Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer; Bel fıtığı hastalığı, omurgalar arsında kıkırdakların aşırı zorlanması neticesinde yerinden kayarak omurilik kanalı içerisine doğru girmesi ile meydana gelir. Bu durumun sonucunda bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bel fıtığı hangi omurgalar arasında meydana gelmiş ise o isimle anılarak isimlendirilir. Örneğin 2 veya 3. omurlar arasında bir kayma meydana gelmiş ise bu L2-3 herni diskal adı alır. Eğer ki ağrı sağ bacağa ağrı yapıyor ise sağ L2-3 sol bacağa ağrı yapıyor ise sol L2-3 şeklinde isimlendirilir. Bel fıtığı ayak uyuşması genellikle iki şekilde oluşan hastalardan ilerlemiş safhadakiler de görülen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı ayak uyuşması belirtilerin en bilinenlerinin başında gelir. Zaman içerisinde kendisinde bel fıtığı tanısı henüz kesinleşmemiş kişilerde öncelikli olarak belde yaşanan kaymadan ötürü sinirlere giden baskıdan dolayı ayaklarda uyuşma meydana gelir. Bu uyuşma kendiliğinden geçecek veya ameliyat gibi cerrahi işlemler ile giderilebilecek bir rahatsızlık değildir. O nedenle bu tür bel fıtığı ayak uyuşmalarının iyileşebilmesi için gereken tıbbi işlemlerin hastaya uygulanması vede takip edilmesi gerekir.

 Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer;

Öncelikli olarak hastada belde yaşanan hastalığın kalıcı olarak iyileştirilebilmesi için hastada öncelikli olarak bel fıtığına sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve temelden çözüm üretilmesi gerekir. Bu tür oluşumlarda etkilenen ilk bölge belin omurga sistemidir. Omurga sisteminde bulunan bağların kemiğe yapışma yerleri de sağlamlaştırma yapılarak meydana gelen bel fıtığının giderilmesi ile ayakta oluşan uyuşma gibi problemler giderilmeye çalışır.

Ayak bölgelerinde meydana gelen uyuşmalar genellikle iki tarafta birden meydana gelmeyebilir. Sadece sağ veya sadece sola vurma gibi durumlar görülebilir. Ayaklarda meydana gelen uyuşmalar genellikle bel fıtığının habercisi gibi gözlemlense de buna ek olarak kişilerde ayakta yanma, iğne gibi batma, ani giren şiddetli ağrılar veya karıncalanma belirtileri de gözlemlenebilir. Omurgadaki diskler içerisinde oluşan problemler sonucunda sinirlere giden baskıdan dolayı ayak bölgesinde uyuşma meydana gelir. 


Bel fıtığından kaynaklı ayak uyuşmalarının tedavi şekilleri,


Öncelikli olarak bel fıtığı hastalarının bu hastalığın tanısını kesinlikle belirlemesi gerekir daha sonraki aşamalarda ise kişinin gerekli fizik tedavi işlemlerini görmesi gerekir. Bel fıtığı ameliyatı olmadan yapılacak tek uygulama fizik tedavi uygulamasıdır. Ameliyat olan hastaların bazılarında yine de ayaklarda uyuşma meydana geliyor ise yine uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fıtığın oluşumu esnasında hastaya uygulanacak olan kalıcı ve başarılı yöntemler sayesinde belde bulunan fıtığın giderilmesi sağlanarak kalçada bacaklarda ve ayaklarda oluşan ağrılar ve uyuşmalar geçirilebilir. Bel fıtığı ayak uyuşması yaşayan kişilerin doktorun vereceği tedavi yöntemleri ve uygulanacak olan fizik tedaviler ile bu gibi sorunlardan kurtulma şansı yüksektir. Ayrıca bel fıtığı ayak uyuşması olan kişilerin iyileşme döneminden sonrada aynı egzersizlere devam etmesi ve belirtilen şekilde bedeni sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam etmesi gerekir. Sağlıkla kalın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here