareketi: Ayakta omuzlarınızı geriye doğru itip dik bir duruş sergileyin. Sonra öne doğru eğilerek ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Bu hareketi yaparken ayaklarınızı dizden bükmemeye çalışın.

]]>
Bel Fıtığı Hacamat https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-hacamat.html Wed, 28 Nov 2018 17:51:25 +0000 Bel Fıtığı Hacamat, Bel fıtığı, bel omurları arasında bulunan kıkırdağın aşırı zorlanma sebebiyle, yerinden kayarak bacaklara gelen sinir ve omuriliğe baskı yapması neticesine oluşan bir hastalıktır.Bel ağr Bel Fıtığı Hacamat, Bel fıtığı, bel omurları arasında bulunan kıkırdağın aşırı zorlanma sebebiyle, yerinden kayarak bacaklara gelen sinir ve omuriliğe baskı yapması neticesine oluşan bir hastalıktır.

Bel ağrısı, yalnızca bel fıtığına değil, birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Kötü bir duruş olması, egzersiz yapmama ve aşırı kilo belin en büyük düşmanlarıdır. Birçok bel ağrısı, insanın belini doğru bir şekilde kullanmaması ile ortaya çıkar. Bunun sonucunda da bel kaslarında zafiyet gelişir. Bel kaslarının zayıflaması sonucu ağrı meydana gelebilir Bel bölgesinde yer alan kaslar ve limbaolar kolay gerilmekte ve yırtılabilmektedir. 

Omurga bölgesinde biriken toksinler kan dolaşımını zayıflatması sonucu, omurlar arasındaki kıkırdak dokunun zayıflamasına neden olur ve o kısımda olan  dokulara baskı yapar. Daha ileri hallerde ise bacağa giden siyatik sinirini sıkıştırır. Akupunktur hekimince uygun yerlere  yapılacak olan bel fıtığı için hacamat ve yağlı kupa terapisi kas gevşetici, ağrı kesici, ödem giderici, bölgedeki kanlanmayla beslenmeyi arttırıcı etkisi, deri üzerindeki sinir uçlarından verdiği uyarıyla hücre ve doku işlevlerini canlandırır. Bel fıtığı ve ağrılar için  hacamat ve yağlı kupa terapi uygulaması çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Bel Fıtığı Hacamat Etkisi

Bel ağrısında her ağrı döneminde bel daha da sertleşir ve sertleştikçe de ağrı artar. Bu sertlikler zaman içerisinde sinirlere bası olmasına neden olur. Zamanla kas gevşetici iğneler dahi fayda etmeyecek hale gelir. Ağrılar öyle dayanılmayacak duruma gelir ki hasta, başlangıçta hiç tercih etmediği bel ameliyatına mecbur kalır. Halbuki ağrının oluşmaya başladığı ilk evrede uygun kasların gevşetecek olan bel fıtığı hacamat tedavisiyle, o kısımda oluşan bası kaldırılır, dolaşım düzelerek, dolaşımdaki tıkanıklıklar açılır, ödem çözülür, kanlanan bölgede   bel kasları gevşer ve ağrılar azalır. Yumuşayan ve gevşeyen bu kısma 2-3 seanslık yapılacak hacamatla, bel fıtığı, bel kayması, bel kireçlenmesini önleyerek sinirler üzerindeki basıyı kaldırma imkanı vardır.

Bu yönüyle hacamatla yağlı kupa masajının hiçbir yan etkisi, riski olmayan, güvenilir, maliyeti düşük, komplikasyonu bulunmamaktadır. Bel fıtığı hacamat doğal bir tedavi yöntemidir

]]>
Bel Fıtığı Platin Takılması https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-platin-takilmasi.html Thu, 29 Nov 2018 05:06:21 +0000 Bel fıtığı platin takılması, bel ağrısı halkın %80 civarı kesiminde görülen bir hastalıktır. Bu ağrıların büyük bir alanı bel kaslarında oluşan gerilmelerden ötürü olur. Beldeki ağrıların sebebi bel kaymaları ise Bel fıtığı platin takılması, bel ağrısı halkın %80 civarı kesiminde görülen bir hastalıktır. Bu ağrıların büyük bir alanı bel kaslarında oluşan gerilmelerden ötürü olur. Beldeki ağrıların sebebi bel kaymaları ise platin takılmaya gereksinim duyulur. Bel operasyonlarında sarf edilen platin sistemlerin nitelikleri oldukça mühimdir.

Bele platin takılması için şu bulgular olması gereklidir. Omurga kırıkları, omurgalarda oluşan kaymalar, omurga kanal zenginliği operasyonlarında, bel fıtığı operasyonları, omurga eğriliklerinde, disk hastalıklarında, omurga arasındaki dinamikliklerde kullanılmaktadır. Bele platin takılması, operasyon hemen platinlerin yerleşimlerinin tam anlamıyla değerlendirebilmek için skopy denen görüntüleme aygıtlarından yararlanılır. Bele yerleştirilen platinler dünyanın en sert ve sağlam metali olan titanyum alaşımına sahiptir. Platinler sabit, yarı dinamik ve tam dinamik olmak üzere üç değişik yapıya sahiptir. Yarı dinamik ve tam dinamik platinler genç yaştaki hastalara yapılır. En sıklıkla sarf edilen platin sistemi rijit platin sistemleridir. Platin operasyonları ile omurgalar sabitlenir. Platin operasyonlarında ortaya birtakım hatalar çıkabilir. Vidaların ideal olmayan yerleştirilmesi sebebi ile tekrar cerrahi operasyon gerekmesi, vidaların kırılması. Omurgalara platin programı hedefi hastanın tam anlamıyla kazanılmasıdır. Platin cerrahi operasyonları ardından ağrılar ve hastalık duyguları oluşmaktadır. Fakat bu iyi bir operasyon olmuş olmasına engel değildir.

Bel fıtığı platin takılması sonrası

Belde uygulanan platin cerrahi operasyonları ardından biraz ağrı bulunduğunu kaydeden uzmanlar, hasta aynı akşam yada ardından hareket edebilmektedir. Hasta erken dönemde ayağa kalkabiliyor. Genellikle bu hastalar belli yaşın üstünde ve belli yaşın üstündeki hastaların fazla zaman yatması ideal değil. O amaçla hastayı biran evvel hareketlendirmek gerekiyor. Çoğunlukla cerrahi operasyonun 5 saat ardından hareket başlıyor. Tuvalete gidebiliyor, yatak içinde hareket edebiliyorlar. Ama yinede ertesi gün yürümeye başlıyorlar. Yara iyileşmesi 1 haftayı bulabiliyor.

Kullanılan Platinler Zararlı Mıdır

Omurga platin cerrahi operasyonu ile alakalı kaygı duyulan başlıca hususlardan birisi bedene yerleştirilen platinlerin insan sağlığına zararlı olup olmadığıdır. Hastaların bedenlerinde uzun bir müddet kalacak olan yabancı cisim için bu gibi kaygılar duyması normaldir. Fakat bu kaygılar birçok zaman yersizdir. Çünkü platin yerleştirme cerrahi operasyon evveli hastaların platine uyumluluk hali detaylı testlerle öğrenilir. Hem de platin olarak sarf edilen destek ünitesi, titanyum birçok bedende bir hayat boyu dursa dahi bir komplikasyona sebep olmayacak malzemelerden oluşmaktadır. Bu malzemeler mr testleri için uyumludur, bel fıtığı platin takılması herhangi bir sıkıntıya yol açmaz.
]]>
Bel Fıtığı Yatış Pozisyonu https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-yatis-pozisyonu.html Thu, 29 Nov 2018 19:19:29 +0000 Bel Fıtığı Yatış Pozisyonu, Günümüzde bir çok kişinin korktuğu ve geçirmekte olduğu rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Özellikle çalışma koşulları gereği kişi gün boyu oturmakta ve hareketsiz ise bel f Bel Fıtığı Yatış Pozisyonu, Günümüzde bir çok kişinin korktuğu ve geçirmekte olduğu rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Özellikle çalışma koşulları gereği kişi gün boyu oturmakta ve hareketsiz ise bel fıtığı riski çok daha yüksektir. Bel fıtığı kişinin ani hareketlerine bağlı sinir zorlamalarından olabileceği gibi bel bölgesine çok yük binmesi gibi durumlarda da bel fıtığı gerçekleşebilir. Tabi burada yük binmesi demek sırtınızda yük taşımanız anlamına gelmez. En ağır yük kişinin kendi ağırlığıdır. Özellikle uyku esnasında bilinç kaybı olduğundan yanlış bir pozisyonda uyuması demek kişinin uyanıncaya kadar kendi yükünü taşıması ve bu yükte direkt olarak bel kısmına baskı yapmaktadır. Bundan dolayı bel fıtığının yaygınlaşmasından dolayı yapılan incelemeler sonucunda uyku esnasında yanlış uyuması ile birlikte yanlış yatak tercihinden kaynaklı olarak gerçekleştiği saptanmıştır. Piyasada, yatak üreticileri artık kaliteden çok ortopedik yatak üretmede yarışmaktadır. Doğru yatak tercihiyle birlikte doğru uyku pozisyonları, kişi bel fıtığı riskini minimum seviyeye çekmekle birlikte aynı zamanda bel fıtığı rahatsızlıkları olanlarda güne ağrısız ve sancısız uyanabilirler. Bizde sizler için bel fıtığı için doğru olan yatış pozisyonlarını kısaca açıklayacak olursak

Bel fıtığı yatış pozisyonu nasıl olmalıdır

1. Yatış Pozisyonu: ileri düzeyde bel fıtığı olmayanlar normal olarak yüz üstü asla uyumamalıdır. Bunun yerine sırt üstü yatmakla birlikte ayaklarınızı asla kendinize doğru çekmeden düz bir şekilde eller aşağıya sarkıtılarak yatılmaldır. Bununla birlikte yataklarınızda ortopedik ve hafif sert olmasını tercih etmelisiniz.  

2. Yatış pozisyonu: Aynı şekilde sert ortopedik yatakta uyumakla birlikte kişinin bel fıtığı sancıları çok fazla ise ayakların altına hafif yüksekte olacak şekilde yastık koyarak düz bir şekilde ve eller kendine çekilmeden sarkıtılarak yatılmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken ayaklar çok havada olmamalıdır. Altına hafif yüksekte olacak şekilde havlu ve ince yastık koyarak bele çok baskı yapmamış olursunuz.

3. Yatış Pozisyonu: Bel fıtığı rahatsızlıkları ilerlemiş olanlarda uyku esnasında en ufak bir baskı sonucunda şiddetli ağrı ve sancılar meydana gelerek kişi tam anlamıyla uykusunu alamaz. Çok ileri düzeyde olan hastalar, ilk olarak bel kısımının altını beslemelidir. Yani yatış esnasında yatağınız çok esnememelidir. Altına sert yastık veya bel fıtığı için piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz sert yataklarda yatmalısınız. Bununla birlikte sırt üstü ve yan yatmada her ikisinde de belinizin arka kısımında destek almak için cisimler kullanarak beslemelisiniz. Ve yan yatma pozisyonunda iki bacak arasına yastık koyarak uyumalısınız.
]]>
Hamilelikte Bel Fıtığı https://www.belfitigi.org/hamilelikte-bel-fitigi.html Thu, 29 Nov 2018 20:36:32 +0000 Hamilelikte bel fıtığı, bu kritik dönem itibariyle anne olacak kişinin vajinasının büyümesiyle beraber bölgesinde daha fazla ağırlık olması nedeniyle ağrı, uyuşukluk ve kuvvetsizlik gibi etkiler oluşmaktadır. Anne karn Hamilelikte bel fıtığı, bu kritik dönem itibariyle anne olacak kişinin vajinasının büyümesiyle beraber bölgesinde daha fazla ağırlık olması nedeniyle ağrı, uyuşukluk ve kuvvetsizlik gibi etkiler oluşmaktadır. Anne karnındaki bebeğin büyümesine bel ve sırt bölgesindeki dokuların buna uyum sağlamaya çalışması söz konusudur. Bir kadının ön tarafındaki akıllının dengelenmesi adını vücudundaki dokular kendini geliştirmek ile uğraşmaktadır. En baştan kalçaya kadar uzanan omurga disk ve kemiklerden meydana gelir. Bel kısmında ise 5 adet omur bulunur. Bunların arasında da disklerde mevcuttur. Bel fıtığı omurgalar amortisörü vazifesini gören disklerin zorluklar karşısında fıtıklaşmayla meydana gelir. Fıtıklaşma ise disklerin içindeki jölemsi sıvının dışarıya akmasıyla omurilik ve sinirlere baskı oluşur. Hamilelikte kadının aşırı kilo alması, disklerin üzerine binen yükün artmasına sebebiyet vermektedir. Bel fıtığı sorunu olan anne adayının gebelik döneminde daha fazla zorluk çekeceği söylenebilir. Belde ve çevresinde oluşan ayaklarda ağrı, uyuşukluk ve halsizlik gibi faktörler kadının bu dönemde zorlanmasını etki edebilir. 

Hamilelikte bel fıtığı teşhisi nasıl konulur

Hamilelikteki bel fıtığı, diğer kişilerden kullanılan teşhis araçları içinde bulunan bilgisayarla tomografi ve röntgen zararlı olduğu için kullanılamıyor. Bu dönemde kadında ağrıların meydana gelmesi, omurganın normal olarak anatomik şeklinde değişime uğraması sonucu teşhis konulması daha güçtür. Hamile bir kadının kesin ve net teşhis konulması için, MR çekilmesi daha faydalı olacaktır. Bel fıtığı rahatsızlığı olan hamile kadının ilk üç ay içerisinde doktorların tavsiyesi üzerinde ilaç kullanmaması gerekir. 

Hamilelikte bel fıtığını önlemek için neler yapılmalıdır

 • Bu süreç içerisinde gerginlik ve stresten uzak kalmaya itina gösterilmelidir
 • Doktorun tavsiye edeceği egzersizler yapılması gerekir.
 • Anne adayı bu dönem zarfında kilo kontrolünü sağlamak amacıyla beslenmesine dikkat etmelidir.
 • Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınıp, oturma sırasında özellikle bel bölgesi desteklenmesi gerekir.
 • Anne adayları kendilerini fazla yormaksızın yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilir.
 • Ağır yük kaldırmamaya ve yüksek yerlere uzanmamaya dikkat edilmelidir.
 • Bu dönemde bel bölgesini destekleyecek, ağrıları azaltacak özel korseler tercih edilmesi uygun olacaktır.
 • Otururken yumuşak ve derin koltuklar tercihlerimiz arasında olmalıdır.
 • Yatağın ortopedik olması ve anne adayının burada rahat etmesi sağlamış olacaktır.
 • Kendilerini uzun süre ayakta tutacak uğraşlardan kaçınmaları kendileri için yararlı olacaktır.
 • Ayakların rahat edeceği ortopedik ve alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmesi gerekir.
 • Hamile kadınlar özellikle son aylar içerisinde hareketlerinde başkalarından destek almaları gerekir.

]]>
Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 30 Nov 2018 15:01:11 +0000 Bel fıtığı ağrısı nasıl geçer, belde oluşan ağrılar genellikle bir hastalık veya spesifik bir yaralanmaya ilişkili olmayan sık sık rastlanabilecek olan bir durumdur. Bir haftadan da uzun sürebilen bel ağrıları ataklarının Bel fıtığı ağrısı nasıl geçer, belde oluşan ağrılar genellikle bir hastalık veya spesifik bir yaralanmaya ilişkili olmayan sık sık rastlanabilecek olan bir durumdur. Bir haftadan da uzun sürebilen bel ağrıları ataklarının çok büyük olan kısmı bir ay içerisinde de kendi kendine geçebilir veya azalabilir. Bel ağrısından kurtulmak veya bel bölgesinde oluşabilen ağrıyı hafifletebilmek için birkaç öneri de bulunmak istiyoruz.

Bel fıtığı ağrısı nasıl geçer, yapılması gerekenler,
 • Bel ağrısının ilk 24-48 saatlik bölümünde de ağrıyan bölgeye yaklaşık olarak 5-10 dakika boyunca soğuk kompres uygulaması da yapılabilmektedir. Havluya sarılmış olan bir buz torbası da bunun için kullanılabilmektedir. 
 • Bel bölgesinde de oluşan ağrılar birkaç gün içerisinde geçmiyor ise ağrıyan bölgeye sıcak kompres yapılabilmektedir.
 • Hareket edilmeye de devam edilmelidir fakat bel kesinlik ile korunabilmektedir.
 • Ani bir şekilde dönüşlerde veya bükülme hareketlerinden de kaçınılması gereklidir.
 • Olabildiğince yatak istirahatinden kaçınılması da gereklidir.
 • Yardım istemekten çekinmeyiniz. Eğer ki bel bölgesindeki ağrı bir hafta sonunda hala yoğunluğunu kaybetmemiş ise bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından randevu alınması gereklidir.
Soğuk kompres uygulanması: Bel bölgesinde oluşan ağrıya soğuk kompres yapılması da ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir. Tek başına veya ağrı kesiciler yardımıyla yapılan soğuk kompres ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır. Yapılacak olan soğuk kompres uygulaması da bel bölgesinde oluşan ağrılarında başlamasından 48 saat içerisinde uygulanması gerekebilmektedir. Ağrıyan bel bölgesine içerisinde soğuk buz torbası bulunan bir havlu yardımıyla soğuk kompres yapılabilir. Yapılan bu soğuk kompres yaklaşık olarak 5-10 dakika boyunca uygulanabilmektedir.

Sıcak kompres uygulanması: Tek başına yapılabilen veya ağrı kesici kullanarak, yapılan sıcak kompres uygulaması da bel bölgesinde oluşan ağrıların giderilmesi veya azaltılması için oldukça etkili olmaktadır. Bel bölgesinde oluşan ağrı 48 saatten daha uzun bir süre boyunca devam ederse sıcak olan bir yastık veya sıcak su ile alınacak olan bir duş ağrılarının hafiflemesine yada giderilmese yardımcı olabilmektedir.
]]>
Bel Fıtığı Tedavisi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 03:36:59 +0000 Bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı omurganın bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki kıkırdak yapı disklerin şiddetli zorlama nedeniyle kayma ve yırtılması sonucunda omurilikten çıkan sinirlere bası yapmasıyla gelişir. Be Bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı omurganın bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki kıkırdak yapı disklerin şiddetli zorlama nedeniyle kayma ve yırtılması sonucunda omurilikten çıkan sinirlere bası yapmasıyla gelişir. Bel fıtığı tedavisi fıtıklaşmanın derecesine ve hastalardaki yakınmaların  şiddetine göre yapılır. Tedavide cerrahi olmayan yöntemlerle, cerrahi yöntemler kullanılır. Hastanın durumuna, fıtığın veriği rahatsızlığa göre tedavi planlaması yapılır.

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır

Bel fıtığı cerrahi olmayan tedavi yöntemleri

Bel fıtığı tanısı konulan hastaların tedavisinde istirahat, ağrıya yol açan tahrişin azaltılması için anti inflamatuar ilaç tedavisi, ağrı kontrolü ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersizler ya da epidural streoid enjeksiyonlar uygulanabilir.

Hastaya istirahat önerisinde bulunursa, bunun süresi her hasta için farklı olabilir. Gerekenden fazla istirahat yapılması eklem sertliğine, kas güçsüzlüğü gibi sorunlara neden olacağından, hastaların ağrılarını azaltacak hareketleri yapması zor olur. Bu yüzden bel ağrısı olan hastalarda 2 gün, bel fıtığı bulunan hastalarda en fazla 1 hafta yatak istirahati tavsiye edilir. Bunun dışında sert yatakta yatılması da bel fıtığına olumlu etki yapmaz. Bunun yerine ortopedik yaylı yatakta yatılması daha iyi olur. Hastaların işlerine de ne kadar ara vermesi gerektiğine doktoru karar verecektir. Bel fıtığı ilerlememiş ise ve işinize devam etmeniz gerekiyorsa, tedaviye devam ederek gerekirse bir fizyoterapistten belinize fazla yük bindirmeden aktivitelerinizi nasıl yapacağınız konusunda faydalı bilgiler alabilirsiniz.

Bel fıtığı cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinin amacı, fıtıklaşan disk nedeniyle oluşan sinir harabiyetinin azaltılması, hastanın genel durumunun düzeltilmesi ve omurganın korunarak işlevselliğinin arttırılmasıdır. Önerilen ilk tedavi yöntemleri arasında ultrasonik ısıtma tedavisi, sıcak uygulamam, elektrik uyarıları, soğuk uygulamam, elle masaj gibi uygulamalar vardır. Bunlar bel fıtığı ağrısını azalttığı gibi, inflamasyonu, kas spazmını da azaltır. Egzersize başlamayı kolaylaştırır.

Bel fıtığı tedavisinde germe ve çekme yöntemi: Traksiyon denilen çekme germe yönteminde bazı hastalarda ağrıyı azaltabilir. Fakat tedavinin bir fizik tedavi uzmanınca ya da fizyoterapist tarafından uygulanması önemlidir. Bu geri dönüşü olmayan zararlı etkilere engel olur.

Bel fıtığı tedavisinde korse tedavisi: Bel fıtığı başlangıcında doktorlar bazen özel bel fıtığı korsesi kullanılmasını uygun görebilir. Fakat bu yöntem fıtıklaşan diskte iyileşmeyi sağlamaz. Elle tedavilerde nedensiz oluşan bel ağrısında kısa süreli rahatlamayı sağlar. Ancak bel fıtığında bu yöntemden kaçınmak daha faydalıdır.

Fizik tedavi ya da egzersiz programı sırasında genellikle sırt ağrısı ve bacaklarda oluşan yakınmaları azalmak için önce hafif esneme, duruş değiştirme hareketleri yapılır. Ağrının azalmasıyla birlikte esneklik, güç, dayanıklılığı arttıran, günlük yaşam tarzına uygun egzersizlere geçilir. Bel fıtığı egzersizleri bir an önce başlamalı ve tedavi ilerledikçe egzersizler yeniden planlanmalıdır: Özellikle hastaların evde uygulayabilecekleri egzersizler bel fıtığı tedavisi için çok önemlidir.

Bel fıtığı tedavisinde ilaç kullanımı: Hastalardaki ağrının kontrol edilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bel ve bacak ağrısı genellikle aspirin, asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesicilere olumlu yanıt verir. Bu ilaçların yetersiz geldiği durumlarda non streoidal anti inflamatuar ilaçlar olan bazı analjezik anti inflamatuar ilaçlarda bel fıtığında ağrı ve ağrı yüzünden oluşan tahrişin kontrolünde kullanılabilir. Şiddetli ağrılarda kısa süreli narkotik analjezikler kullanılabilir. Bazen ilaç tedavisine kas gevşetici ilaçlar eklenebilir. Ancak kas gevşetici ilaçların fazla dozda kullanılmaması  gerekir. Çünkü kabızlık, bula]]> Bel Fıtığı Egzersizleri https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-egzersizleri.html Sat, 01 Dec 2018 12:21:11 +0000 Bel fıtığı egzersizleri, özellikle başlangıç aşamasında bel fıtığı olan hastalar için oldukça faydalı olacaktır. Egzersiz yapmanın, sporla uğraşmanın genel sağlığa ne kadar yararlı olduğunu uzmanlar her zaman dile ge Bel fıtığı egzersizleri, özellikle başlangıç aşamasında bel fıtığı olan hastalar için oldukça faydalı olacaktır. Egzersiz yapmanın, sporla uğraşmanın genel sağlığa ne kadar yararlı olduğunu uzmanlar her zaman dile getiriler. Bel bölgesi içinde egzersizin önemi büyüktür. Bu egzersizleri bel fıtığı sorunu olmayan kişilerde yapmalıdır. Sporla da uğraaşmanız fayda sağlayacaktır. Ancak kesinlikle bel fıtığı gelişmesine uygun zemin hazırlayacak, neden olabilecek mücadele sporlarını yapmamalısınız. Bunların yerine bisiklet sürme, yüzme, yürüyüş gibi etkinlikler daha uygundur. Ayrıca çok çeşitli egzersiz hareketi vardır. Yine bunların içinden bele fazla yük bindirmeyen, başlangıç aşamasında olan bel fıtığının ilerlemesine engel olacak egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Daha önceden bel fıtığı geçirenler ya da bel fıtığı hastası olmaya aday olanlar bel fıtığı egzersizlerini yapmalıdır.

Bel fıtığı egzersizleri yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Bel fıtığı egzersizlerini evde yapacaksanız pencereleri açarak havanın temiz olmasını sağlamalısınız. Egzersizler sert bir zeminde yapılmalıdır. Zemine halı, battaniye gibi malzemeler açılmalıdır. Kesinlikle yumuşak yatak ya da deforme olan yataklar kullanılmamalıdır.

Bel fıtığı hastalarının akut ağrıları olduğu zamanlarda bu egzersiz hareketlerini yapmaları çok sakıncalı olabilir. Bu nedenle ağrılı olduğunuz zamanlarda istirahat etmeyi tercih etmelisiniz. Bu yakınma geçtikten sonra da, bilinçsiz şekilde egzersiz yapmaya başlamamalı, mutlaka doktorunuza danışarak bel fıtığı egzersizlerine başlamalısınız.

Egzersizlere başladığınız zaman hemen iyileşeceğinizi düşünmeyin. Biraz sabırlı olmalısınız. Egzersizlere az sayıda ve hafif tempoda başlamalı, giderek arttırılmalıdır. Eğer başlangıçta iyileşme için aşırılığa kaçarsanız, hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Eğer bu alanda uzman bir doktorun farklı bir tavsiyesi bulunmuyorsa, ilk başladığınız ayda her hareketi günde 5 defa yapmanız yeterlidir. Bundan sonraki aylarda ise hareketleri beşer sayı arttırabilirsiniz. Ancak bu sayı belirli bir düzeyde kalmalıdır.

Kesinlikle sizi zorlayacak, ani hareketler yapılmamalıdır. Bel fıtığı egzersizleri arasında önereceğimiz hareketler bu sorunları yaşamamız için özel seçilmiştir. Güvenle uygulayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da, hareketleri yaparken ya da sonradan var olan ağrının artmamasıdır. Eğer egzersiz yapınca şiddetli ağrınız oluyorsa ya da 15 dakikadan fazla sizi rahatsız edecek bir sorun yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer rahatsızlığınız 1 saati aşıyorsa, bu hareketi egzersizlerin içinden kesinlikle çıkarmalısınız.

Eğer bel fıtığı ameliyatı olduysanız, ameliyattan sonra en az 3 hafta geçtikten sonra egzersizlere başlamalısınız. Burada belirttiğimiz bilgilerin dışında bir sorun yaşarsanız, mutlaka doktorunuzdan destek almalısınız.

Bel fıtığı egzersizleri nelerdir
 • Sırt üstü yatar şekilde bacağınızın birini 90 derece olacak şekilde kaldırın. Aynı hareketi diğer bacağınız içinde uygulayın.
 • Bacaklarınızı yere uzatarak, sırt üstü uzatın. Bir dizinizi kırarak, ellerinizle bu dizinizi kavrayın. Dizinizi göğsünüze çekin ve diğer bacağınızı da yere yapışık şekilde tutun. Aynı hareket diğer bacak içinde yapılmalıdır.
 • Dizlerinizi kırarak sırt üstü yatın. Ellerinizle dizlerinizin üzerinde kenet yapın. Dizlerinizi ellerinizle çekerek başınızı dizlerinize değdirmeye çalışın. Bunu yaparken yavaş hareket etmelisiniz.
 • Yere sırt üstü yatarak, ellerinizle dizinizi tutun ve dizinizi göğsünüze doğru çekin. Bu hareket iki bacağa da uygulanmalıdır.
 • Yukarıdaki harekete benzer bir harekette bel fıtığı egzersizleri içinde size faydalı olacaktır. Sırt üstü yatarken ellerinizle iki dizinizi kenetleyin. Dizlerinizi göğsünüze çekerek, ona kadar sayın. Bunu yaparken omuzlarınız]]> Bel Fıtığı Belirtileri https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-belirtileri.html Sun, 02 Dec 2018 11:08:32 +0000 Bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Çok sayıda kemikten meydana gelen omurgada esnekliği sağlayan kemikler arasındaki elastik, kıkırdağımsı disklerdir. Bu disklerin görevi o Bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Çok sayıda kemikten meydana gelen omurgada esnekliği sağlayan kemikler arasındaki elastik, kıkırdağımsı disklerdir. Bu disklerin görevi omurlar arasında yastıklama yapmaktır. Dış kısmı kuvvetli fibröz dokudan, orta kısmı jöle kıvamında nucleus pulposus dokudan oluşan disklerin herhangi bir etkiyle yerinden oynaması bel fıtığına neden olabilir. Diskin yerinden oynamasıyla omurilikten geçen bacaklar dahil pek çok alana mesaj ileten sinirlere bası olur. Bu yüzden bel fıtığı belirtileri arasında en fazla görüleni ağrılar olur. Bu ağrılar en fazla bel bölgesiyle bacaklarda ya da tek bacakta hissedilebilir. Bazı hastalarda diskteki fıtıklaşmanın az olduğu durumlarda belirtiler oluşmayabilir. Ancak bu daha nadir görülen bir durumdur. Bu hastalarda bel fıtığı teşhisi rutin bir kontrolde ya da bel bölgesi rahatsızlıkları için yapılan muayene sırasında teşhis edilebilir.

  Bel fıtığı belirtileri nelerdir

  Bel fıtığı hastalarda en fazla bel ve bacak ağrısıyla belirti verir. Fakat bu tür ağrıların bel fıtığından kaynaklandığının mutlaka MR, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme tetkikleri yapılarak tespit edilmesi gerekir. Bel ağrısı bölgedeki kas dokusundan, bağlarda dolayı da oluşabilir. Bel bölgesi vücudun hassas bir noktasıdır. Buradaki herhangi bir zorlama herkeste ağrıya neden olabilir. Toplumda herkesin yaşamında bir defa da olsa bel ağrısı çektiği bilinen bir gerçektir. Bu yüzden gerekli tetkikler yapılmadan bel fıtığı tanısı konulamaz. Bel fıtığı belirtileri aşağıdaki gibi ortaya çıkabilir.

  Ağrılar: Bel fıtığı yüzünden oluşan ağrılar çoğu zaman şiddetli olur. Ağrının ortaya çıkışı anidir. Hastanın hapşırması, öksürmesi gibi eylemlerinde ağrı şiddetini arttırır. Bel fıtığı ağrısının hafiflemesi için düz bir yere yatmak faydalı olur. Ağrı bazen sadece belde hissedilirken, bazen tek bacağı ya da iki bacağı birden etkileyebilir.

  Sinir kökü ağrıları: Bu tür ağrılar siyatik ağrısı olarak tanımlanır. Vücuttaki en büyük sinir olan siyatik sinirin diskin fıtıklaşarak kayması sonucunda oluşan bası nedeniyle ağrılar oluşabilir. Eğer kayan diskte iltihaplanma olursa, diskin dış kısmı sinir kökü harabiyetine neden olabilir. Sinir kökü ağrıları bel bölgesi dışında kalça ve ayaklara kadar uzanan bacaklarda hissedilebilir. Çünkü siyatik büyük bir sinirdir ve bünyesinde küçük sinirlerde barındırır. Bel bölgesinden başlayarak, kalçadan geçer ve bacağın arka tarafına doğru ilerler. Dolayısıyla ağrılarda bu mesafe arasında hissedilir. Her bacakta siyatik siniri olduğu için, diskte fıtıklaşma olan tarafta bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler oluşur.

  Sinir kökü yüzünden oluşan diğer bel fıtığı belirtileri: Bel fıtığına yol açan disk kayması siyatik sinir dışındaki sinirlere de aynı basıyı yapabilir. Omurga çevresi sinir kökleri bakımından zengindir. Kayma yapan diskin etkilediği her sinirde benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Sinirin etkilediği alanda iğne batması, uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

  Bel fıtığı belirtileri genel olarak bunlardır. Eğer zamanında müdahale edilmezse, tedaviye başlanmazsa hastalarda istenmeyen daha ciddi belirtilerde ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında bacaklarda uyuşma, hareket kaybı, yürüme zorluğu, cinsel ilişkiye girmekte zorlanma, idrar tutamama, dışkıyı tutamama, kasılma gibi sorunlar vardır. Bu yüzden sağlığınıza dikkat etmeli, bel fıtığının tedavi edilebileceğini unutmamalısınız. Eğer bel ve bacak ağrılarınız varsa gecikmeden bir doktora gitmenizde yarar vardır.
  ]]>
  Bel Ve Boyun Fıtığı https://www.belfitigi.org/bel-ve-boyun-fitigi.html Sun, 02 Dec 2018 12:29:31 +0000 Bel Ve Boyun Fıtığı, İnsanların % 80-85 gibi bir oranında bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı mevcuttur. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre genellikle bel ve boyun fıtığı 30-60 yaşları arasını olgun kişile Bel Ve Boyun Fıtığı, İnsanların % 80-85 gibi bir oranında bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı mevcuttur. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre genellikle bel ve boyun fıtığı 30-60 yaşları arasını olgun kişilerde sıklıkla görülmektedir. Buna rağmen hemen   her yaşta  bulunan kişilerde de görülebilir bir hastalıktır. Bel ve boyun fıtığı oldukça yaygın bir hastalıktır.Belimizde 5, boynumuzda 7 adet omurga kemiği bulunmaktadır. Bu omurga kemiklerinin aralarında omurgaların hareketliliğini sağlayan disk denilen kıkırdaklar yapılar vardır. Aynı zamanda bu kıkırdaklara yastıkçık adı da verilir. Disk adı verilen kıkırdaklar omurganın hareketliliğini sağladığı gibi üzerine ne kadar yük binerse binsin eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Bu kıkırdakların yırtılarak omurga içindeki omurilik veya sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkan rahatsızlığa bel bölgesinde ise bel fıtığı boyun bölgesinde ise boyun fıtığı denir. İnsanların günlük hayatlarında sıklıkla karşılaştıkları başlıca hastalıklar arasındadır bel ve boyun fıtığı ağrıları. Genellikle bu hastalık bilgisayar başında fazla zaman geçiren kişilerde masa başı çalışan insanlarda ve çok fazla araç kullanan yani şoförlük yapan kişilerde görülür.

  Bel ve Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir

  Sağ tarafımıza giden sinirler sağ kolumuza baskı yapıyorsa kolumuzda uyuşukluk, karıncalanma, ağrı, güçsüzlük oluşuyorsa yine sağ boyun bölgesinde kas spazmına bağlı şiddetli ağrı, yanma, batma tarzı belirtiler varsa bu boyun fıtığı belirtileri olabilir. Ağır kaldırmak, ani ve ters dönüşler yapmak, spor yaparken yaralanmak, trafikte emniyet kemeri bağlamadan ani frenler yapmak, geçirilmiş boyun travmaları ve istemsizce yapılan yanlış boyun hareketleri boyun fıtığına neden olabilen sorunlardır.

  Bel fıtığında ise belde ağrılar, bacaklarda ağrılar, karıncalanmalar, uyuşukluk, kuvvetsizlik, hareket kaybı yaşanıyorsa bunlar bel fıtığı başlangıcı olabilir. Topallayarak yürüme, vücudun sağ veya sola kayması çarpık hale gelmesi gibi belirtileri de vardır.  Aynı zamanda cinsel isteksizlik, büyük abdest ve küçük abdeste kaçırmalar olması da bel fıtığı belirtisi olabilir. Teşhisinin tam ve doğru konula bilmesi için mr çekilmesi gerekmektedir.

  Bel ve Boyun Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Bel ve boyun fıtıklarında tedavi edilebilmesi için öncelikle iyi bir muayeneden geçmesi gerekmektedir. muayene sonucuna göre mr, röntgen, tomografi, sintigrafi tetkiklerinin yapılmasıyla hastanın teşhisi tam olarak saptanır. Durumun ciddiyetine göre ameliyat yapılır. Eğer sonuç çok ciddi değilse elle tedavi yada fizik tedavi ile iyileştirilmeye çalışılır. Aynı zamanda elle tedavi yöntemiyle fıtığın bulunduğu bölgede elle bastırma, germe, döndürme ve çekme gibi hareketlerle de tedavi yöntemi mümkündür. Bilgisayar destekli  dekompresyon cihazları ile de tedavi edilmeye başlanmıştır.

  ]]>
  Açık Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigi.org/acik-bel-fitigi-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 09:24:24 +0000 Açık bel fıtığı ameliyatı; fıtığın oluştuğu bölgeye bağlı olarak işlem 5-15 santimlik kesilerek açılarak yapılmaktadır. Açılan kesi oldukça büyük olduğu için ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça yavaş Açık bel fıtığı ameliyatı; fıtığın oluştuğu bölgeye bağlı olarak işlem 5-15 santimlik kesilerek açılarak yapılmaktadır. Açılan kesi oldukça büyük olduğu için ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça yavaş olmaktadır. Cilt kesisinin büyüklüğü bel kasının yapışma yerinden ayrılmasına veya hasar görmesine sebep olmaktadır. Omuriliğe kadar ulaşabilmek için kasların yapışma yerinden ayrılmaları sağlanır.

Açık bel fıtığı ameliyatından sonra tıpkı diğer ameliyatlar gibi enfeksiyon gelişme durumu vardır. Cilt kesisi ne kadar büyük olursa enfeksiyon gelişme riski o kadar artmaktadır. Açık bel fıtığı ameliyatında kesi büyük olduğu için hastalar uzun süre yatakta dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca cerrahide bel kaslarının büyük bir kısmı etkilendiği için iyileştikten sonra hareketleri eskisi gibi olmaz. Bu sebeple artık günümüzde klasik yöntem olarak isimlendirilen açık bel fıtığı ameliyatı çok tercih edilmemektedir.

Açık bel fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme;

Ameliyat sırasında herhangi bir aksilik yaşanmamış ise hasta ertesi gün ayağa kaldırılmaktadır. Ameliyat yeri için her gün pansuman yapılmaktadır. Bu aşamada yara bölgesinin hijyeninin sağlanması enfeksiyon riskine karşı oldukça önem taşımaktadır. Hastada aşırı terleme varsa ve terleme sonucu pansuman bezleri ıslanıyorsa pansuman daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Pansuman işi konusunda uzman bir kişi tarafından steril malzemelerle yapılması gerekir. Ameliyatı takip eden 7. gün hastanın dikişleri genellikle alınmaktadır. Eğer yara yerinde iltihaplanma ve enfeksiyon görülürse mutlaka dikişler alınmadan önce ameliyatı gerçekleştiren doktorun görmesi gerekmektedir. Hasta dikişler alındıktan sonra 1 hafta boyunca yine dinlenmelidir. İş hayatına ise ameliyattan bir ay sonra başlaması gerekir.

Açık bel fıtığı ameliyatından sonra ameliyat yerinden sıvı gelmesi;

Ameliyat anında omurilik zarında yırtılma olması sebebiyle beyin omurilik sıvısı dışarı taşar. Bu durumda meydana gelen yırtığın acil dikilmesi gerekir. Eğer dikiş yırtılan alanı tamamen kapatmışsa ameliyattan sonra dikiş aldırmaya gerek kalmamaktadır. Eğer yırtık yanlış bir teknikle dikilirse beyin omurilik sıvısı başlangıçta ameliyat yerine birikir. Daha sonra bu boşluktan dışarı taşarak dikişler sızar. Pansuman yapılırken bu komplikasyon fark edilebilir. Oldukça önemli bir problem olduğundan zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Dikiş yerinde iltihap oluşarak hastanın hayatı tehlike altına girebilir. Açık bel fıtığı ameliyatından sonra ortalama 8-10 yıl sonra hastalığın tekrar ortaya çıkması mümkündür. Çoğu hastada hastalığın tekrar ortaya çıktığı görülmüştür. Bu sebeple bel fıtığı ameliyatlarında ameliyat son çare olarak düşünülmelidir.

Açık bel fıtığı ameliyatından sonra bacakta kuvvet kaybı;

Hasta ameliyatın ertesi gün ayağa kalktığında bacağında kuvvet kaybı yaşarsa, ayağının üzerine basamıyorsa, büyük bir ihtimalle ameliyat anında bacağa ulaşan sinir zedelenmiş olabilir. Zedelenme, ameliyat anında sinire aşırı baskı uygulandığı için sinirde oluşan ödem sebebiyle meydana gelmiş olabilir. Hafif zedelenmeler ameliyattan kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak şiddetli zedelenmeler kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Kuvvet kaybı yaşanmasının bir diğer sebebi de, ameliyat anında bacağa uzanan sinirin koparılmasıdır. Bu risk özellikle ikinci kez yapılan bel fıtığı ameliyatlarında görülmektedir. Sinir hangi bacağa ait ise o bacakta güç kaybı yaşanmaktadır. Bu dönüşü olmayan bir risktir ve hasta hayatı boyunca bacağı güçsüz bir şekilde yaşar.

]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati-riskleri.html Tue, 04 Dec 2018 08:29:37 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Bel fıtığı ameliyatları kalçalarda ve bacaklarda meydana gelen,ağrı, uyuşma hissi ve kuvvet kaybını onarma amacıyla yapılan ameliyattır. Ancak bel fıtığı ağrısı çeken hastaların önce Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Bel fıtığı ameliyatları kalçalarda ve bacaklarda meydana gelen,ağrı, uyuşma hissi ve kuvvet kaybını onarma amacıyla yapılan ameliyattır. Ancak bel fıtığı ağrısı çeken hastaların öncelikle yapması gerekenlerden biri medikal tedavi yöntemlerini, bitkisel tedavi yöntemlerini ve fizik tedavi yöntemlerini deneyerek iyileşmeyi hedeflemesi gerekmektedir. Bu tedavi yöntemleri uygulayıp başarı alamayan hasta için ise cerrahi işlemlere başlanır. Ameliyat kararı için hastaya tüm riskler anlatılır ve karar hastaya bırakılır. Tıbbın ilerlemesiyle birlikte cerrahi işlemler sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar ve enfeksiyon riskleri oldukça düşmüş durumdadır. Fakat yinede her cerrahi işlemden sonra hastada hayati tehlike doğurabilecek riskler mevcuttur. Bel fıtığı ameliyatı sırasında ve sonrasında oluşabilecek olan komplikasyonlar riskler şunlardır: 

Narkoz(Anestezi) Riski:  Genel ve lokal anestezi verilen hasta ameliyat sırasında ve sonuçta kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilecek riskler mevcuttur.

Kan Pıhtısı Oluşumu: Tüm ameliyatlardan sonra pıhtı atma riski mevcuttur. Kan Akışını engellemekte olan pıhtı, ödem, felç ve hayati riskleri içinde barındırmaktadır.

Kanama Riski: Nadir olarak görülmekte olsa da bazı ilaçların kullanımı kanamayı arttırır. Bu sırada kan transfüzyonu ya da ek tedavi gerektiren bir durumdur.

Omurilik Zedelenmesi: Bir başka nadir olarak görülen omurilik zedelenmesi buna bağlı olarak, düşük bacak sendromunun yaşanması hatta felç kalma riski mevcuttur.

Vefat: Çok yüksek miktarda bir risk olmasa da yinede her cerrahi müdahalede bu risk vardır.

Kardiyak Riskler: Eğer ki hastanın geçmişe yönelik kalp problemleri var ise bu risk daha yüksektir. Ameliyat sırasında ritm bozukluğu ve kalp krizi yaşanabilmektedir.

Cerrahi İşlemin Başarısız Geçmesi: Ameliyat sonrasında narkozun etkisi geçtikten sonra eğer ağrılar aynı oranda devam şiddette devam ediyorsa bu olay ameliyatın başarısız geçtiğinin belirtisidir. Ya yanlış disk üzerinde işlem yapılmıştır ya da eksik bir işlem yapılmıştır.

Sinir Kökü Zedelenmesi: Ameliyat sırasında bir bölgeyi onarırken sinir köküne yapılan baskı veya yanlış bir müdahale sonrasında ağrı, his kaybı ve uyuşma yaşanabilmektedir.

Enfeksiyon Riski: Ameliyat esnasında veya sonrasında bu risk mevcuttur. Ayrıca yapılan kesinin büyüklüğü arttıkça enfeksiyon riski de buna bağlı olarak artacaktır.

Solunum Sıkıntısı: Bel fıtığı ameliyatı riskleri arasında ameliyattan sonra geçici olarak yaşanmakta olan solunum problemi yani akciğer tıkanması yaşanabilir.

Tekrar Etme Riski: Ameliyat sonrasında 10 yıl boyunca bel fıtığının tekrar nüksetme riski her zaman vardır.
]]>
Bel Fıtığı Sülük Tedavisi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-suluk-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 17:27:30 +0000 Bel fıtığı sülük tedavisi son yıllarda yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bel fıtığında doktorların önerdiği ilaçlar, fizik tedavi ve egzersizlerin yanı sıra alternatif bir tedavi yöntemi olarak kabul g Bel fıtığı sülük tedavisi son yıllarda yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bel fıtığında doktorların önerdiği ilaçlar, fizik tedavi ve egzersizlerin yanı sıra alternatif bir tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Çok eski bir tarihe dayanan sülük tedavisi vücuttaki pis kanın sülük tarafından çekilerek sorunlu bölgenin iyileştirilmeye çalışılması yöntemidir. Birçok kişi tarafından zararlı sanılması ve tiksindirici görülmesi nedeniyle uygulayan kişilerin sayısı azdır. Oysa günümüzde bel fıtığı tedavisinde kullanılan sülük ağrıların dindirilmesinde oldukça etkilidir.

Kişinin günlük hareketlerini kısıtlayan bel ağrılarından bir hafta ile bir ay arasında kurtulmasını sağlar. Omurga diskleri, yumuşak doku bağları ve sinirlerden oluşan omurilikte bulunan omurlar arasında esnekliği ve hareket edebilmemizi sağlayan jel kıvamında bir doku bulunur. Bu jel kıvamındaki maddenin dışarı sızması halinde oluşan bel ağrılarını geçirmede sülük tedavisi büyük fayda gösterir. Bel fıtığının en önemli belirtileri arasında bel, ayak ağrıları, ayak uyuşması, karıncalanma ve güçsüzlük bulunur. Sırt ve bel bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırarak ağrıların dindirilmesi bakımından fayda sağlayan sülük tedavisi uygulanırken mutlaka steril sülüklerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bel Fıtığı Sülük Tedavisi Faydası Nedir

Omurları birbirine bağlayan disklere yeterli miktarda kan ulaşamaması halinde bel ağrıları şiddetli bir şekilde görülmeye başlar. Bel bölgesine konulan sülükler vücuttaki pis kanı emerek kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Kan emici özelliği bulunan sülükler bu sırada kendine özgü salgılarını da bölgeye bırakır. Çok sayıda biyoaktif madde içeren bu salgı sayesinde sinir uçları uyarılarak belin eski işlevini rahatlıkla görebilmesini sağlar. Ağrıyı dindirerek kişinin rahat bir şekilde hareket edebilmesini sağlayan sülük tedavisi maksimum 1 hafta içerisinde etkisini gösterir. Düzenli bir şekilde uygulayarak fıtığın tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Sülük emdiği pis kan sayesinde pıhtılaşan kanı incelterek kan akışını hızlandırır. Sülüğün salgıladığı madde ağrı kesici ve kan basıncını dengeleyici bir özelliğe sahiptir.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır

Sülük tedavisinde hijyen oldukça önemlidir. Ellerin yıkanılması ve eldiven kullanılması mikrop kapılmaması açısından gereklidir. Pamuk yardımıyla uygulanacak bölge tuzlu su ile silinerek temizlendikten sonra sülükler vücuda yerleştirilir. Sülük pis kanın bulunduğu bölgeyi seçerek kanı emmeye başlar. Yaklaşık 20 dakika boyunca 150 gr kadar kan çeken sülükler doyduklarında cildi bırakır. Uygulanan bölge gazlı bezle temizlenerek silinir. Sülükler çoğu zaman yeteri kadar kan emdiklerinde cildi kendileri bırakarak düşerler. Deriyi uzun süre bırakmamaları halinde üzerine tuz ya da tuzlu su dökülerek deriden ayrılmaları sağlanabilir.

]]>
Yüzme Bel Fıtığına İyi Gelirmi https://www.belfitigi.org/yuzme-bel-fitigina-iyi-gelirmi.html Wed, 05 Dec 2018 12:25:48 +0000 Yüzme bel fıtığına iyi gelir mi; diye birçok bel fıtığı hastasının kafasında soru işareti bulunmaktadır. Yüzme ile bel fıtığı arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Yani doğru bir şekilde gerçekleştirilen yüzme Yüzme bel fıtığına iyi gelir mi; diye birçok bel fıtığı hastasının kafasında soru işareti bulunmaktadır. Yüzme ile bel fıtığı arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Yani doğru bir şekilde gerçekleştirilen yüzme egzersizin bel fıtığına iyi geldiğine dair bulgular bulunmaktadır. Çağımızın en sık karşılaşılan ve halen tıbbi olarak kesin bir tedavi yöntemi ortaya konulamayan bel fıtığı insan hayatını birçok yönden etkilemekte hem de hayat kalitesini son derece düşürmektedir. Bazen fizik tedavi bazen de cerrahi müdahale uygulandığında da tam olarak iyileşemeyen bel fıtığı hastaları yaşamlarının geri kalan kısımlarını da bu hastalık ile devam ettirmek zorunda kalmaktadırlar.

Yüzmenin bel fıtığına faydaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

Bel fıtığı birçok neden bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu nedenlerin başında bazen genetik faktörler bazen de duruş ve hareket yanlışlıkları gibi nedenler gelmektedir. Bir omurga hastalığı olan ve sayılan nedenlere bağlı olarak omurgada oluşan eğilme ve deformeler sonucu meydana gelen bel fıtığı için yüzme çok iyi bir aktivitedir. 

Su içerisinde yer çekiminin etkisi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden de insan vücudu suyun içerisinde dururken kemiklerin, omuriliğin ve kasların yükü daha da azalmaktadır. Bu nedenle de kaslar hem çok faal hem de gevşemiş durumda olurlar. Fakat düzenli ve uygun koşullarda gerçekleştirilen yüzme neticesinde hastalar bel fıtığından bir daha tekrarlamamak üzere kurtulmaktadırlar. Bel fıtığı hastalarının yüzme egzersizlerine ilk başta hafif ısınma hareketleriyle başlamaları ve gittikçe seviyesinin attırılmasında oldukça büyük fayda bulunmaktadır. Ayrıca yüzme esnasında ağır ve sert nitelikli hareketlerden de uzak durmak gerekmektedir. Düzenli bir yüzme temposunun sonucunda bel fıtığı hastaları 1-2 ay gibi kısa bir süre içerisinde kaslarındaki muhteşem rahatlamayı hissederler. Hatta eskiden yataktan beli tutulmuş olarak kalkan hastaların bu şikayetleri de zamanla ortadan kaybolmaya başlar. Bunun en temel sebebi kas ve kemik yapısının güçlenmesi ve bel fıtığı ağrılarının gittikçe azalmasıdır. Bel fıtığı hastalarının yüzmeden en fazla  faydayı sağlayabilmeleri için doğru yüzme tekniğini kullanmaları ve vücut esnekliği sağlanmaları gerekmektedir.  

Yüzme anında manevra niteliğindeki hareketlerden uzak durmak ve yüzerken baş ile alın çevresinin su içerisinde tutulmasına gayret edilmesi gerekir. Ayrıca kulaçların büyük atılması ve tüm vücudun aynı anda hareket etmesini önemlidir. Yüzme bel fıtığına iyi gelir mi cevabı bu hususlara dikkat edilmesinde gizlidir. Ancak unutmamak gerekir ki yüzmeye ara verildiğinde bel fıtığı tekrar meydana gelebilir.

]]>
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi https://www.belfitigi.org/ameliyatsiz-bel-fitigi-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 09:07:58 +0000 Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi: Vücudumuzu oluşturan iskeletimiz  omurgamız sayesinde bizi ayakta tutmaktadır. Özellikle bel bölgesinde meydana gelen bel fıtığı hastalığı o bölgede bulunan omurgamızın 5 adet omurundan b Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi: Vücudumuzu oluşturan iskeletimiz  omurgamız sayesinde bizi ayakta tutmaktadır. Özellikle bel bölgesinde meydana gelen bel fıtığı hastalığı o bölgede bulunan omurgamızın 5 adet omurundan birinde ortaya çıkabilir. Omurların yapısında iki omur arasında disk ismi verilen ve içi jelimsi madde dışı kıkırdaktan meydana gelen kısımlar vardır. Bu jelimsi maddenin kıkırdaktan ayrılarak dışarıya doğru taşmasına bel fıtığı denir. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi fıtıklaşan disk, omurilik kanalına doğru çıkar ve bu bölgede var olan sinirleri ciddi manada sıkıştırır. Çok nadiren bile olsa disk içinde bulunan bu madde omurilik kanalının içinde dolaşmaya bile başlayabilir. Bu da  bacaklarda,belde, ve ayaklarda şiddetli ağrılar, yürümekte zorluk hatta belin komple bir yöne doğru eğilmesi söz konusu olabilir. Bel fıtığı bu sebeplerden dolayı hayatı zorlaştıran ve kalitesini bozan bir hastalıktır.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi:

Epidural kortizon uygulaması:  Bel fıtığı tedavisinde ilaç tedavisine olumsuz yanıt veren hastalara uygulanan bir tedavidir. Tedavide yılda 3 defa olmak üzere  hastaya kortizon verilir. Fıtığın etrafında meydana gelen ödemi azaltmak ve ağrıya sebep olan maddeleri önlemek ana amaçtır. Kortizon vücutta çok ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır ama bu tedavide kortizonun yan etkisi görülmemektedir. 

Radyofrekans nükleoplasti: Bu tedavide ana gaye, fıtıklaşan diskin iç kısmı yani merkezinde bulunan hücrelerin radyofrekans yardımı ile sıkıştırılmasıdır. Bu şekilde iç kısmı boşalan disk, dışarıya taşan bölümü yavaş bir şekilde içeriye doğru almaktadır. Tedavide başarı oranı  çok yüksektir. Ortalama olarak 15-20 dakika da biter ve hasta hemen taburcu olur. 

Disk Nükleotomi: Bu işlemde, fıtık meydana gelen diskin içi kesilerek boşaltılır. Emilerek kesilen kısım dışarıya çıkartılır ve diskin dışına taşan kısımı otomatik olarak içeriye girer. İşlem ortalama olarak 15 dakika kadar sürer ve hasta hemen taburcu olur. Tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. 

Laser Mikrodisektomi: Çoğunlukla bu tedavi yöntemi küçük ve kronikleşmemiş  olan fıtıklarda kullanılır. Fıtıklaşan disklerin içine bir alet yardımıyla girilir ve bu bölgeye komple buharlaştırma uygulanır. Başarı oranı ortalama olarak %90 civarındadır. 

Ozon Diskektomi: Fıtıklaşan diskin içine ozon verilerek yapılan bir işlemidir. Tedavide ana amaç, fıtık sebebi ile oluşan ağrıların kesilmesidir.

Mikrodiskektomi: Bütün  dünyada kullanılan ve en etkili fıtık tedavisidir. Bu yöntemde hastaya yapılan yaklaşık 1cm.lik bir kesikten özel cihazlar ile girilerek mikroskop yardımı ile fıtıklaşan disk temizlenir. Fıtığın yineleme riski çok düşüktür. Hasta bir gün içinde taburcu olur. Uygulama sebebi ile hastada felç, yürüyememe, sinir hasarı meydana gelmemektedir.

Endoskopik Diskektomi:  Hasarlı diskin dışarıya çıkarılma işlemidir. Bu işlem fıtık olan her hastaya uygulanmamaktadır.
]]>
Bel Fıtığı Spor https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-spor.html Thu, 06 Dec 2018 19:04:10 +0000 Bel Fıtığı Spor: Bel fıtığı omuriliğin önceki halinin deforme olarak omurilik arasındaki kıkırdağın  sıkışması şeklinde tanımlanabilir. İki omurilik kemiğinin  birbirine yaklaşarak kıkırdağı baskılaması da di Bel Fıtığı Spor: Bel fıtığı omuriliğin önceki halinin deforme olarak omurilik arasındaki kıkırdağın  sıkışması şeklinde tanımlanabilir. İki omurilik kemiğinin  birbirine yaklaşarak kıkırdağı baskılaması da diyebiliriz.

Bel fıtığı günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemleri içinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun en büyük nedenleri başında hareketsizlik ve beslenme yer almaktadır. Hazır gıdaların tüketim alanın yaygınlaşması ve çalışma koşullarına bağlı olarak hareketsizlik, ağır kaldırma, yaşamsal faktörlerden doğan kazalar, yaşlanma, hamilelik, ani hareket etme, genetik özellikler de bel fıtığına nedenleri arasında sayılabilir. 

Bel fıtığıyla ilgili çoğumuzun duyumları olduğu bir gerçektir. Örneğin bel fıtığı olan sanki hep yatmalı ve dinlenmeli diye düşünülür. Halbuki durum bunun aksinedir. Yani devamlı yatmak, yerinden kalkmamak bel ağrısını arttırabileceği gibi tutulmalara sebep olabilir. İnsanı depresyona sokabilir.

Peki öyleyse ne yapmalıyız

Spor yapmanın insan sağlığı üzerinde bir çok olumlu etkileri olduğunu çoğumuz biliriz. Buna rağmen özellikle yoğun hayat şartlarında iş, ev, çocuk gibi meşguliyetler içinde kendimize zaman ayırabilmek ve spor yapmayı planlı bir şekilde sürdürebilmek oldukça zordur. Yaşla beraber aldığımız kilolar da cabası...Fakat eğer işin sonundan başına doğru bakarsak bizim hayat kalitemizi arttıracak olan sporsa neden spor yapmayalım Bel fıtığı hastaları belli zaman aralıklarında düzenli olarak spor yapar ve sağlıklı beslenirse  (kalsiyum alırsa) zamanla ağrılarının azaldığını yaşam kalitesinin eskiye göre daha iyi bir hal aldığını görebilir.

Bel Fıtığı Spor Yapmanıza Engelmi

Bel kaslarını güçlendirecek sporlar yapılabilir fakat bele baskı ve ağırlık verilmemelidir. Önemli olan bel fıtığı için risk olmayan sporu bulmaktır. Grup sporu bu nedenle tavsiye edilemez. Haftada bir-iki saat yüzme yapılabilir. Yüzmede, suyun sıcaklığı önemlidir. Yürüyüş yapılabilir. Ağırlıksız ters mekik, dikkatli şekilde yapılabilir. Barfiks çekmek beli esnetmeye yardımcı olacağı için yapılabilir.

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Öncelikle doktora bilgi vererek, danışmalıyız.
 • Bel fıtığı hastası spor yapmadan önce basit ısınma hareketleriyle vücudunu belli bir ısıya getirmelidir.
 • Bel fıtığı olan kişi spor esnasında ani hareketlerden kaçınmalıdır.
 • Özellikle soğuk bir ortamda spor yapılacaksa beli kavrayacak bir kuşak-kemer belimize iyi gelebilir.
 • Sporu belli aralıklar halinde  yapmalı. Saatlerce spor yaparak belini zorlamamalı. Bunun yanında çok az  spor yapmanın faydası da az olacaktır. Bu konuda dengeyi sağlamalıyız.
 • Spor yaparken  uzun molalar vermek terimizin soğumasına neden olacaktır. Bu durum da bel ağrımızı arttırabilir.
 • Son olarak sıcak bir duş ile sporu tamamlarsak bel ağrımızın rahatladığını görebiliriz.
]]>
Bel Fıtığı Yırtılması https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-yirtilmasi.html Thu, 06 Dec 2018 20:09:29 +0000 Bel fıtığı yırtılması, bel bölgesinde bulunan omurgalar arasında bulunan kıkırdak yapıların yırtılarak omurilik ve sinirlere karşı baskı yapmasıdır. Omurgada çok sayıda kemik vardır ve bu kemiklerin arasında onların es Bel fıtığı yırtılması, bel bölgesinde bulunan omurgalar arasında bulunan kıkırdak yapıların yırtılarak omurilik ve sinirlere karşı baskı yapmasıdır. Omurgada çok sayıda kemik vardır ve bu kemiklerin arasında onların esnek olmasını sağlayan diskler bulunmaktadır. Bu diskler yerinden oynadığı zaman beyinden gelen mesajları ileten sinirlere karşı baskı yaparak baskı oluşturduğu bölge üzerinde ağrılar oluşmasına neden olur. Bel fıtığı ihmal edilip tedavi edilmedikçe zamanla yırtılmalar oluşturmaya başlar. Bu duruma bel fıtığı yırtılması adı verilmektedir. Önce şiddetli bir şekilde bel ağrısı görülmeye başlar daha sonra da bacak bölgesinde ağrılara neden olur. Yatak istirahati ve ilaçlar yardımı ile tedavisi gerçekleştirilir. Bütün tedavilere rağmen ağrılarda azalma olmuyor ise cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrahi müdahale hastaya sosyal hayatını çok fazla etkilemeyecek, günden güne hızlı bir şekilde gelişen yöntemler ile hastanın hızla iyileşerek ayağa kalkacağı sonuçlar veren tedavi şeklidir. Eğer tedavisinde geç kalınır ise ağır felç ve ağrılar kalıcı etki yapabilirler. 

Bel fıtığı yırtılması durumunda omurga, disk adı verilen kıkırdak yapılar ile birbirine bağlanan bir şekilde bulunmaktadır. Bel fıtığı yırtılması yaşanıldığı sırada önce şiddetli bir şekilde bel ağrısı görülür. Daha sonra bu ağrılar bacaklarda yoğunlaşır ve bacaktan aşağıya doğru ayağa kadar inebilecek ağrılar şekline dönüşür. Bel fıtığı yırtılması yaşandığı hissedilen durumlarda hemen işinde uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Doktora gitmekte geç kalınır ise kalıcı ağrılar ve felç ortaya çıkabilmektedir. 

Bel fıtığı yırtılmasına neden olan bir diskin varlığında omurgada bulunan diskler arasında ve ya disk dışında bulunan yumuşak bir dokudan oluşan bir şişlik meydana gelir. Hasta ağrılar yaşamaya başlar. Sinirlere ve omurlara baskı yaparsa hasta kilitlenebilir. Öyle ki ağrılar yüzünden hasta nefes almaya bile korkar hale gelir. Kontrolü MR testinden geçilerek yapılır. Bazen bu ağrılar bel fıtığı yırtılmasına benzer durumda olsa bile bel fıtığı yırtılması olmadan disk içerisinde oluşan yırtılmalar ile birlikte ortaya çıkan ağrı atakları şeklinde olabilir. Ortaya çıkan bu tarz ağrılar diskin yapısının bozulması ile ortaya çıkan ağrılardır. 

Bel Fıtığı Yırtılması Tedavi Yöntemleri;
 • Hastanın ağrıları ilaç, antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır.
 • Aneljezikler, ödem gidericiler ile ilerlemeler durdurulabilir. 
 • Hastaya yatak istirahati verilir. Hastalığın kendi kendini tedavi etmesi beklenir.
 • En önemli tedavi yöntemi adale egzersiz programıdır. Bu tedavi yöntemi ile bel fıtığı yırtılması ağrıları azaltılarak hastalığın ileriki boyutlara ulaşması engellenir. 
 • Medikal tedaviye cevap vermeyen, ne yapılırsa yapılsın rahatsızlığın geçmediği bazen de daha çok ilerlediği durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.
]]>
Bel Fıtığı Bacak Ağrısı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-bacak-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 13:10:30 +0000 Bel fıtığı bacak ağrısı, bel fıtığı bel ağrısına sebep olduğu sanılmaktadır. Düşünenin aksine bel fıtığı ağrısı bel bölgesinde meydana gelmez. Daha çok bacakta meydana gelen bel fıtığı ağrısı, bacaklardan Bel fıtığı bacak ağrısı, bel fıtığı bel ağrısına sebep olduğu sanılmaktadır. Düşünenin aksine bel fıtığı ağrısı bel bölgesinde meydana gelmez. Daha çok bacakta meydana gelen bel fıtığı ağrısı, bacaklardan başlayarak ayaklara ve topuklara kadar devam eder. Bel fıtığı ağrısı bacaklarda damar çekilmesinden dolayı hissedilebilir derecededir. Bel fıtığı yaşayan hasta kişilerin hemen hemen hepsinde bacak ağrısı mevcuttur. Bel fıtığı bacaklarda ağrılara ve bacak kısımlarındaki kuvvet kaybına sebep olmaktadır. İlerleyen zamanlarda bel fıtığı kişilerde idrar kaçırma gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Özellikle bel ağrısı çeken kişilerin fazla kilolu olması veya ağır çalışma şartlarından dolayı bacak ağrıları daha fazla görülür. Bel fıtığı öncelikli olarak bacaklarda hissediliyor. Bacaklarda ani kasılmalar uyuşmalar ayak topuklarına kadar uzanan devamlı ağrılar şeklinde ortaya çıkmadır. Yapılan araştırmalar bel ağrısının eski tarihlerden beri var olduğunu ve günümüzde hala devam ettiği gözlenmiştir.

Bel fıtığı bacak ağrısı ciddiyeti

Bel fıtığında bel ağrıları geri planda kalmaktadır. Bel fıtığı rahatsızlığı olan kişide mutlaka bacak ağrı vardır. Hem bacak ağrısı hem de bacakta güç kaybı vardır. İlerleyen zamanlarda hastada idrar ve büyük abdest kaçırma problemleri meydana gelmektedir. Bu bulgular arasında en önemlisi bacak ağrısıdır. Hasta olan kişilerde aşırı kilo, ağır çalışma koşulları, bel hareketlerinde dikkatsizce davranma gibi faktörler, bel fıtığının oluşmasına neden olmaktadır. Hastanın genetik yatkınlığı, kolajen dokularında bozukluk gibi faktörler bunun oluşmasında da rol oynamaktadır. 

Bel fıtığı teşhisi nasıl yapılır

Bel fıtığı teşhisi için muayene edilmesi gerekir. Bel ve bacak ağrısı şikayetiyle doktor giden hastalar muayene sırasında sinir germe testleri yapılmaktadır. Bunların sonucunda pozitif çıkarsa, hastanın bel fıtığı olduğu düşünülmektedir. Kesin teşhis için MR çekilmesi gerekir. 

Bel fıtığı bacak ağrısı tedavisi

Bel fıtığının sebep olduğu bacak ağrısı şiddeti azaltmak için sürekli yürüyüş yapılması gerekir. Bel kısmına zarar vermeyecek şekilde egzersiz hareketleri yapılabilir. Bel fıtığını sebep olduğu bacak ağrısı için bitkisel çözümler de denenmesi faydalıdır. Bitkisel çözümler ve yapılan egzersiz hareketler yeter kaldığı zaman bir ortopedi doktoruna başvurmak gerekir. Bel fıtığı bacak ağrısı tedavisinde MR analizlerin ardından bel fıtığı görüldüğü takdirde, hastalar büyük oranda ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanır. Bu bel fıtığı hastalığında önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık olarak bel ve bacak ağrısıyla hastaneye giden her 100 hastadan biri 15 tanesinden bel fıtığı tespit edilmiştir. Bu hastalar yaklaşık olarak %15’i kadarıyla ameliyatla tedavi edilebilen bel fıtığı tespiti yapılır. Buna göre her 100 bel fıtığı hastasının 2-3 tanesi ameliyatla tedavi edilmektedir. 

]]>
Bel Fıtığı Akupunktur Tedavisi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-akupunktur-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 08:43:22 +0000 Bel fıtığı akupunktur tedavisi; bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı sebebiyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine Bel fıtığı akupunktur tedavisi; bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı sebebiyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırması ile meydana gelmektedir. Çocukluk çağında disk yastığının yaklaşık %80'i sudur, bu yapısı işlevi için önemlidir. Yaşlanma ile beraber diskin içeriğindeki su oranı azalır. Bu yapı değişikliğine sebep olmaktadır. Sonuç olarak zayıflayan anulus fibrosus tabakasında küçük travmalar, ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi, öksürük ile dahi yırtık oluşmaktadır. Tüm bu değişiklikler disk kaynaklı ağrıya yol açar. Ama bel fıtığının en önemli sebebi uzun süren stres ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmeden kaynaklıdır.

Günümüzde özellikle masa başı iş hayatında çalışanlarda çok sık rastlanan bel fıtığına yakalananlar bu sorundan ameliyat olmadan da kurtulabiliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzman olan kişiler hareketsizlikten meydana gelen, egzersiz eksikliği, kilo alımı ve bele yüklenen baskının artması ile oluşan bel fıtığının tedavi yöntemlerinden bel fıtığı akupunktur tedavisinin artık çok önemli bir yer tuttuğunu belirtmektedirler. Bel fıtığı şikayeti çekenlerle kış ayında çok sık karşılaştıklarını belirten uzmanlar, soğuk havalarda kasların tutulması ile gelen problemlerden ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığında uygulanan tedavi, klasik fizik tedavisidir ve tıp dünyasında vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir. Bunun yanında uygulanan akupunktur tedavisi de bel fıtığında çok güzel sonuçlar vermektedir. Bel fıtığı hastaları kesin ameliyatla bu rahatsızlığın çözüldüğünü düşünüyor olsa dahi daha iyi bir alternatifi olduğunu da bilmelidirler. Akupunktur uygulamaları bel fıtığı hastalarında iyi bir başarı elde etmektedir. Bel fıtığı akupunktur tedavisi seanslarla yapılmaktadır. Yapılan 10-15 seansta ameliyat önerilen bir bel fıtığı hastasını dahi iyileştirmek mümkündür. 

Bel fıtığı akupunktur tedavisi;

Akupunktur uzmanları, tedavinin nasıl uygulanacağını tarif ederek, bel fıtığı hastaları için yeni bir umut ışığı olduğunu söylemektedirler. Akupunktur tedavisi seanslar şeklinde, kürlerle yapmak daha sağlıklıdır. Bir kür 10-15 seans arasında oluşmaktadır. Hastaların şikayetlerine göre haftada 1-2 kez durumuna bağlı olarak hastalar tekrar görülebilir. İğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir akupunktur ve bilimsel bir tedavidir. Akupunktur ile hastalara yapılmaya çalışılan şey vücudun kendi içerisindeki doğal uyuşturucu hormonların, mutluluk verici hormonların salgılanmasını sağlamak ve lokal kan dolaşımının hızını artırmak, sorunlu bölgenin rejenerasyonunu sağlamaktır. Vücutta belli başlı noktalar vardır, bu noktalar çok önemli enerji akışının sağlandığı noktalardır. Akupunktur tedavi 2000 yıldır uygulanmaktadır. Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kesinlikle bilimsel bir tedavi metodu olup, yapılan çalışmalar oldukça umut verici yöndedir. Hastalar akupunktur tedavi yöntemiyle seans seans takip edilerek bu rahatsızlığın üstesinden rahatlıkla gelebilmektedirler.

]]>
Bel Fıtığı Hareketleri https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-hareketleri.html Sun, 09 Dec 2018 02:58:48 +0000 Bel fıtığı hareketleri, bel fıtığı hastalığının vücutta oluşturduğu sürekli ve şiddetli ağrıları geçirmek için yapılan bir çeşit egzersizdir. Bel fıtığı hastalığında baş bölgesinde, omuzlarda ve sırt kısmın Bel fıtığı hareketleri, bel fıtığı hastalığının vücutta oluşturduğu sürekli ve şiddetli ağrıları geçirmek için yapılan bir çeşit egzersizdir. Bel fıtığı hastalığında baş bölgesinde, omuzlarda ve sırt kısmında geçmeyen ağrılar başlar. Kalçadan aşağı doğru bacaklara inen uyuşma ve karıncalanma hissi bel fıtığının en önemli belirtilerinden biridir. Bel fıtığı günümüzde eskiye göre daha sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Bel fıtığı sadece ileri yaşlarda değil gençlerde de görülen bir durumdur. Bel fıtığı hareketleriyle bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa bile kişinin belini zorlamaması, eğilip kalkarken dizdeki eklemler kullanılmalı, kişi ağır yükler kaldırmamalıdır. Belirli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir. Bel fıtığı tanısı kişide hiçbir belirti yokken de ortaya çıkabilir. Bu yüzden hiçbir sorun hafife alınmamalı ve ertelenmemelidir.

Bel Fıtığı Hareketlerinin Önemi

Bel fıtığı hareketleri doktor kontrolünde ve fizik tedavi uzmanları tarafından yardım alınarak hastaya uygulanmalıdır. Bel fıtığı hareketleri hastanın yaşına, fiziki durumuna, geçirdiği hastalıklara ve bel fıtığında kaçıncı aşamada olduğuna göre uzaman kişiler tarafından belirlenmelidir. Bel zorlanmadan günlük ve düzenli hareketler halinde uygulandığında etkili sonuç almak son derece mümkündür. Bel fıtığı hareketleri günlük hayattaki doğru hareketlerle desteklendiğinde tedavi süreci hızlanmaktadır. Örneğin duruş bozukluklarının önüne geçmek ileri derece de yol katedilmesini sağlar. Kambur oturma veya omuzları sarkıtarak eğik yürümek bel fıtığına yol açana ama insanlar tarafından pek bilinmeyen bilinçsiz hareketlerden biridir. Sırtta ağır çanta taşımak da aynı şekilde boyun ve bel fıtığına neden olur.

Bel Fıtığı Hareketleri Nasıl Uygulanır

Bel fıtığı hareketleri kısa vadeli amaçlar ve orta vadeli amaçlar ve uzun vadeli amaçlar olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Kısa vadeli amaçlarda yapılan bel fıtığı hareketleri duruş düzeltme, TA daraltma, pelvik tilt ve yüzüstü kalkış hareketleridir. Kısa vadeli amaçlarda yapılan bel fıtığı hareketleri genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez setler halinde uygulanmaktadır. Orta vadeli amaçlarda yapılan bel fıtığı hareketleri ise tahta ilerleme, ölü böcek ilerleme hareketi, dörtlü çapraz ilerleme hareketi olarak kendi içinde ayrılır. Çömelme hareketleri, dirençli sırt üstü rotasyon, sağlık topu bükme olarak yapılmaktadır. Uzun vadeli amaçlarda bel fıtığı hareketlerinin uzun süreli olarak önüne geçmek hedeflenmektedir. Bu tip hareketler bel fıtığı hastalığının ileri aşamalarında yapılan etkili hareketlerden biridir. Bel fıtığı hareketleri bilinçli olarak yapılmalıdır. Bel fıtığı omurilikteki disklerin kayarak sinirleri ezmesi sonucunda oluşur. Bel fıtığı hareketlerinin yanlış yapılması bel fıtığını geçireceğine daha da kötüleştirebilir.

Bel Fıtığı Hareketlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bel fıtığı hareketleri açık ve temiz havada yapıldığında kişi hem zinde olur hem de rahat hareket eder. Bel fıtığı hareketleri sert bir zeminde sunta veya tahta bulunan yerlerde uygulandığında etkili sonuç almak mümkündür. Yumuşak zeminler spor yapmaya elverişli değildir. Bel fıtığı ameliyatı olan kişiler ameliyattan üç hafta sonra egzersiz yapmaya başlayabilir.
]]>
Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-bitkisel-tedavi.html Sun, 09 Dec 2018 03:18:59 +0000 Bel Fıtığı Bitkisel Tedavisi, Sırtımızda hemen, hemen boyun kısmında başlayıp kalçadan daha aşağıya uzanan ve omurilik kanalını meydana getiren tam 31 adet omur bulunmaktadır. Bu omurlardan beş tanesi fıtıklaşır ise bel Bel Fıtığı Bitkisel Tedavisi, Sırtımızda hemen, hemen boyun kısmında başlayıp kalçadan daha aşağıya uzanan ve omurilik kanalını meydana getiren tam 31 adet omur bulunmaktadır. Bu omurlardan beş tanesi fıtıklaşır ise bel bölgesinde problemler yaşanmaya başlar. Bu omur kemiklerinin içinde hareketi kolaylaştırmakta olan omurganın dayanıklı olmasını sağlayan ve darbelere karşı koruyucu görev yapan disk biçiminde özel bir bağ dokusu bulunmaktadır. Bu disk dış ve iç tabaka olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Dışta bulunan tabakanın yapısı bozulduğunda iç kısımda bulunan yumuşak tabaka dış tarafa doğru taşmaktadır. Taşan  bu kısım fıtıklaşan kısım omurilik kanalında sinirlere baskı yapar ve bu sinirleri sıkıştırmaktadır. Bazende bu fıtıklaşan yerden kimyasal madde salgılanır ve ağrı hissedilmeye başlanır. Bu biçimde meydana gelen hastalığa ise bel fıtığı denir. 

Bel Fıtığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Binbirdelik, biberiye, kurbağa otu; Bu bitkiler bel fıtığından kaynaklanan sinir ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili olur.

Aksöğüt; Bu bitkinin gövdesi bel fıtığı sebebi ile oluşan ağrıyı dindirmede oldukça etkili olur. İçindeki salisin maddesi sahip olduğu yatıştırıcı ve büzücü etkisi sayesinde ağrıların yol açtığı huzursuzluğu yok eder.

Amberbaris; Bu bitkinin kök, gövde ve meyve kısımları uzmanlar tarafından bel fıtığından kaynaklanan ağrıların hafifletilmesinde kullanılır.

Çarkıfelek; Bu bitkide bel fıtığı yüzünden kaynaklanan batma ile spazm hissinin azaltılmasında oldukça etkili olmaktadır.

Öküz gözü, keçi sakalı, zerdeçal, Hint yer elması, kava gibi bitkilerde ağrı kesici etkisine sahip olduğundan dolayı bel fıtığı ağrılarının hafifletilmesi için kullanılır. Bu sırada bu bitkiler vücudun beslenme ile desteklenmesi iyileşme sürecinde oldukça önemli faydalar sağlar.

]]>
Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigi.org/kapali-bel-fitigi-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 21:54:37 +0000 Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı: Bel fıtığı çok sık olarak rastlanılan bir problem olduğu için ameliyatlara yönelik yeni metotlar geliştirilmektedir. Bel fıtığı ameliyatları günümüzde farklı yöntemler kullanılarak yapı Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı: Bel fıtığı çok sık olarak rastlanılan bir problem olduğu için ameliyatlara yönelik yeni metotlar geliştirilmektedir. Bel fıtığı ameliyatları günümüzde farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Kapalı bel fıtığı ameliyatı bel fıtığı için geliştirilen ameliyatlardan sadece biridir. Oldukça modern ve güvenilir bir metot olan kapalı bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı hastalığını başarılı bir şekilde tedavi etmekte ve hastalara büyük avantaj yaratmaktadır. Kapalı bel fıtığı ameliyatı her yaş grubundan hastaya yapılabilmektedir. Fakat diğer ameliyatlarda olduğu gibi kapalı bel fıtığı ameliyatının da bir takım tehlikeli yanları vardır. Bel fıtığı ameliyatının başarılı ve güvenli bir şekilde olması ameliyatı gerçekleştiren doktorun başarısı ile orantılıdır. Bu sebeple tercih edilecek hekimin çok dikkatli seçilmesi gerekir. Çünkü yapılan bel fıtığı ameliyatlarında eskiye nazaran daha az oranlarda olsa da felç olma riski her zaman bulunur. Kapalı bel fıtığı ameliyatı ameliyat sonrası için de oldukça avantajlıdır. Hasta ameliyattan sonra birkaç saat içinde ayağa kaldırılır. Kapalı bel fıtığı ameliyatında başarı oranı ortalama %93 dolaylarındadır. %7'lik bir oranda fıtığın tekrarlama riski vardır. Fakat tekrarlayan fıtıklarda yine kapalı ameliyat yolu ile hastaların tedavisi mümkündür.

Kapalı bel fıtığı ameliyatı nasıl uygulanır: Kapalı bel fıtığı ameliyatı iki farklı metot ile yapılır. Birinci yöntemde kesi belin yan tarafından açılır. İkinci yöntemde ise kesi belin arka tarafından açılır. Her iki yöntemde de ameliyat tekniği aynı giriş yerleri değişik olur. Yapılan ameliyatta uygun yerden 5 mm'lik kesi açılır. Bu kesikten endoskop fıtığın bulunduğu alana yöneltilir. Doktor monitör yardımı ile fıtıklaşan bölgeyi, fıtığın baskı uyguladığı siniri ve ameliyat yerini detaylı bir şekilde inceleme şansı bulur. Endoskop ucunda yer alan minik kamera yardımı ile doktorun gözü tıpkı fıtıklı bölge içinde olur. Kullanılan mikroskop sayesinde doktor ameliyat gerçekleşen alanı çok daha büyütülmüş olarak izler ve bu sayede sinirlere zarar verme riski azalmış olur. Kapalı ameliyatta 5 mm'lik kesi hasta için estetik manada büyük avantaj sağlar. Açılan bu minik kesikten direkt olarak endoskop fıtık alanına gider ve bu sayede kas sıyrılmasına ve kemik dokunun çıkarılmasına lüzum kalmaz. Ameliyat esnasında genel anestezi için uygun olmayan hastalara lokal anestezi yapılarak ameliyat güvenle gerçekleştirilebilir.  Kapalı ameliyat daha önce açık ameliyat ile bel fıtığı ameliyatı olan ve hastalığı tekrar nükseden hastalarda da kullanılabilir.

 Kapalı bel fıtığı ameliyatı avantajları nelerdir 
 • Kapalı bel fıtığı ameliyatı sırasında hastanın dokularında her hangi bir sıkıntı oluşmaz. 
 • Estetik anlamda kaygı neredeyse hiç yoktur. 
 • Kanamaya yol açacak bir ameliyat türü olmadığından kana ihtiyaç duyulmaz. 
 • Günlük yaşama dönüş süresi çok daha kısadır. 
 • Yalnızca endoskobun sokulacağı alan uyuşturularak ameliyat güvenle gerçekleştirilir.
 • Hastalar ameliyat oldukları gün evlerine dönebilirler. 
 • Kemik ve yumuşak dokulara ameliyat anında bir uygulama olmadığı için sonrasında yapışıklık gelişmez.
]]>
Bel Fıtığı Korsesi https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-korsesi.html Mon, 10 Dec 2018 05:09:25 +0000 Bel fıtığı korsesi: Bel vücudun en hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bölümü olduğu için çok dikkat edilmelidir. Ve bel fıtığı eğer tedavi edilmediği zaman insanın vücudunda kalıcı olarak kalabilir. O yüzden hastalığ Bel fıtığı korsesi: Bel vücudun en hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bölümü olduğu için çok dikkat edilmelidir. Ve bel fıtığı eğer tedavi edilmediği zaman insanın vücudunda kalıcı olarak kalabilir. O yüzden hastalığın tanısı konulduğun günden itibaren bakımına oldukça özen gösterilmelidir. 
Bel fıtığı ameliyat ile tedavi edilebilir. Ama ağrının geçmesi için kesin bir çözüm yolu değildir. O yüzden bel ağrının geçmesi için tek çözüm yolu bakımına dikkat edilmesidir. Beli ağrıyan kişi hiç bir şekilde belini zorlamamalıdır. Belini ani hareket etmeden kaçırmalı veya ağır yük taşımamalıdır. 
Bel fıtığı ameliyat sonrası bakımı önemli olduğu için doktorlar bel fıtığı korsesini tavsiye eder. Çünkü ameliyat olan bölge sıcak ve sıkı tutulmalıdır. Korse sert ve kalıp şeklinde olduğu için hastanın hareketleri biraz daha sınırlı olur ve böylelikle ağrı azalmaya başlar. Fakat bel fıtığı korsesi de ağrının geçmesi için kesin bir çözüm değildir.

Bel fıtığı korsesinin birkaç farklı şekli bulunmaktadır. Uzun, orta veya kısa şekilde bulunur. Ve hastanın kilosuna göre bedenleri bulunmakta ve hastanın kilosuna dikkat ederek alınmalıdır. Hastanın kilosu çok olup da küçük beden alındığı zaman hastanın ameliyat yeri zorlanır ve hastayı rahatsız eder. Korse yarım çamaşır şeklinde, sadece beli kapatacak şekilde veya göğüs hizasına kadar uzanan şekilde bulunabilir. Kimi korseler fıtığın derecesine göre çelik bariyerli veya çelik beliyersiz şekilde bulunur. Bel fıtığı korsesi zaten hastanın kafasına göre alabileceği korse değildir. Ameliyat eden doktor tarafından uygun korse tavsiye edilir.

Bel fıtığı korsesi ameliyatta uzun zaman sonra da kullanılır. Ameliyatta sonra ağrı oluşmaya başladığı zaman kullanıldığında ağrı azalmaya başlar. 
Bel fıtığı korsesi aynı zaman da ince belli gözükmek isteyen bayanlar içinde tavsiye edilir. Veya kilosu gözükmesini istemeyen bayanlarda tercih ederler.
]]>
Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigi.org/mikrocerrahi-bel-fitigi-ameliyati.html Mon, 10 Dec 2018 12:06:23 +0000 Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı: Genellikle bel kaslarının ve omurganın arasında bulunan kıkırdak bağlarının aşırı zorlanması neticesinde oluşan kas-iskelet sistemine bağlı veya omurilikten çıkan sinir köklerinin sı Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı: Genellikle bel kaslarının ve omurganın arasında bulunan kıkırdak bağlarının aşırı zorlanması neticesinde oluşan kas-iskelet sistemine bağlı veya omurilikten çıkan sinir köklerinin sıkışmasına bağlı omuriliğe ve bacaklara baskı yapması sonucu oluşan hastalığa bel fıtığı denir. Bel fıtığı hangi tarafta oluşmuş ise, o kısmın bacağında kalçadan topuğa inen bir ağrı meydana gelir.

Çıplak gözle bakıldığında zor görülebilen yapıların özel ameliyat mikroskobunun altında büyütülerek ve çok ince aletler kullanarak ameliyat edilmesine mikro cerrahi adı verilir. Bu uygulama sayesinde zor görülebilen iğne ve iplik kullanılarak çapı 1 mm'den daha küçük olan sinir ve damarlar daha rahat ameliyat edilebilir. Bel fıtığı ameliyatlarında mikro cerrahi uygulaması en çok başvurulan yöntemdir. 

Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı nasıl uygulanır

Hasta ameliyat sabahı aç karnına hastaneye gelir. Anestezi doktoru tarafından görülür ve gerekli tetkikler yapılır. Aynı gün hasta ameliyata alınır. Hasta ve doktor uygulanacak anestezi şekline birlikte karar verir. Belden aşağısının uyuşturulması ve genel anestezi uygulanabilir. Her iki durumda da hasta ameliyat masasına yüzükoyun yatırılır. Hastada mikrodiskektominin uygulanacağı mesafe skopi kontrolü yaparak işaretlenir ve son olarak tetkikler gözden geçirilir. 1,5-2 cm'lik bir kesi yapılmakta ve mikrodiskektomi ekartörü yerleştirilir. Mikroskop altında sinirler, omurilik ve fıtık dokusu ortaya konularak, fıtık dokusu çıkarılır. Ameliyat sonrasında cilde dikiş atılmamaktadır. Ameliyat gelişmiş mikroskoplar tarafından yapılmaktadır. Ameliyat bölgesinde bulunan sinirlerin 25-40 kat arasında büyütülerek daha rahat görülmesini sağlamaktadır. Böylece sinirlerin zarar görmesini engellemektedir. Hasta ameliyattan 4-6 saat sonra ayağa kaldırılır. Akşam üzeri ya da ertesi gün hasta evine gönderilir. Hastaya 3 gün istirahat önerilir. Hasta 2 gün sonra banyo yapabilir. Hasta 20. günde kontrole çağrılmaktadır.

Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı avantajları:
 • Ameliyat olan yerin ağrısının çok az olması
 • Hastanede kısa süreli kalmak
 • Enfeksiyon ve kan kaybı riskinin hemen hemen olmaması
 • Tekrarlama riskinin hemen hemen olmaması
 • Günlük yaşantıya çok çabuk geçilmesi
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 02:00:54 +0000 Bel fıtığı ameliyatı, toplumda görülme sıklığı giderek artan bel fıtığı tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu rahatsızlığın giderek artmasındaki en önemli etken elbette stresli bir yaşamdır. Bel fıtığı bel bölg Bel fıtığı ameliyatı, toplumda görülme sıklığı giderek artan bel fıtığı tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu rahatsızlığın giderek artmasındaki en önemli etken elbette stresli bir yaşamdır. Bel fıtığı bel bölgesindeki omurların fıtıklaşması nedeniyle oluşur. Omurlar arasındaki diskin dışa doğru fırlaması ve sinirlere bası yapması sonucu gelişir. Kendini bel ağrısı ve bacak ağrısı, bacaklarda güçsüzlük ve yürüme zorluğu gibi belirtilerle gösterir. Rahatsızlık ilerledikçe hastalarda yürüyememe, idrar, dışkı tutamama, cinsel güç kaybı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Hastalık ne kadar tedavi edilirse, iyileşme oranı yükselir. Başlangıçta daha çok ilaçlarla, yatak istirahati yapma, fizik tedavi egzersizleri gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan bel fıtığı, hastalardaki belirtilerin artması sonucunda ameliyatla tedavi kararı alınır. Bel fıtığı ameliyatı ağrıya ve bacakta güçsüzlüğe yol açan fıtıklaşmış diskin sinire bası yapmasını engellemeyi hedefler. Bel fıtığı ameliyatı farklı yöntemlerle yapılabilir. Doktorun önerisi ve hastanın uygunluğu değerlendirilerek, ameliyatta en uygun yöntem tercih edilir.

Bel fıtığı ameliyat seçenekleri

Açık diskektomi: Bu bel fıtığı ameliyatı genel anestezi uygulanarak, hastanın yüz üstü ya da diz dirsek pozisyonu almasıyla yapılır. Ciltte 2-4 cm kadar kesi açılarak, alandaki kas dokusu sıyrılır ve buraya ekartör yerleştirilir. Daha sonra omurganın arkasında bulunan kemik dokudan küçük bir yer açılarak, altındaki bağ dokusuna ulaşılır. Bağ dokusu bazı hastalarda alınırken, bazılarında ufak bir giriş açılır ve omurilik kesesiyle, buradan çıkan sinir köküne ulaşılır. Bu işlemler tamamlandığında hastanın şikayetlerine neden olan sinir köküne bası yapan fıtık parçası yerinen çıkarılır. Fıtığın meydana geldiği disk mesafesine girilir ve diskektomi yapılır. Hastanın kanama kontrolü yapılarak, bel fıtığı ameliyatı tamamlanır.

Mikrodiskektomide (Mikroskop altında bel fıtığı ameliyatı): Bu yöntemle yapılan ameliyatta açılan kesi yeri daha küçük olur. Ekarte edilen kas dokusu daha azdır. Bu etkenlerle hastaların bel fıtığı ameliyatı sonrasında daha ağrısız, konforlu ve rahat bir süreç geçirmesi sağlanır. Kas dokusunun daha az ekarte edilmesi sayesinde, hastalarda kas spazmı daha az olur. Bu oluşacak ağrıyı da azaltır. Bel fıtığı ameliyatı mikroskop altında yapıldığı için, dokular daha büyük şekilde, üç boyutlu olarak ayrıntılı görülür ve komplikasyonlar mümkün olduğunca azaltılır. Bu yöntemlerle bel fıtığı ameliyatı olan hastalar, ameliyatın bitişinden sonra yaklaşık 6 saat içinde ayağa kalkabilir. Bu nedenle tuvalet ihtiyacı gibi sorunlarını rahatlıkla giderebilir, rahat bir nekahat dönemi geçirebilir. Bazı merkezler hastaların ağrısız bir süreç geçirmeleri için, PCA denen dijital hasta kontrollü olan ağıyı önleme cihazı kullanır. Hastalar ağrı hissettiklerinde kendileri düğmeye basar ve cihazın ayarladığı belirli bir dozda ağrı kesici alırlar. Bu hastaların ilk gece rahat etmesine yardımcı olur. Hastanın taburcu olması da 1-2 gün içinde gerçekleşir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı (Endoskopik bel fıtığı ameliyatı): Bu yöntemde hastanın bel bölgesinin arkasından ya da yan kısmından girilerek ameliyat uygulanır. Eğer yan kısımdan endoskopik ameliyat yapılacaksa, diğer bel fıtığı ameliyatı türlerine göre daha küçük bir kesi yapılır. Endoskopik yöntemlerin tıpta her alanda kullanılmaya başlanması ve başarı oranının giderek artması yüzünden uzmanlar bel fıtığı tedavisinde bu yöntemi sıkça tercih ederler. Belden yan kısımdan açılan 1 cm kadarlık kesiden girilerek, fıtıklaşmış diskin olduğu alana 4 mm kadarlık endoskopla ekrandan izlenerek ameliyat yapılır. Operasyon sırsında lokal ve epidural anestezi kullanılır. Bu yöntemle bel fıtığı olan hastaların günübirlik yatış yapması yeterli olur. Operasyon tamamlandıktan yaklaşık 6 saat sonra taburcu işlemleri yapılır. Kapalı bel fıtığı ameliyatı hastalara maksimum konfor sağlayan, komplikasyon oranı oldukça düşük olan b]]> Bel Fıtığı https://www.belfitigi.org/bel-fitigi.html Tue, 11 Dec 2018 14:49:02 +0000 Bel fıtığı, bacak ağrılarının eşlik ettiği bel ağrısının öne önemli nedenleri arasında yer alır. Disk Hernisi olarak tanımlanan bel fıtığı toplumda sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadın erkek gözetmeden 35-50 Bel fıtığı, bacak ağrılarının eşlik ettiği bel ağrısının öne önemli nedenleri arasında yer alır. Disk Hernisi olarak tanımlanan bel fıtığı toplumda sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadın erkek gözetmeden 35-50 yaş arası kişilerde daha fazla görülür. Uzun boylu kişiler omurga yapısı özellikleri nedeniyle bel fıtığından daha fazla etkilenir. Uzun süre oturan masa başında çalışanlar, ağır işlerde çalışanlar, şöförler, ev kadınları, ayakta çalışan kişiler, açık havada çalışanlar, stresli işleri olanlar bel fıtığından daha fazla etkilenirler.

Bel fıtığı nasıl oluşur

Omurgaların arasındaki elastiki kıkırdak dokudan oluşan disklerin omurgaların basısıyla öne doğru kayması, omurilik kılıfından, bacağın çeşitli alanlarına giden sinirleri sıkıştırması bel fıtığının oluşmasına neden olur. Bazı hallerde ağır bir şey kaldırmakla, bazen ani bir hareketle, bel bölgesinin üşütülmesi sonucunda bel fıtığı ortaya çıkabilir. Tüm bu etkenlere rağmen bel fıtığı daha çok stresli bir yaşam, gerginlik nedeniyle kaslardaki aşırı gerilme sonucunda oluşur.

Bel fıtığı belirtileri

Bel fıtığı ilk etkisini bacaklarda ya da tek bacakta gösterir. Bacağa vuran ağrı, ayaklarda uyuşma, hareket kısıtlılığı, yürümede zorluk çekme, oturma zorluğu gibi belirtiler bel fıtığı etkisiyle oluşabilir. Bel fıtığının ilerleyen aşamasında ise, iktidarsızlık sorunu, erken yorulma, dengesizlik, idrar tutamama, yürüyememe gibi daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilir. Bel fıtığı hastaları olumsuz şekilde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.

Bel fıtığı tanısı nasıl konur

Bu rahatsızlığın tanısı hastanın öyküsü dinlenerek, yakınmaları değerlendirilerek yapılan fiziki muayene sonrasında, görüntüleme tetkikleri sayesinde konur. Bilgisayarlı tomografi, MR çekilerek hem bel fıtığı kesin tanısı, hem de rahatsızlığın derecesi belirlenir.

Bel fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir

Bel fıtığı tedavisi hastalığın hangi aşamada olduğuna göre planlanır. Fıtıklaşma denilen yani elastiki bir yapı olan disklerin bacağa giden sinirlere yaptığı bası derecesine göre bel fıtığı tedavisine başlanır. Rahatsızlığın başlangıç aşamasında ve ilerleyen aşamasında uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde hasta yaşamına daha rahat devam edebilir.

Başlangıç aşamasında bel fıtığı tedavisi: Hastada sadece bel ağrısı ve bacak ağrısı bulunuyorsa, bacakları etkileyen uyuşukluk, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı henüz başlangıç aşamasındadır. Bu durumda tedavide kas gevşetici ilaç kullanımı, yatak istirahati yapılması, beli zorlayacak ağır hareketlerden kaçınılması gibi yöntemler uygulanır. Hastalar tedavi sırasında önerileri uygularsa, bel fıtığı etkisinden daha rahat kurtulabilir. Bu öneriler arasında;

Hastanın 1-2 kiloyu geçen ağırlıkları kaldırmaması gerekir. Hareketleri sırasında belini bükmemeli, yana, öne eğilmemelidir. Yerden bir şey alması gerektiğinde, dizlerini kırıp çömelmesi gerekir. Oturma sırasında belin arkasındaki boşluğa bir yastık koyulmalı ve bu pozisyonda en fazla 20 dakika kalınmalıdır.

Hastaların işleri nedeniyle uzun süre oturması gerektiğinde, mutlaka 20 dakikada bir yürümeleri tavsiye edilir. Uzun süre araç kullanacak olanlarda 20 dakikada bir durarak, araçlarının çevresinde bir süre dolaşmalıdır. Yukarıdaki bir yere uzanmak ta oldukça sakıncalıdır. Uzanmayı gerektiren bir eylemde mutlaka merdiven, tabure gibi bir yüksekliğe çıkılmalıdır. Bel bölgesi her zaman sıcak tutulmalı, akımdan uzak kalınmalıdır. Özellikle pencere önünde, havalandırma önünde kalınmamalıdır.

Bel fıtığının en önemli sebepleri arasında gösterilen stresten kaçınmak ta gerekir. Çünkü stres aynı zamanda ağrının artmasına ve bel fıtığı rahatsızlığın ilerlemesinde etkili olur. Hastaların fırsat buldukça yatak istirahati yapması gerekir. Yatılan zeminin çok sert olmamas]]>