Bel Fıtığı, Bel Fıtığı Nedir? Bel fıtığı nasıl oluşur? Bel fıtığı belirtileri

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, bacak ağrılarının eşlik ettiği bel ağrısının öne önemli nedenleri arasında yer alır. Disk Hernisi olarak tanımlanan bel fıtığı toplumda sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadın erkek gözetmeden 35-50 yaş arası kişilerde daha fazla görülür. Uzun boylu kişiler omurga yapısı özellikleri nedeniyle bel fıtığından daha fazla etkilenir.Uzun süre oturan masa başında çalışanlar, ağır işlerde çalışanlar, şöförler, ev kadınları, ayakta çalışan kişiler, açık havada çalışanlar, stresli işleri olanlar bel fıtığından daha fazla etkilenirler.


Bel fıtığı nasıl oluşur?


Omurgaların arasındaki elastiki kıkırdak dokudan oluşan disklerin omurgaların basısıyla öne doğru kayması, omurilik kılıfından, bacağın çeşitli alanlarına giden sinirleri sıkıştırması bel fıtığının oluşmasına neden olur. Bazı hallerde ağır bir şey kaldırmakla, bazen ani bir hareketle, bel bölgesinin üşütülmesi sonucunda bel fıtığı ortaya çıkabilir. Tüm bu etkenlere rağmen bel fıtığı daha çok stresli bir yaşam, gerginlik nedeniyle kaslardaki aşırı gerilme sonucunda oluşur.


Bel fıtığı belirtileri


Bel fıtığı ilk etkisini bacaklarda ya da tek bacakta gösterir. Bacağa vuran ağrı, ayaklarda uyuşma, hareket kısıtlılığı, yürümede zorluk çekme, oturma zorluğu gibi belirtiler bel fıtığı etkisiyle oluşabilir. Bel fıtığının ilerleyen aşamasında ise, iktidarsızlık sorunu, erken yorulma, dengesizlik, idrar tutamama, yürüyememe gibi daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.Bel fıtığı hastaları olumsuz şekilde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.


Bel fıtığı tanısı nasıl konur?


Bu rahatsızlığın tanısı hastanın öyküsü dinlenerek, yakınmaları değerlendirilerek yapılan fiziki muayene sonrasında, görüntüleme tetkikleri sayesinde konur. Bilgisayarlı tomografi, MR çekilerek hem bel fıtığı kesin tanısı, hem de rahatsızlığın derecesi belirlenir.


Bel fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir?


Bel fıtığı tedavisi hastalığın hangi aşamada olduğuna göre planlanır. Fıtıklaşma denilen yani elastiki bir yapı olan disklerin bacağa giden sinirlere yaptığı bası derecesine göre bel fıtığı tedavisine başlanır. Rahatsızlığın başlangıç aşamasında ve ilerleyen aşamasında uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde hasta yaşamına daha rahat devam edebilir.


Başlangıç aşamasında bel fıtığı tedavisi: Hastada sadece bel ağrısı ve bacak ağrısı bulunuyorsa, bacakları etkileyen uyuşukluk, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı henüz başlangıç aşamasındadır. Bu durumda tedavide kas gevşetici ilaç kullanımı, yatak istirahati yapılması, beli zorlayacak ağır hareketlerden kaçınılması gibi yöntemler uygulanır. Hastalar tedavi sırasında önerileri uygularsa, bel fıtığı etkisinden daha rahat kurtulabilir. Bu öneriler arasında;
Hastanın 1-2 kiloyu geçen ağırlıkları kaldırmaması gerekir. Hareketleri sırasında belini bükmemeli, yana, öne eğilmemelidir. Yerden bir şey alması gerektiğinde, dizlerini kırıp çömelmesi gerekir. Oturma sırasında belin arkasındaki boşluğa bir yastık koyulmalı ve bu pozisyonda en fazla 20 dakika kalınmalıdır.
Hastaların işleri nedeniyle uzun süre oturması gerektiğinde, mutlaka 20 dakikada bir yürümeleri tavsiye edilir. Uzun süre araç kullanacak olanlarda 20 dakikada bir durarak, araçlarının çevresinde bir süre dolaşmalıdır. Yukarıdaki bir yere uzanmak ta oldukça sakıncalıdır. Uzanmayı gerektiren bir eylemde mutlaka merdiven, tabure gibi bir yüksekliğe çıkılmalıdır. Bel bölgesi her zaman sıcak tutulmalı, akımdan uzak kalınmalıdır. Özellikle pencere önünde, havalandırma önünde kalınmamalıdır.
Bel fıtığının en önemli sebepleri arasında gösterilen stresten kaçınmak ta gerekir. Çünkü stres aynı zamanda ağrının artmasına ve bel fıtığı rahatsızlığın ilerlemesinde etkili olur. Hastaların fırsat buldukça yatak istirahati yapması gerekir. Yatılan zeminin çok sert olmaması gerekir. Halk arasında bel fıtığı hastalarının sert zeminde yatması gerekir gibi hatalı bir düşünce vardır. Bu hastalara zarar verebilir. En doğrusu yaylı kaliteli bir yatakta, rahat edilen pozisyonda yatmaktır.


İlerleyen aşamada bel fıtığı tedavisi: Hastalarda ilerlemiş bel fıtığı varsa, ilk aşamada tedavi yetersiz gelirse manuel ve kayroprakti tedavisiyle antalgictrak yapılması faydalı olabilir. Tedavi yaklaşık 1-3 hafta devam edebilir. Hastanın ağrıları şiddetli olursa, Lomber Epidural enjeksiyon ile Transforolminal enjeksiyon uygulaması yapılarak rahatlatılabilir.


Bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlar: Hastalarda uygulanan fizik tedaviye rağmen ağrı devam ediyorsa, bacaklardaki güç kaybı artıyorsa, bacakta incelme oluyorsa, hastanın çekilen MR tetkikinde diskten parça kopması tespiti yapılırsa, bel fıtığı tedavisinde ameliyat gerekir. Cerrahi operasyonla omurilikteki mekanik bası giderilir. Hastaya cerrahi girişim yapılamazsa ya da cerrahide geç kalınırsa, sinire bası sürer. Hastada idrar tutamama, cinsel gücün kaybı, ayakların felç olması gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.
Bel fıtığı tedavisinde mikrocerrahi yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla, ameliyatlardaki başarı oranı oldukça yükselmiştir. Gelişmiş mikroskoplar altında yapılan ameliyatlarda sinirler 25-40 kat kadar büyütülmekte ve sinire verilen hasar en aza indirilmektedir. Bunların dışında lazerle yapılan ameliyatlar, ozon tedavisi gibi ameliyatsız bel fıtığı tedavi yöntemleri gibi alternatif yollara da başvurulabilir. Bel fıtığı ne kadar erken tedavi edilirse, iyileşme daha iyi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here